Rechters beeindigen voorarrest verdachten moord op Henry Meye Dorpen verliezen aan populariteit bij mensen die een huis zoeken I I Aardig? 44 In Zeeland woont mijn moeder veilig, dacht ik. Nu is ze al twee keer in één jaar beroofd 44 Ik zei tegen die politieman: moet ik me nu in mijn eigen huis gaan opsluiten? 26 ZEELAND BABBELTRUC Bewoners van seniorencomplexen zijn vaak kwetsbaar en goed van vertrouwen. Maar in een vesting willen ze niet wonen. vrijdag Mijn moeder woont niet in Zeeland. Mijn columns leest ze daarom eens in de zoveel tijd in bulk online. Na haar laatste leessessie merk te ze op: 'Ik zou het toch niet kunnen, columns schrijven zo als jij. Ik zou veel te bang zijn dat de mensen mij niet meer aardig vinden.' Die opmerking zette mij aan het denken. Wie zijn 'de men sen' en wat bedoelen we eigen lijk met 'aardig*? Ik deed een onderzoekje onder mijn vrienden en collega's (niet wetenschappelijk, wel in teressant). Ik vroeg hun of ze zich op dagelijkse basis ervan bewust zijn aardig gevonden te worden en of ze aardig gevon den worden überhaupt rele vant vinden. De uitkomsten wa ren opvallend. Veel van mijn mannelijke vrienden/collega's gaven aan niet echt bezig te zijn met deze vragen. Een van mijn mannelijke collega's ge bruikt de titel 'dictator* zelfs als geuzennaam. Hoe anders is het onder de vrouwelijke onder vraagden. Ze lieten weten het erg belangrijk te vinden aardig gevonden te worden en zich ook heel bewust te zijn van hun aardigheidsstatus. Op mijn werk heeft men mij een aantal keren verteld dat ik wel wat aardiger kan doen. Ik vraag me af of mijn mannelijke collega's dezelfde kritiek krij gen. Het doet me ook terugden ken aan de shitstormen die ik over me heen kreeg na mijn co lumns 'Rouwcircus' en 'Oranje Kooi'. In beide gevallen hebben mannelijke columnisten in de PZC en elders stukken van de zelfde strekking geschreven, maar het commentaar daarop was beduidend minder giftig. Zou naast mijn pinnige pen ook mijn gender een rol spe len? Vinden we het onverkwik kelijker als een vrouw 'niet aar dig* is? Het lijkt nu misschien alsof ik aardig zijn categorisch afwijs. Dat is echter niet helemaal waar. In het dagelijks leven ben ik een groot voorstander van aardig doen. Ik loop al 'fijnedag- nog* en 'bedankf roepend door de stad. Wanneer aardig zijn echter een speciaal voor vrou wen aangemeten keurslijf wordt, haak ik af. Haar man, N. G. (37), wordt door het Openbaar Ministerie gezien als diegene die samen met G. de G. (23) uit Heiningen de moorde naars zijn van Henry Meye uit Sint Maartensdijk. Deze fotograaf werd in de nacht van 7 op 8 juni 2011 met enkele pistoolschoten vermoord in zijn woning. De G. en G. zaten in begin 2012 twee maanden vast op verden king van betrokkenheid bij die moord. Ze werden vervolgens op last van de rechter vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. Enige tijd later stapte de ex van De G., een Nij meegse rechtenstudente, naar de politie met een belastende verkla ring. Daarop werden de twee eind maart dit jaar weer opgepakt. Vol gens planning zouden ze gisteren worden berecht. Maar een van de rechters is ziek, waardoor er al leen maar gesproken kon worden over het al dan niet verlengen van het voorarrest. De raadsmannen, Martijn van der Want en Henk van Asselt, haal den alles uit de kast om tijdens de ze tussentijdse zitting de verden- kingen van het Openbaar Ministe rie (OM) te weerleggen. En daar bij stelden ze ook dat de ex moge lijke uit rancune handelde en vele tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd. Ze gingen, voor een tussentijdse zitting, ongebruikelijk uitvoerig in op alle bewijzen die het OM tot nu toe heeft verzameld en stel den vast dat er geen enkel bewijs is dat de twee daadwerkelijk aan merkt als de moordenaars van Meye. Officier van justitie Alexander Ko ning moest toegeven dat de ver klaringen van de ex op cruciale onderdelen niet eensluidend zijn. Maar desondanks vond hij haar verklaringen overtuigend genoeg om de rechtbank te vragen het voorarrest te verlengen. De rechters hadden iets meer dan een half uur nodig om tot het oor deel te komen dat haar verklarin gen onvoldoende grond bieden om de twee nog langer vast te houden. De officier van justitie liet na af loop van de zitting weten dat de kans op een daadwerkelijke ver oordeling van het duo nu twijfel achtig is geworden. VLISSINGEN - Negentig jaar lang woonde Willy Kortbeek zonder problemen in de Randstad. Twee jaar geleden verhuisde zij naar Zeeland. „Dan denk je: hier woont ze veilig", zegt haar zoon Gérard. „Maar ze is al twee keer in haar eigen huis beroofd. Eerst door een insluiper, nu door het babbelduo." Na die eerste diefstal, waarbij na genoeg al haar gouden sieraden gestolen werden, bleef de nu 92-jarige bewoonster van de Nas- sauhof in Goes achter met een groot gevoel van onveiligheid, Zoon Gérard: „Sindsdien had zij altijd de deur op slot en was zij op haar qui vive. Ook toen