i Adler Arena in Sotsji is al geen schaatstempel meer <6 Als we naar Sotsji gaan, keuren we stilzwijgend het bloedvergieten in Oekraïne goed FORMULE 1 SPORT 41 Zondag wordt voor het eerst in de geschiedenis van de Formule 1 een Grand Prix verreden in Rusland. P SOTSJI - Met de Oekraïne-crisis en de MHi7-afFaire nog volop in het nieuws lag een boycot of op zijn minst een waarschuwende vinger voor de hand. Maar kom daar niet mee bij Bernie Ecclestone. Voor de Formule i-baas telt maar één criterium: poen. En dus komt het Grand Prix-circus langs in Sotsji voor de eerste Russische Formule i-race ooit. 'Be the first' staat er op giganti sche banieren bij de hoofdingang van Sochi Autodrom, het semiper- manente, gloednieuwe circuit dat zich rond het olympisch park kronkelt. Een leuze die aan stevig in het pak zittende ordebewakers niet is besteed. Zij hanteren het principe: hoe groter de pet, hoe minder de pret. Het credo dat met liefde gehanteerd wordt, luidt: zoek het vooral lekker zelf uit. Tenzij je bereid bent de beurs te trekken. Precies dat laatste deed Vladimir Poetin om zijn land groot op de kaart te zetten en zijn eigen ego te strelen. Olympische Spelen, WK voetbal, allemaal leuk en aar dig, maar dan mag een Formule ï-race niet ontbreken. De 260 mil joen euro die de Russische presi dent aan de uit Aken stammende Formule i-huisarchitect Her mann Tilke betaalde om een hy permodern circuit aan te leggen rond het olympisch park, zijn een schijntje in vergelijking met de 50 miljard die Poetin uittrok voor de Olympische Spelen. En dan stellen de bijna 100 miljoen die jaarlijks aan Ecclestone gelapt moeten worden om het showtje op te voeren ook niet veel voor. Door de Russische annexatie van de Krim, de inmenging in Oekraï ne en de MHi7-affaire heeft de ra ce in het subtropische, aan de Zwarte Zee gelegen Sotsji, waar Poetin zijn favoriete buitenver blijf heeft, een brisante lading ge kregen. De roep om een boycot kwam echter alleen van oud-rally- wereldkampioen, voormalig euro parlementariër en FIA-functiona- ris Ari Vatanen. „Als we naar Sot sji gaan, keuren we stilzwijgend het bloedvergieten in Oekraïne goed en kan onze aanwezigheid voor "propagandadoeleinden worden gebruikt", zei de Fin on langs. Ecclestone en Poetin glimlachten eens vriendelijk en gingen weer snel over tot de orde van de dag. De geringste vingerwijzing in de richting van het thema politiek en sport wordt door Ecclestone beantwoord met een blik van: maar jij vreet volgens mij toch ook uit de ruif die door mij rijke- lijk gevuld wordt. Einde discus sie. Het stilzwijgen van de complete Formule i-goegemeente - inclu sief teambazen - riep vorige week in Japan tijdens een mediamee- ting de vraag op of het Grand Prix-circus ook bereid zou zijn in Noord-Korea aan te treden als staatshoofd Kim Jong-un genoeg betaalt. Typerend was dat het niet tot een inhoudelijke discussie kwam, maar dat teambaas Christi an Horner van Red Bull Racing namens zijn collega's woedend reageerde. Niet op de dictatoriale machthebber, maar op de vragen steller. Dat is Formule 1 anno 2014 en dus mag - en zal - er dit weekend onbelemmerd Rus- land-reclame gemaakt worden. Eerlijk is eerlijk, rond het olym pisch park is een architectonisch hoogstandje uit de grond ge stampt. En al voert de kleur grijs de boventoon, grauw is het zeker niet in Sotsji. Ook over veiligheid hoeft niemand zich druk te ma ken. Iedereen wordt minutieus ge scand bij de entree. Laptops, mo biele telefoons, ze moeten in wer king worden gezet zodat uitgeslo ten kan worden dat er explosie ven in zijn verborgen. Lijdzaam ondergaan, is het devies. Opstan digheid leidt slechts tot een nog striktere en langdurigere contro le. De faciliteiten zijn eersterangs, net als bij andere moderne uit valsbases in Abu Dhabi, Bahrein en China. Of is Rusland, ondanks een zevenjarig contract, eenzelfde lot beschoren als India en Zuid-Korea? Ook die landen wil den meedoen in de vaart der vol keren, bouwden imposante en pe perdure circuits, maar verdwenen