Koude winter is goed nieuws voor knolselderij 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Maatschappelijke stage hard nodig voor samenleving Onveilige huizen Recordaantal tafels in Week van de Dialoog Staatssecretaris Wiebes neemt dreigende strop voor Schouwen-Duiveland en Walcherse gemeenten snel onder de loep. de akker Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning DEN HAAG - Staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën) gaat onder zoeken waarom de Walcherse ge meenten en Schouwen-Duive land zoveel BTW moeten betalen over hun samenwerking bij het heffen van belastingen. Wiebes zegde dat donderdag de Tweede Kamer toe. De vier ge meenten dreigen voor 374.000 eu ro het schip in te gaan. Ze heffen gezamenlijk belastingen en moe ten over die samenwerking BTW gaan betalen. De samenwerking levert drie ton op en dat voordeel verdampt als de Belastingdienst op de deur klopt, aldus de ge meenten. De gehele Tweede Kamer wil dat het kabinet er alles aan doet om te voorkomen dat gemeenten het voordeel van samenwerking kwijt raken. „Het kan niet zo zijn dat ge meenten worden gestraft omdat ze samenwerken en al helemaal niet dat het Rijk eraan verdient", verwoordde CDA-Kamerlid Made leine van Toorenburg (CDA) het algehele gevoel. WD en SGP vroe gen specifiek aandacht voor het probleem van de Walcherse ge meenten en Schouwen-Duive land. Volgens Wiebes is het geen hobby van de Belastingdienst of het ministerie van Financiën om samenwerkende gemeenten te pesten. „De baten van samenwer king zijn altijd vele malen groter dan de kosten. Er worden geen sa menwerkingen geblokkeerd." Hij laat de situatie tussen de Wal cherse gemeenten en Schouwen- Duiveland doorrekenen. Binnen een week of drie stuurt hij de Ka mer daarover een brief. Het risico van een fikse BTW-aan- slag weerhoudt Vlissingen, Mid delburg, Veere en Schouwen-Dui veland niet om nog meer vormen van samenwerking te onderzoe ken. De vier gemeenten innen niet alleen gezamenlijk belastin gen, ze hebben een gezamenlijke cartografische dienst en ook één dienst voor automatisering. In 2016 willen ze een gemeenschap pelijke afdeling personeelszaken in het leven roepen. Mocht het tot een BTW-aanslag komen dan heeft het Rijk daar een compensa tiefonds voor. Dat zou in rap tem po leeg kunnen raken. In tegen stelling tot zijn Middelburgse col lega Johan Aalberts gisteren in de ze krant, ziet de Schouwse wet houder Ad Verseput het niet zo- somber in „Het Rijk wil juist dat gemeenten samenwerken. Dan zou het toch van de gekke zijn als diezelfde overheid dat fiscaal af straft." Volgens Verseput gaan de vier vro lijk door met het opzetten van sa menwerkingsvormen. Inkoop is hiervan een voorbeeld; juridische zaken een ander. Er wordt ook ge dacht aan een gezamenlijk appa raat voor vergunningen en hand having. Schouwen-Duiveland zou zich dan willen specialiseren in vergunningen voor evenementen. ZIERIKZEE - Meer dan 200 derde jaars van Pontes Pieter Zeeman maakten gistermiddag op de maat schappelijke stagemarkt kennis met dertien vrijwilligersorganisa ties. Die maatschappelijke stage, die dit jaar voor het laatst wette lijk verplicht is, blijft nuttig - zegt stagemakelaar Jessica van As van SM WO. „Het is heel hard nodig om jongeren in contact te breng en met vrijwilligerswerk. In eer ste instantie vinden ze dat maar niks, maar als ze eenmaal bezig zijn vinden ze het vaak heel leuk." Scholen willen graag met de maatschappelijke stage door, maar er moet wel geld zijn om de boel te organiseren. Hoe het ver der moet met de maatschappelij ke stage na dit schooljaar is nog maar de vraag, foto Dirk-Jan Gjeltema KRUININGEN - Bij een controleactie op huisvesting van arbeidsmigran ten heeft de gemeente Reimers- waal bij twee woningen ingegre pen. Twee panden bleken 'geen menswaardige woning' en