Even terug naar WO I Combi Comfort Cr@sh ronde door in compositiewedstrijd Wij gaan verhuizen! 28 SCHOUWEN-DUIVELAND PRINSES MAXIMA CENTRUM Zierikzeese Carolijn maakt zich sterk voor realisatie grootste kinderkankercentrum van Europa „De Eerste Wereldoorlog krijgt over het algemeen weinig aan dacht in onze geschiedenislessen. En dat is onterecht", vindt archiva ris Huib Uil. „Want hoewel Neder land neutraal was, heeft deze oor log veel impact gehad op Neder land. Ook op Zeeland." De lande lijke maand van de Geschiedenis in oktober is voor Uil en zijn colle ga's een goed moment om te la ten zien wat er zich tussen 1914 en 1918 afspeelde op Schou wen-Duiveland. De tentoonstelling bestaat uit krantenartikelen, brieven, foto's, boeken en andere documenten uit het gemeentearchief. „Wat hier hangt is maar een klein ge deelte van wat we hebben", ver telt Eef van Brummelen, die de documenten samen met Uil uit koos. „Er liggen nog stapels docu menten in het archief. Dat geeft wel aan dat de Eerste Wereldoor log toentertijd een grote rol speel de op Schouwen-Duiveland." Hoewel wat er aan de wanden hangt dus lang niet alles is, geeft de selectie volgens Van Brumme len een goed beeld van de situatie waarin het eiland en haar inwo ners toen verkeerden. „We heb ben geprobeerd de tentoonstel ling zo menselijk mogelijk te ma ken. Geschiedenis is immers een verhaal van mensen, niet van in stituten of gebouwen." Uil: „Door dat ik de afgelopen tijd continue intensief met WO I bezig ben ge weest, merk ik dat mijn belang stelling voor het onderwerp als maar groeit. Ik weet nu dingen die ik anders nooit zou weten." Hij wijst op een poster waarop al le dienstplichtigen op Schou wen-Duiveland worden opgeroe pen om zich te melden. „Hoewel hier geen oorlog was, moesten we toch klaar zijn om ten strijde te trekken. Je wist immers maar nooit. Het leger bleef alle jaren pa raat, voor het geval dat. Je kunt je voorstellen dat dit een fortuin kostte." De oorlog bleef niet hele maal buiten de landsgrenzen. Uil: „Zeeland was een toevluchtsoord voor een half miljoen Belgen. In België woedde de oorlog wel. En in 1917 gooide een gedesoriënteer de Engelse piloot 'per ongeluk' bommen op Zierikzee. Daarbij kwamen drie inwoners om het le ven." Uil en Van Brummelen kun nen zich voorstellen dat mensen nieuwsgierig zijn naar wat er naast de expositie nog meer is overgebleven van Schouwen-Dui veland in WO I. Daarom kunnen mensen op 25 oktober tijdens de Open Archievendag voor één keer het gehele archief en depot van binnen bekijken. ZIERIKZEE - „Het is wel heel fijn dat als je naar het ziekenhuis moet, het daar dan leuk is en niet stom", zegt Carolijn Visser (12) uit Zierikzee. Carolijn kan het we ten. Nadat er in juni 2010 acute lymfatische leukemie bij haar werd geconstateerd, bracht ze twee jaar lang vele uren in het zie kenhuis door. Vorige week deed ze dat weer, maar nu om haar steentje bij te dragen aan de realisatie van het Prinses Maximacentrum: het grootste kinderkankercentrum van Europa. Met andere kinderen die kanker hebben, of hebben ge had, en met beroemdheden als Irene Moors en Richard Krajicek vereeuwigde de Zierikzeese haar handafdrukken in klei. Dat deed ze in het Wilhelmina Kinderzie kenhuis te Utrecht, vlakbij de plek waar de bouw van dat cen trum voor kinderoncologie bin nenkort begint. Daarmee werd de aftrap gegeven voor een grote inzamelingsactie van KiKa: de KiKa Prijzenmara- thon. Het geld wat daarmee wordt opgehaald, wordt geïnves teerd in het researchinstituut van het Prinses Maxima Centrum. Daarvoor zet Carolijn zich vol overtuiging in. „Omdat je toch an dere kinderen wilt helpen. Je hoopt dat ze niet krijgen wat je zelf hebt gehad." Het gevoel inder daad iets terug te kunnen doen, zegt ook haar moeder Leontine. „KiKa faciliteert