weer snel van de Formule i-kalen- der. Voornaamste reden: geen tra ditie, geen hartstocht voor de sport. De Formule 1 kwam er vooral om de status van het land een opkikker te geven, maar die ballon werd snel doorgeprikt. Rusland lijkt zich net op tijd ont trokken te hebben aan dat gevaar. Natuurlijk is de Grand Prix dit weekend vooral het speeltje van Poetin en oogt het circuit als een operatiekamer waar een feestje ge vierd moet worden: steriel, kli nisch, zonder ziel. Maar de laatste jaren heeft Rusland wel aan de weg getimmerd op autosport gebied. Met Vitaly Petrov kreeg het land in 2010 zijn eerste For mule i-coureur en Daniil Kvyat geldt anno 2014 als een van de grootste Formule i-talenten. Naar de Toro Rosso-rijder, die volgend jaar de overstap maakt naar Red Bull, is tevens één van de tribu nes van de Sochi Autodrom ge noemd. „Formule 1 heeft een gro te toekomst in Rusland", denkt hij. Precies zoals Poetin het wil. De al machtige president, van wie niet bekend is of hij zondag zijn ge zicht zal laten zien in Sotsji. Dat zal ook dan waarschijnlijk onaan gekondigd, plotseling gebeuren. Net als een halfjaar geleden in het Holland Heineken House, waar hij samen met onze koning het glas hief op de gouden medail le van Ireen Wüst. De hal doet dezer dagen dienst als verzamelcentrum van de marshals die de Formule ï-race in goede ba nen moeten leiden. De ontvangst hal van de Adler Arena heeft de aanblik van een distributiecen trum voor kleding. Honderden Russische vrijwilligers ontvangen er een kledingpakket, passen over alls en krijgen uitleg over hun ta ken. De deuren naar de ijshal zelf ble ven aanvankelijk hermetisch geslo ten. De vraag om er toch een kijk je te mogen nemen, resulteerde in louter verbaasde blikken. Toen de sleutel eenmaal in het slot ging, bleek waarom: de ijshal doet op dit moment dienst als tennis- an nex opslagruimte. Een donkere en verlaten spookruimte, meer is het niet. Eerder dit jaar werd er nog een Fed Cupwedstrijd van het Russisch team tegen Argentinië gespeeld en uiteindelijk is het de bedoeling dat de Adler Arena een permanente tennishal wordt. Schaatsijs is er niet meer te beken nen. De betonnen ondergrond van de 400 meterbaan is met hou ten planken afgedekt en de tempe ratuur is eerder subtropisch dan winters. De imposante koelinstal latie naast de Adler Arena ver toont nu al imposante roestplek- ken. Nee, dit doet in niets meer herinneren aan glorieuze dagen uit de vaderlandse sporthistorie. Ook diverse andere sportaccom modaties op het olympisch park in Sotsji hebben hun oorspronke lijke functie verloren. De Ice Cu be, tijdens de Spelen het curling- walhalla, is nu een sport- en fit nesscentrum. De Iceberg doet dienst als vrijetijdsschaatshal, ter wijl de imposante Bolsjoj af en toe wordt gebruikt voor ijshockeywed- strijden, maar toch vooral in ge bruik is als concertcentrum en ten toonstellingshal. Het olympisch stadion, Fisjt genaamd, werd tij dens de Spelen al uitsluitend voor de openings- en sluitingsceremo nie gebruikt. De bedoeling is nu dat het Russisch voetbalteam er zijn thuiswedstrijden gaat spelen. In 2018 is de prachtige sportarena één van de stadions bij het WK voetbal dat in Rusland gehouden wordt. Veel treurnis kortom, maar als de cor van de eerste Grand Prix op Russische bodem komen de prach tige bouwwerken uitstekend van pas. VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 Het nieuwe speeltje van Poetin door Ivo Op den Camp I De olympische stadions in Sotsji zijn nu decorstukken bij de eerste Formule 1-race in Rusland, foto Hollandse Hoogte Ari Vatanen door Ivo Op den Camp SOTSJI - Het is een historisch stukje grond. De plek waar Nederland zijn grootste olympische triomfen ooit vierde, waar sportgeschiedenis werd geschreven. Sven Kramer, Ir een Wüst en al die andere Neder landse schaatsers haalden er een halfjaar geleden een complete prij- zenkast medailles binnen. Inmid dels is de Adler Arena in Sotsji geen schaatstempel meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41