waren niet brandveilig. Dat is een record in de vier jaren dat de dialoogweek wordt gehou den. Initiatiefneemster Inge van Ooi jen: „Ik verwacht nog meer ta fels, want meestal zien we in de weken voor de start nog veel in schrijvingen." De week begint maandagavond 10 november in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. In de kerk zelf en op verschillende plaatsen rond de kerk zullen die avond dialoogge sprekken plaatsvinden. In de week erna vinden dialogen plaats in Zierikzee, Noordgouwe, Zonne- maire, Kerkwerve, Scharendijke, Oosterland en Burgh-Haamstede. Van Oijen streeft naar dialoogta- fels in elke woonkern. Tijdens de Week van de Dialoog wisselen groepen van zes tot acht deelnemers met elkaar van ge dachten over het thema. Elke dialoogtafel wordt begeleid door een getrainde gesprekslei der. De week duurt tot en met vrijdag 17 november. exemplaren worden veelal in stuk jes gehakt om ze daarna te verwer ken in bijvoorbeeld erwtensoep en salades." Remijn verbouwt knolselderij op zes hectare land. Voor andere ge wassen zoals aardappelen en tar we reserveert hij daarentegen meer hectares. Remijn: „Het risi co met knolselderij is hoog. Met een warme winter wordt de groente minder gegeten. Dan is er weinig vraag en veel aanbod. Daardoor heb je te maken met wisselende opbrengsten. Boven dien is de teelt van het gewas erg duur. De plantjes die in april/mei de grond in gaan kosten veel geld en ook het onderhoud en de op slag lopen nogal eens in de kosten omdat de knollen erg gevoelig zijn voor het weer. Dan moet ik bijvoorbeeld een beroep doen op mechanische koeling. Ook het rooien van de groente moet heel voorzichtig, wat behoorlijk ar beidsintensief kan zijn." Remijn begon zo'n tien jaar gele den met het verbouwen van knol selderij, als aanvulling in het bouwplan, om de grond vrucht baar te houden en de risico's zo veel mogelijk te spreiden. Zijn knollen vinden aftrek in het hele land, maar ook daarbuiten. „In het buitenland wil de oogst nog weieens mislukken. Waarschijn lijk heeft dat ook te maken met het feit dat ze niet het gunstige klimaat hebben zoals hier. In En geland houden ze ook van de groente. Daar hebben ze zelfs nog eens een reclamecampagne gehou den over 'the ugly one'. Het is een beetje een vergeten groente, maar je kunt er echt van alles mee. Ik probeer zelf ook wel eens wat uit. Frituren is een goede manier om de groente te breiden." Als er de komende weken geen vorst wordt verwacht, gaan de knollen van Remijn in november de grond uit. Hij teelt ze voor de industrie, maar ook voor de vers markt, een aandeel dat in de afge lopen jaren flink is gestegen. „De mooie onbeschadigde knolletjes van rond de 900 tot 1100 gram ko men daar terecht. De grovere naar btw-hefnng Onderzoek door Ton van den Nouweland en Jeffrey Kutterink 3 weken denkt staatssecretaris Erik Wie bes nodig te hebben voor een brief over de btw-daim die boven de hoof den van de Walcherse gemeenten en Schouwen-Duiveland hangt pokaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com btttritingimttcfMcn bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinveriichting Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl ZIERIKZEE - Groepen Schouwen- Duivelanders praten tijdens de Week van de Dialoog aan 27 tafels over het thema 'zorg'. knollenland met in zijn handen een Akkerbouwer Huub Remijn op zijn knolselderij, foto Ronald den Dekker door Wendy de Jong BURGH-HAAMSTEDE - Knolselderij gedijt goed op het eiland door het gematigde klimaat hier", vertelt ak kerbouwer Huub Remijn uit Burgh-Haamstede. „Maar het is geen makkelijk gewas om te ver bouwen. Het mag niet te nat of te koud zijn en zodra het gaat vrie zen, moeten de knollen zo snel mo gelijk de grond uit. Daar kunnen ze echt niet tegen." We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56