'Behandel een Morrelen aan Piet zorgt voor heibel asielkind net als Nederlands kind' Nieuw onderzoek Van Gogh BINNENLAND 5 66 Wat dachten ze by de pr-afdeling van AH? 98% is voor Zwarte Piet VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 De AOW-partnertoeslag verdwijnt in 2015 Geldt dit ook voor u? Kijk voor meer informatie op www.riiksoverheid.nl/partnertoeslag DORDRECHT Vrouw zegt van planet Earth te komen LAARBEEK Advocaat voor raad en burgemeester door Sander van Mersbergen VEGHEL - In de discussie over het uiterlijk van Zwarte Piet, gepolari seerd als die is, balanceren groot winkelbedrijven op een dun koord. Hoe gaan ze ermee om? Eén les kan tot nu toe wel getrok ken worden: wie op safe wil spe len, omarmt Zwarte Piet. JUMBO De Brabantse supermarktketen lijkt in een schriftelijke reactie op de vlakte te blijven. 'We volgen de discussie, maar mengen ons er niet in'. In dezelfde mail sche mert echter toch een voorkeur door. 'Jumbo associeert Zwarte Piet met het leukste kinderfeest van het jaar.' De strategie lijkt te werken: op Twitter was de verbasterde slogan 'Dag AH, Hallo Jumbo!' gisteren erg populair. HEMA Het eerste merk dat onder vuur lag omdat het inbreuk zou maken op de 'oer-Hollandse traditie', was Hema. Uit een uitgelekte mail zou blijken dat Hema van Zwarte Piet af wilde. Niets van waar, schreef Hema in een reac tie. 'Hema doet Piet niet in de ban. Er zijn nog steeds Pieten te vinden in het assortiment.' Voor de beeldvorming kwam die reactie te laat. Wie googelt op Hema en Zwarte Piet stuit nog steeds op een oproep tot boycot van het warenhuis. V&D Een winkel die geen twijfel laat bestaan over zijn positie is V&D. 'Wij respecteren Nederlandse tra dities en Zwarte Piet zal gewoon in onze winkels lopen', zei V&D onlangs. Piet wordt wel bruin, en indien mogelijk krijgt hij steil haar. Tenzij een filiaal net 25 krul- lenpruiken heeft aangeschaft. Dan gebruiken we die gewoon.' Tot een boycot van Piet-haters heeft dat tot op heden nog niet ge leid. door Cyril Rosman LEIDEN - Asielkinderen moeten niet langer op sobere gezinslocaties met veel beperkingen verblijven. Dat stelt Defence for Children na dat de rechter een schadevergoe ding van 10.000 euro heeft toege kend aan twee Nederlandse kinde ren die twintig maanden in zo'n op vang verbleven. De rechtbank oordeelde onlangs dat de twee kinderen (nu 2 en 5 jaar oud) op de opvanglocatie 'on terecht in hun vrijheid zijn be perkt' en geschaad zijn in hun ontwikkeling. „De rechter erkent dat het verblijf in een gezinsloca tie schadelijk is voor de ontwikke ling van kinderen. Als dat geldt voor Nederlandse kinderen, dan geldt dit ook voor asielkinderen", aldus Defence for Children. De twee meisjes hebben een Ne derlandse vader en een Guineese moeder. De vader is uit beeld, de moeder heeft geen verblijfsver gunning en moet terug naar Gui nee. Zij werd daarom in novem ber 2011 in afwachting van uitzet ting in een gezinsopvang in Katwijk geplaatst, samen met haar oudste dochter. Ze was op dat moment zwanger van haar tweede dochter. Bewoners mogen zulke sobere lo caties wel verlaten, maar mogen niet de gemeente uit en moeten zich dagelijks midden op de dag melden. Moeder en dochters za ten tot juli 2013 op die opvangloca tie. De rechtbank oordeelde dat de twee Nederlandse meisjes 'feite lijk 'gevangen' werden gehouden op het centrum'. „Bezoek aan an deren in Nederland, een dagje uit naar een speeltuin of dierentuin buiten Katwijk is onmogelijk ge maakt." Daarnaast was er volgens de rech ter gebrek aan privacy. Het was er onrustig; de meisjes sliepen slecht en hadden nachtmerries. Door dat alles zijn ze in hun ont wikkeling geschaad. Defence for Children en de advo caat van de moeder stellen dat er momenteel nog 'een aantal Neder landse kinderen' in een vergelijk bare situatie verkeert. Defence for Children vindt dat wat voor Ne derlandse kinderen geldt, ook voor asielkinderen moet gelden. Ook zij worden volgens de organi satie op de gezinslocaties in hun ontwikkeling geschaad. Het zou om tientallen kinderen kunnen gaan. Er zijn in Nederland acht op- vanglocaties voor gezinnen met minderjarige kinderen wier asiel verzoek is afgewezen. Het ministerie van Justitie erkent dat de twee Nederlandse kinde ren niet in hun vrijheid beperkt hadden mogen worden. Maar een woordvoerder stelt dat dat niet voor alle asielkinderen geldt. „In eerdere gevallen zag de rechter geen aanleiding een schadevergoe ding op te leggen. We denken niet dat deze maatregel in alle ge vallen onrechtmatig is." De moeder verblijft nog met de meisjes in Nederland. Ze heeft nog geen verblijfsvergunning. De rechtbank oordeelt dat de twee meisjes 'feitelijk gevangen' werden gehouden op het centrum Bewoners mogen niet de gemeente uit en moeten zich dagelijks midden op de dag melden DEN HAAG Minister Ronald Plasterk (Bin nenlandse Zaken, PvdA) wil dat er opnieuw gekeken wordt naar de moord op Theo van Gogh. Het gaat dan om de pe riode erna. Plasterk wil 'helder heid op alle fronten'. Hoofdofficier van justitie Frits van Straelen, officier van justi tie in de zaak tegen dader Mo hammed B., zei onlangs in het programma Dossier EeriVandaag 'echt ervan overtuigd' te zijn dat er aanwijzingen zijn dat B. is geholpen met de route, een vuurwapen en geld. Hij had dit al aangekaart tijdens de straf zaak in 2005. Maar bruikbaar bewijs was er niet De commis sie die toezicht houdt op de in lichtingendiensten (CTIVD) gaat de zaak opnieuw bekijken. Zowel de gemeenteraad als bur gemeester Hans Ubachs van Laarbeek heeft een advocaat in de arm genomen. Ubachs wei gert op te stappen na een mo tie van wantrouwen. Hij heeft een ambtenaar een boom uit zijn tuin laten afvoeren en stie kem Sinterklaas gespeeld in zijn oude woonplaats. @RCM_Doherty De politie is op zoek naar de identiteit van een nog onbeken de vrouw. Zelf zegt ze van 'pla net Earth' te komen en gebo ren te zijn op 1 januari 1900. De politie vermoedt dat ze uit De nemarken komt De vrouw, die in Dordrecht werd gevonden, is ongeveer 50 jaar, heeft brui ne ogen en blond-rossig haar. Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid De AOW-partnertoeslag is een extra bedrag bovenop uw AOW-pensioen. U.krijgt dat bedrag als uw jongere partner weinig of geen inkomen heeft. De AOW-partnertoeslag verdwijnt in 2015. Dit geldt voor mensen die zijn geboren na 1949 en'die AOW krijgen na maart 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5