t k 4 WONEN DE VERBOUWING Mijn ouders kochten dit huis in 1970, vertelt Kees van Moolenbroek. „Al die tijd is 't uusje van mijn vader en moe der geweest en later van mijn broers en mij. Een echt familiehuis dat werd ge bruikt voor feestjes en weekendjes weg. De ruimte rondom was heerlijk voor de kinde ren om te rotzooien. Riëtte en ik onderhiel den de tuin. Wij woonden in Middelburg in een heel groot huis met een kleine tuin. Eigenlijk wilden we liever andersom: een kleinere woning met een grote tuin. We zijn toen met mijn broers in beraad gegaan en hebben gevraagd of wij het mochten ko pen. Dat was een moeilijke beslissing. Uit eindelijk stemden ze in." Toen het huis leeg was, bleek al gauw dat verschillende delen van het huis hard aan vernieuwing toe waren. „Aan de buiten kant leek alles prima in orde", zegt Kees. „Het schilderwerk was steeds bijgehouden, maar het hout van de kozijnen was hier en daar echt slecht. En het dak lekte." Bovendien was de meer dan honderd jaar oude boerenwoning te klein nu Kees, Riëtte en dochter Eva Noa er permanent zouden gaan wonen. Ze namen architect Wouter de Gaaij uit Middelburg in de hand die hun nieuw- en verbouwplannen vertaalde in bouwtekeningen. Aannemers bedrijf Van Helleman werd ingeschakeld voor de uitvoer. „De contacten verliepen soepel. Met de aannemer spraken we af wat we zelf zouden doen", zegt Kees. „Zo heb ik samen met mijn broers het dak ver nieuwd. De aannemer nam de leiding. Ver der hebben we alle voorwerk zelf gedaan zoals schrootjes van de muur slopen, jute van de muur trekken waarover vroeger werd behangen en de vloer eruit breken. Die bestond uit een laag beton op zand. We begrepen meteen waar de typische geur die hier altijd hing vandaan kwam. Puur van het vocht." Toch ging de verbouwing niet zonder slag of stoot. Voordat het slopen begon, in maart 2011, bleek dat de bouwvergunning nog niet rond was. Dat was een flinke dom per vertelt Riëtte. „Ons huis stond te boek als recreatiewoning. Bij de aankoop hebben we de gemeente gebeld of permanente be woning mogelijk was. Dat leek geen pro- g| bleem. Toen de architect de tekeningen in diende, bleek dat anders te zijn. Tegenover het huis zou een varkensboer zitten. Als die zou uitbreiden, was permanente bewo ning van dit huis niet toegestaan. Navraag bij de bewuste buurman wees uit die dat hij al vijfentwintig jaar geleden zijn var kens heeft opgeruimd." Riëtte en Kees besloten met de renovatie van de woonkamer te beginnen. Uiteinde lijk rolden in de kerstvakantie van 2013 alle vergunningen binnen. Inmiddels is de aan bouw aan de achterkant klaar. Die is zo groot als de oude woning maar dan zonder verdieping. Verder is de voorkamer gron dig gerenoveerd. De zandcementbedvloer die vanuit deze ruimte doorloopt in de keu ken, is behandeld met transparante oxano- lie, een oude oliesoort die in boerderijen werd gebruikt op terracotta vloertegels. „Het lijkt alsof je op het strand loopt", zegt Riëtte. ,,'t Is een Zeeuws uusje, dus dat past er goed bij. Verder heb ik me voor de kleuren laten inspireren door het Zeeuws Kleuren Palet van de provincie Zeeland. De luiken aan de buitenkant zijn mossel- blauw. De kleur van de kozijnen binnen is brandingwit. In de keuken hebben we mee krap rood gebruikt voor de servieskast en de stoelen. In de badkamer komt basalt. En Eva Noa wil in haar kamer graag boeien- geel." De oude boerenwoning is modern inge richt. Het strakke, lange aanrechtblad ver bindt het oude deel van de woning met de nieuwe aanbouw. Om toch de sfeer van vroeger te bewaren is aan de voorkant van de woning niets veranderd. Het oude aan recht met een granito blad en zwart-witte tegeltjes in de gootsteen doet nog dienst in de bijkeuken. Ook het lage balkenplafond in de woonkamer is bewaard gebleven. „Je ziet zelfs in een van de balken een uitspa ring. Daar paste destijds de kuif van het ka binet precies in", zegt Riëtte. Dan wijst ze op de pendule die precies op de schoorsteenpast. „Bij het opruimen van de inventaris had Kees' moeder één uit drukkelijke wens. Dat de klok in het huisje zou blijven. Die heeft een ereplaats gekre gen." rond de 225.000 euro Al ruim veertig jaar is het in handen van de familie Van Moolenbroek, de kleine boerenhofstede aan de Lepelstraat in Vrouwenpolder, 't Uusje voor ingewijden. Het was dé plek om met z'n allen vakantie te vieren en te feesten. In 2011 kochten Riëtte en Kees van Moolenbroek het familiehuis om daar permanent te gaan wonen. Een grondige verbouwing volgde. Toch is de sfeer van het verleden bewaard gebleven. Veersemeerstraat 12, Lewedorp 225.000 k.k. rn P~ door Elian van 't Westeinde 000 Een kleine hofstede De voorkamer is grondig gerenoveerd, foto Ruben Oreel Vrijstaande semi-bunga- low uit 1968 met een woonoppervlakte van 135 vierkante meter op een perceel van 454. Vijf slaapkamers. Met tuin en garage. Woning is levensloopbestendig met een slaap-werkka- mer op de begane grond alsmede een bad kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48