Van der Geest schrijft brandbrief Van der Wiel denkt Kansloze missie voor jong Oranje na la i SPORT 35 NEDERLANDS ELFTAL Vijfde wereldtitel Uchimura op rij Bij Paris Saint-Germain is de rechtsback van Oranje minder impulsief geworden. jk 66 We hebben geprobeerd tegengas te geven, maar niet genoeg. De 69-jarige Van der Geest sugge reert in zijn schrijven dat Sonne mans met een 'geheime opdracht' van NOCNSF en het bondsbe- stuur anderhalf jaar geleden aan zijn taak is begonnen. Sonnemans zou zijn misbruikt om het topju- do snel te centraliseren. NOCNSF, dat grotendeels het top sportprogramma van de judo- bond financiert, zou geen sportie ve maar een louter politieke re den hebben om alle toppers geza menlijk te laten trainen op één lo catie. „NOCNSF heeft veel geïn vesteerd in Centra voor Topsport en Onderwijs (CTO) en nog meer in Papendal. Tot nu toe met niet te veel succes. Daar moeten dus medailles vandaan gaan komen. Dan maar judo, altijd goed voor medailles, naar Papendal halen. Papendal moet een succes wor den en daar moet judo in gepast worden, dwars tegen onze his torie in. Heeft NOCNSF dan nog niet genoeg geleerd van bijvoor beeld taekwondo, boksen, ta feltennis en schermen?" De centralisatie staat volgens Van der Geest haaks op de visie die hij op verzoek van NOCNSF en de bond vlak voor zijn afscheid eind 2012 heeft geschreven. Daarin pleitte hij onder meer voor het op timaliseren van het systeem met vier over Nederland verdeelde steunpunten, zoals dat op dit mo ment wordt gehanteerd. Daarbij richten Haarlem en Rotterdam zich specifiek op de begeleiding van senioren. „Judo is groot geworden door onderlinge strijd en die zal er al tijd moeten blijven. Op Papendal of waar dan ook is dat helemaal weg. Haal de top weg bij de clubs en er is geen voorbeeld en spar ring meer voor de laag eronder. Daar moet het judo nooit voor kie zen." Van der Geest zegt aan de bel te trekken, omdat hij zich grote zor gen maakt over de toekomst van het judo. „Consequentie na ander half jaar is dat Ben Sonnemans is gevallen, iedereen ruzie met el kaar heeft en het topjudo stuur loos lijkt. Ik ben zeer teleurge steld en ontgoocheld." Overigens benadrukt Van der Geest geen prominente rol meer in het judo te ambiëren en bij voorbeeld niet uit te zijn op de baan van technisch directeur. „Ik heb eindelijk recht op pensioen tijd." Van der Geest heeft zijn brief ge stuurd aan de leden van de bonds raad en het bondsbestuur. Uchimura liet de 9300 toeschou wers in het volgepakte Guangxi- sportcentrum oefeningen zien die de jury waardeerde met ten min ste 15 punten. Uitschieter was vloer (15,766), het 'dieptepunt' de ringen (15,0). Van £:ijn score aan het rek (15,233) zal Epke Zonder land met het oog op de toestelfina le niet geschrokken zijn. Uchimu ra is dan ook geen specialist, maar een alleskunner. Dat bewees hij de voorgaande WK's in Londen, Rotterdam, Tokio en Antwerpen ook al. In 2012 werd hij 'uiteraard' ook olympisch kampioen. Hoewel Uchimura een topscore noteerde, was hij toch niet bijzon der te spreken over zijn optreden. „Ik ben blij met de vijfde titel op rij, want dat was de doelstelling, maar er waren aspecten in mijn oe feningen die me niet zinden. Op brug en rek liep het niet lekker. Ik heb het gevoel dat ik op die toestel len onder de maat bleef." NOORDWIJK - Niet lang na zijn transfer van Ajax naar Paris Saint-Germain, in de zomer van 2012, bezocht Gregory van der Wiel het Louvre. Urenlang dwaal de hij rond, verwonderd over de immense gangen en zalen van het befaamde museum en ver baasd over de kleine afmetingen van de Mona Lisa, het grootste pronkstuk. Uiteindelijk legde hij er zich bij neer dat hij niet alles op één middag kon zien. „Er kwam gewoon geen einde aan." Van der Wiel (26) mag graag zwerven door de straten van Pa rijs, alles scherp observerend als een stadsdichter die elke dag zijn kroniek moet inleveren. Hij ziet de grandeur van de Champs- Élysées, maar ook de bedelaars in de herfstkou die het veel minder getroffen hebben dan hij. Het zet de profvoetballer aan het denken, zoals hij ook beseft dat een leven in het circus van roem en gla mour vol valkuilen zit. „Vroeger hield ik nooit van lezen, maar te genwoordig verslind ik boeken. Vooral biografieën van topspor ters. Zlatan Ibrahimovic, Andy van der Meijde, Glenn Helder. Of Mike Tyson, dat is helemaal een ongelooflijk verhaal. Ik leer daar van hoe het niét moet, hoe ge makkelijk je bakken met geld kan uitgeven. Als ik straks stop met voetballen, wil ik wel wat over