heel veel onder zoek naar kinderkanker en dat vinden we wel heel belangrijk. Daar kun je resultaat mee boe ken." Het streven van de organisa- Je wilt andere kinderen helpen en je hoopt dat ze niet krijgen wat je zelf hebt gehad tie is om de genezingskans van kinderen met kanker te laten stij gen van 75 procent naar 95 pro cent in 2025 en daar draagt het op één plaats samenbrengen van zorg en onderzoek aan bij. En dan wordt het, voor wie de bouwplannen ziet, ook nog eens een - voor zover mogelijk - best wel heel erg leuk ziekenhuis. „Een ziekenhuis dat er niet uit ziet als een ziekenhuis", be schrijft Carolijn het. Met plekken waar kinderen zich kunnen ver maken, volop mogelijkheden voor ouders om bij hun zieke kinderen in de buurt te blijven én met een meterslange glijbaan naast de trap. „Daar ga ik als het klaar is wel vanaf'. Het centrum opent - als alles volgens planning ver loopt - in 2017 de deuren. Ook een prettige omgeving doet er in die loodzware tijd iets toe, weet de familie Visser uit erva ring. Leontine: „Op de dagbehan deling in Rotterdam was het heel gezellig. Eerst denk je nog: hoezo gezellig? Ik vind hier niets aan. Maar later merk je dat als de sfeer ontspannen is je zelf ook makkelij ker tot rust kunt komen". INZAMELINGSACTIE VOOR KINDEREN MET KANKER comfort mobiliteitshulpmiddelen Met ingang van 1 november kunt u ons vinden op Nobelweg 1 te Goes 0113 34 10 49 Tot 1 november. Jufferswegie 12, Kapelie. - info@combicomfort.nl - www.combicomfort.nl De muzikanten van Cr@sh heb ben hun compositie helemaal zelf gemaakt, benadrukt dirigent Ca thy Kotoun. „Ik heb de procesbe geleiding gedaan, meer niet. Zij hebben dit helemaal zelf ge maakt, zonder sturing. Ze hebben gebrainstormd over het onder werp en zijn aan de slag gegaan. Ze hadden geen enkel houvast, geen enkel kader. Alleen hun in strument. Dat is een leerproces ge weest, echt ongelooflijk knap." En mét resultaat. De negenkoppige club is met veertien andere deel nemers in regio zuid geselecteerd uit ruim 100 inzendingen. Zon dag 19 oktober speelt Cr@sh de ei gen compositie tijdens het (twee de) voorrondeconcert in Eindho ven. Er zijn in totaal vier rondes te gaan. De winnaars zijn de hel den van het Nieuwjaarsconcert in het Concertgebouw in Amster dam, dat ook op televisie wordt uitgezonden. Thema van de com positiewedstrijd is Oost West Thuis Niet Best. Samenstellers archivaris Huib Uil (rechts) en archiefmedewerker Eef van Brummelen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Sharon van Oost ZIERIKZEE - Er is een kleine kans dat in een Nederlands geschiedenis boek een hoofdstuk over de Twee de Wereldoorlog ontbreekt De Eer ste Wereldoorlog blijft in diezelfde boeken daarentegen vaak onderbe licht. Met de expositie 'Schou- wen-Duiveland in de Eerste Wereld oorlog' in het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland willen de sa menstellers deze gebeurtenis on der de aandacht brengen. Carolijn (12) in actie voor zieke kinderen door Esme Soesman Carolijn Visser De KiKa PrijzenMarathon is een sa menwerking van KiKa (stichting Kinderen Kankervrij) met de Vrien denloterij. Tot en met 25 oktober zijn er dag prijzen te winnen die dagelijks be kend worden gemaakt bij RTL4. Op 2 november maakt de Vrien- denLoterij in het RTL-programma Life 4 You de winnaars van de 250.000 prijzen uit de KiKa Prijzen Marathon bekend. KiKa financiert wetenschappelijk onderzoek naar kinderkanker en zal straks één van de grootste fi nanciers zijn van onderzoeken die plaatsvinden in het Prinses Maxi ma Centrum. Zie: www.vriendenloterij.nl/ voor- kika. door Esme Soesman DREISCHOR - Cr@sh, de tienergroep van muziekvereniging Crescendo in Dreischor, is door naar de vol gende ronde van de NBE composi tiewedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54