WONEN 3 Pachira aquatica Afrijpen bramen Agapanthus VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. H. van der Duim kocht drie jaar terug twee Pachira aquatica-kamerplanten, van zo'n 1,5 meter hoog. „Ze staan niet in de zon en ik geef ze water. Een keer per maand in de winter en in de zomer een keer per twee weken, dat moeten ze toch wel kunnen hebben, dacht ik zo. Onlangs kreeg de een ge le bladeren en hij is nu voor de helft kaal. Tot mijn schrik begint de tweede ook. Ze deden het eerst wel goed. Vo rige zomer moest ik ze zelfs wat bij- snoeien, anders werden ze te hoog. Valt hier nog iets aan te redden?" „Ik denk dat ze wel te redden zijn", zegt Romke van de Kaa. „Ik neem aan dat ze geen direct zonlicht krijgen, dan is de bladval waarschijnlijk te wij ten aan te droge lucht. Nevel tenmin- Pachira aquatica ste twee keer per week. Eenmaal per maand water is correct, maar het wa ter mag niet in de pot blijven staan." Net als veel anderen heeft E. Blanke een tamme braam in de tuin. „Elk jaar komt daar een grote hoeveelheid bra men aan, die in juli, augustus begin nen af te rijpen. Vorig jaar en dit jaar weer hingen er eind september nog heel veel bramen aan de struik die niet afrijpen. Ondanks het mooie weer, de goede temperatuur en volop zonneschijn. Wat kan daar de oorzaak van zijn en is er iets aan te doen?" „Door de koude en natte augustus maand is het rijpen van de bramen abrupt afgebroken", weet Romke van de Kaa. „In de mooie nazomer die volgde, zijn er weer nieuwe vruchten aan de struik gekomen. Maar door de lage nachttemperaturen rijpen die niet meer af. Er is niets aan te doen." De Agapanthus van W. Stroink staat in een grote pot, krijgt voldoende wa ter en mest en ziet er goed uit. „Maar hij krijgt met het jaar minder bloe men, dit jaar twee. Wat kan ik doen?" „U moet de plant goed mesten, met een meststof met weinig stikstof', ad viseert Romke van de Kaa. „Kies mest die u voor aardbeien of tomaten zou gebruiken, met veel fosfor en kalium. Zet de plant 's winters koel weg. Aga panthus heeft 's winters een koude- periode nodig om goed te bloeien." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Zwart, wit en grijs zijn de hoofdkleuren in de woning. Het bruin van de eettafelset springt eruit Het voormalige bankpand zoals het er voorheen uitzag. Een emaille gevelbord herinnert nog aan de oude functie van het pand. ....En het voormalige bankpand anno nu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47