op de avond van de 27e september aan gebeld werd door een zogenaam de doktersassistente. Mijn moe der heeft om een legitimatiebe wijs gevraagd. Het begon al te schemeren, daardoor kon zij die niet goed zien. En dan nog: er zijn misschien wel tienduizend ver schillende soorten legitimatiebe wijzen in omloop, van allerlei be drijven en instellingen. Wie wordt daar wijs uit? Mijn moeder is wel degelijk alert geweest. Zo heeft zij gecheckt of die vrouw de deur achter zich gesloten had, zo dat er niet stiekem nog iemand binnen kon komen." Seniorencomplexen: voor kwaad willenden zijn het snoepwinkels. Achter elke deur gaat een poten tieel slachtoffer schuil. Doe een kettinkje op de deur, zodat je eerst even kunt kijken wie er staat voor je helemaal opendoet, tipt de politie. Dat is echter geen optie voor ouderen die een alarm knop om hun nek hebben: hulp verleners moeten daar zo binnen kunnen komen met een sleutel, als de nood aan de man is. Bewoners kijken naar de beheer ders voor veiligheidsmaatregelen. Maar alle camera's en gesloten deuren ten spijt, als een bewoner ervoor kiest de deur open te doen, helpen die maatregelen niets, zegt André Lokerse. Hij is De prijzen in Midden- en Noord-Zeeland daalden overigens ten opzichte van vorig kwartaal met ongeveer 10.000, maar het aantal transacties steeg het laatste kwartaal met 15 procent, behalve bij de vrijstaande woningen. In Zeeuws-Vlaanderen bleef het aan tal transacties globaal op peil, evenals de prijzen. De gemiddel de prijs daar is 172.000 en dat is maar 10.000 minder dan de ge middelde prijs boven de Wester- schelde. In 2006, ruim voor de cri sis, was het verschil 60.000. Er heeft hier een belangrijke ver schuiving in de marktverhoudin gen plaatsgevonden. De NVM noemt een aantal oorza ken voor de positieve ontwikke ling; De rente is extreem laag; 10 jaar vast met Nationale Hypotheek Ga rantie is er al voor 3,1%; ouders als manager onder meer verant woordelijk voor de veiligheid in De Nassauhof in Goes, onderdeel van .Zorggroep Ter Weel. Dinsdag 7 oktober waren zo'n 35 van de veertig bewoners aanwezig op een informatiebijeenkomst over de gebeurtenissen van 27 septem ber. De wijkagent legde uit wat de bewoners wel en niet moeten doen, als een onbekende bij hen aanbelt. Hoe argwanend moet je zijn? De 83-jarige Maria Tempelman, die in Bruinisse bezoek kreeg van de 'doktersassistente', was zich wel degelijk bewust dat zo'n bezoekje niet helemaal normaal is. „Maar een paar dagen tevoren was ik bij de huisarts geweest. Die zei tegen mij: 'Ik moet nog iets nakijken en dan hoor je het wel van me'. Dus toen die mevrouw zich voorstelde als assistente van de huisarts dacht ik dat het daarvoor was." Willy Kortbeek vroeg de 'assisten te' waarom zij eigenlijk op huisbe zoek kwam. De vrouw antwoord de dat ze diverse malen gebeld had, maar geen gehoor kreeg. Een aannemelijke verklaring, vond de slechthorende vrouw. Vanuit Ter Weel kregen de bewo ners opties voorgelegd om de vei ligheid te vergroten. Zo zou de toegangsdeur tot de centrale hal - nu dagelijks van 5 tot 20 uur geo pend - volledig afgesloten kun nen worden. Via een spreekluis- terverbinding is die te bedienen. Voor de post zou een centrale brievenbus gemaakt kunnen wor den. „Maar de huurders zijn daar niet aan toe", concludeert Loker se. „Ze willen de post graag op de mat hebben. Over camera's heb ben we het niet gehad. Zou kun nen, in principe, maar je moet uit kijken voor schijnveiligheid. Alles staat of valt met de waakzaam heid van de bewoners." mogen dit jaar nog belastingvrij maximaal 100.000 schenken voor een huis of hypotheek en daar wordt relatief veel gebruik van gemaakt; de starterslening, die door veel gemeenten wordt aangeboden vindt gretig aftrek en huurders met een goed inkomen worden geconfronteerd met forse huurverhogingen en kiezen daar om in meerdere mate voor de koop van een woning. Het platteland vertoont minder dynamiek dan de stad. Opvallend was tijdens de Open Huizen Dag van zaterdag dat de meeste wonin gen die geen bezoek kregen, in de dorpen lagen. rp Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Tranen van vreugde rolden gisteren over de wangen van een inwoonster van Sint Philip- sland toen ze hoorde dat het voor arrest van haar man per direct werd opgeheven. Ze omhelsde hem vervolgens heel innig. De hele wereld wantrouwen, dat is de enige optie De twee verdachten konden gistermiddag na zes maan den de gevangenis in Dor drecht weer verlaten door Ondine van der Vleuten Gérard Kortbeek Maria Tempelman VLISSINGEN - Mensen die een wo ning in Zeeland willen kopen rich ten zich in toenemende mate op de grotere steden. Duidelijk is een trek naar de stad, waarvan vooral Middelburg, maar dit keer ook Vlis- singen profiteert. In Zeeuws-Vlaan- deren leggen de Belgen een goed fundament onder de woningmarkt. Dat blijkt uit cijfers van de make laarsorganisatie NVM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66