Energiebesparing voor verenigingen Borsele i' 1 I I Combi Comfort Campings verdienen investeringen terug Puzzelen aan de remweg 28 BEVELANDEN en THOLEN AARDKUNDIG MONUMENT Het Zeeuwse Landschap voegt 22 hectare natuur toe aan de Yerseke Moer, meer uitbreidingen op komst. Om dit doel te bereiken hebben de gemeente Borsele en het Zeeuws Klimaatfonds het project 'Energieke Sportverenigingen Bor sele' ontwikkeld. Dit project bestaat uit drie onder delen. Het plaatsen van zonnepa nelen en -collectoren op de ac commodatie, het opzetten van energiebeheer met een plan en een coördinator en een onderlin ge wedstrijd met een prijs. De gemeente Borsele heeft een in vesteringsfonds ingesteld om duurzame investeringen te kun nen doen in 'maatschappelijk vast goed'. Ook voor sportverenigin gen met een eigen accommodatie heeft de gemeente een budget be schikbaar gesteld. Hiermee kun nen sportaccommodaties van voetbal- en tennisverenigingen van PV panelen (stroom) en VERKEER warmwatercollectoren (zonneboi lers) worden voorzien. Daarvoor wordt eerst gekeken of die huidi ge accommodatie en installatie wel geschikt zijn en of het de moeite (en het geld) waard is. Het plaatsen van zonnepanelen en zonnecollectoren kan volgens de gemeente een flinke besparing opleveren in het energiegebruik en de energiekosten, die elk jaar weer terugkeren. De verenigingen kunnen dan ook beter nadenken over energiebesparing. Sportverenigingen die aan het pro ject deelnemen stellen een 'ener giecoördinator' aan. Voor de ener giecoördinatoren worden drie of vier bijeenkomsten en een excur sie georganiseerd. Dat moet lei den tot een plan van aanpak of een actiepuntenlijst (per vereni ging) om energiebesparing te rea liseren. Een apart aandachtspunt is de veldverlichting. De wedstrijd is er op gericht om de leden bij het energieproject van de vereniging te betrekken. In het Trefpunt in Ovezande is maandagavond 13 oktober vanaf 19.30 uur een voorlichtingsbijeen komst over het project. YERSEKE - Nog een paar weken en dan is het ruim twintig hectare metende weidegebied tussen het Kanaal door Zuid-Beveland en de Hovijweg bij Yerseke niet langer het domein van graafmachines en werklieden, maar weer volledig van ganzen, eenden en andere weidevogels. Het nieuwe stuk natuur in Yerse ke Moer aan de voet van de Post- brug heeft de afgelopen maanden een subtiele transformatie onder gaan. „Het terrein bestond uit on geveer tien weitjes, afgescheiden door een heleboel rasters en strui ken", vertelt Huibert Simons, dis- tricthoofd van stichting Het Zeeuwse Landschap. Deze natuurorganisatie kon vorig jaar door de bedrijfsbeëindiging van een veehouder aan de Post weg een groot stuk grond toevoe gen aan twee percelen die al eer der waren gekocht. Het Zeeuwse Landschap heeft het land in oorspronkelijke staat her steld. „Oude greppeltjes en drink- poelen hebben we zoveel moge lijk weer uitgegraven. Dit hebben we gedaan door oude luchtfoto's te bestuderen proefsleuven te gra ven." Door drainagesystemen te verwijderen, moet het water zo veel mogelijk worden vastgehou den in het gebied. Deze ingrepen zorgen niet alleen voor cultuurhistorisch herstel van het gebied, maar zijn ook van be lang voor de vogels. „Weidevogels zijn schichtige beesten, ze hebben een groot gebied nodig waar ze in grote groepen kunnen broeden en roofvogels op afstand kunnen houden", legt Simons uit. Om die reden zijn ook bomen en struiken gekapt. „Alleen langs de randen hebben we uit landschap pelijk oogpunt wat laten staan." Net als voorheen het geval was, zullen ook in de toekomst weer koeien.grazen in het gebied. „Het grote verschil is dat begrazing in dienst moet staan van het natuur beheer", zegt Simons. Bemesting of andere ingrepen om de grasproductie te verhogen zijn nu uit den boze. Niet het hele nieuwe natuurgebied wordt be graasd. „We hebben ook nog een aantal hooiweiden, waar weidevo gels in het lange gras kunnen broeden." Met de transformatie van het stuk grond worden twee bestaande na tuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap, de inlagen Koude- en Kaarspolder en de Yerseke Moer met elkaar verbonden. Dit laatste gebied, dat zo'n 250 hectare meet, wordt de komende jaren aan de randen met veertien hectare uitgebreid. „De onderhan delingen daarvoor zijn zo goed als afgerond", zegt Simons. UITBREIDING YERSEKE MOER I comfort mobiliteitshulpmiddelen Tot 1 november: Jufferswegie 12, Kapelle. 0113 34 10 49 - info@combicomfort.nl - www.combicomfort.nl pad of een groensingel over of langs het eigen terrein wil zetten, kan dat vaak wel." Ploegaert voeg de er aan toe dat kampeeronderne- mers ook de handen ineen kun nen slaan en samen een voorzie ning kunnen aanleggen van de vereveningsbijdragen. De vrees van enkele commissieleden dat toeristisch kamperen in de knel komt, omdat veel kampeerbedrij- ven steeds meer huisjes en luxe chalets aanbieden, deelde Ploegae rt niet. Juist minicampings, al dan niet 'bij de boer', bieden de kam peerder de genoegens van het toe ristisch kamperen aan, betoogde de wethouder. Dat zei de Sluise wethouder Peter Ploegaert woensdagavond tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Provinciaal is afgesproken om de vereveningsbijdrage te vra gen. „Maar de besteding van dat geld kan in overleg met het kam- peerbedrijf. Als die een wandel- door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De voetbal- en tennisverenigingen in de gemeente Borsele krijgen de mogelijkheid het energieverbruik en de jaarlijkse kosten voor stroom en gas flink en structureel te verlagen. Natuurgebied Yerseke Moer blijft groeien door Joeri Wisse GOES - De Goese basisscholen De Zuidwesthoek en de Holtkampschool (foto) hebben gisteren van wethouder Loes Meeuwisse verkeerspuzzels gekregen van tekeningen over de dode hoek en de remweg, twee belangrijke onderwer pen uit het verkeersonderwijs. Eind mei deden 14 scholen mee aan een ver- keersproject Van de beste tekeningen zijn puzzels gemaakt foto Izaak Verkeste WEMELDING Öosterscnelde Nieuw gebied oosweg YERSEKE infographic SLUIS - Ook in de gemeente Sluis moeten exploitanten van kleinscha lige kampeerterreinen achthon derd euro per nieuwe kampeer plaats aan 'vereveningsbijdrage' be talen. Dat bedrag hoeft geen weg gegooid geld te zijn, omdat ze het ook kunnen investeren in aankle ding van het eigen bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60