houden." Over zijn eigen imago is veel ge zegd en geschreven. Als tiener droeg Van der Wiel een gouden tand en struinde hij door Am sterdam - petje op, afgezakte spijkerbroek, arm vol tattoos - met zijn vrienden van de getto- blasterjeugd. Gek van de Ameri kaanse cultuur. Toen hij bij Ajax en Oranje doorbrak, was hij vaak moeilijk te peilen. De verlegen, introverte straatjongen uit Os dorp liet niet gauw in zijn ziel kij ken en verstopte zich rond wed strijden vaak onder een koptele foon. Er ontstond een beeld in de pu blieke opinie van een begenadigd talent dat de bevlogenheid miste. Hij kan er weinig mee, maar er kent wel dat zijn persoonlijkheid en zelfbewustzijn pas echt ge groeid zijn na zijn vertrek naar Pa rijs. In de wereldstad begon zijn loutering. Niet in het minst dank zij Zlatan Ibrahimovic, met zijn extraverte karakter in alles de te genpool van Gregory van der Wiel. „Het eerste halfjaar had ik het moeilijk daar. Het is een grote stap als je als jonge knaap je veili ge thuis verlaat en in zo'n grote stad op jezelf aangewezen bent. Ik was niet fris in mijn hoofd en dat had invloed op mijn presta ties. Maar nu voel ik me er hele maal thuis. Ik heb me er als mens ontwikkeld, ik ben veel meer vol wassen geworden. Vroeger han delde ik impulsief, nu denk ik twee keer na. Ik speel samen met topspelers die me geweldig stimu leren. Ibrahimovic is een pure winnaar, hij heeft een over-mijn-lijk-mentaliteit. Als zijn ploeg op de training een par tijtje verliest, krijg je de wind van voren. Bij Ajax was het vooral leuk en gezellig." Gek genoeg verliep zijn progres sie bij Paris Sint-Germain, met oliemiljoenen uitgegroeid tot een machtig voetbalbolwerk, niet pa rallel met zijn carrière bij het Ne derlands elftal. Louis van Gaal ne geerde hem lange tijd en toen hij weer in beeld kwam, kreeg hij last van zijn knie. Zoveel last dat hij het WK in Brazilië moest mis sen. Dat deed pijn, maar hij liet de teleurstelling niet woekeren. Toen hij weer terug was bij Oran je, onder de nieuwe chef Hid- dink, liet hij zijn ploeggenoten in een speech weten dat hij toch had genoten. „Het was voor het eerst dat ik zo'n toernooi als toe schouwer meemaakte, ik vond dat heel bijzonder. Met vrienden stond ik in oranje shirt op het Mu seumplein, handen klam van de zenuwen. Een heel aparte erva ring." Niettemin wil hij het volgende hoogtepunt, het EK 2016 in 'zijn' Frankrijk, dolgraag meemaken. Vanavond start hij tegen Ka- zachstan weer in de Oranje-basis, op zijn vertrouwde positie van rechtsback. Helemaal pijnvrij is zijn knie niet. Maar een operatie is het laatste waaraan Van der Wiel denkt. „Als voetballer heb je niet zo veel mooie jaren. Die wil ik niet missen, voordat je het weet is het te laat. Die operatie kan over tien jaar ook nog." De moed moet de uit Zierikzee af komstige coach zo langzamer hand in de schoenen zakken. Kos ter tekende deze zomer een con tract tot en met het EK van 2017 en leek een mooie erfenis te krij gen van de naar Manchester Uni ted vertrokken Albert Stuiven- berg. Zes duels gespeeld, vijf ge wonnen, één gelijkspel; de groeps- winst pakken leek slechts een for maliteit. Koster begon tegen Jong Georgië (0-1) met een pijnlijke ne derlaag en ging vier dagen later te gen Jong Slowakije met dezelfde cijfers onderuit Het EK was in eens heel ver weg en een echte klik tussen Jong Oranje en Koster leek te ontbreken. Voor de play-offduels met het sterke Portugal liet hij spelers als Jean-Paul Boëtius en Tonny Vilhe- na vanwege het ontbreken van de vorm buiten zijn selectie. Zijn aanvoerder Marco van Ginkel ont- brak door een blessure. Guus Hiddink selecteerde 25 spelers voor het Nederlands elftal, waar door Koster ook niet over jongens als Davy Klaassen, Quincy Pro mes en Joël Veltman kon be schikken. Volgens Koster is Oran je nog altijd leading, maar de nette coach zal in Zeist ook niet met de vuist op tafel hebben geslagen. In Alkmaar zouden spelers als Klaassen, Promes en Veltman er wellicht voor hebben gezorgd dat VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 door Arnold Aarts HAARLEM - Cor van der Geest heeft hard uitgehaald naar sportkoepel NOCNSF en de judobond. De voor malig technisch directeur en ex-bondcoach zegt zich in een brief grote zorgen te maken om de recente ontwikkelingen in het ju do. Die leidden vorige maand tot het ontslag van Ben Sonnemans, die in februari 2013 Van der Geest opvolgde. m Kohei Uchimura aan de ringen in Nanning. foto Hollandse Hoogte NANNING - Kohei Uchimura (25) is gisteren in Nanning voor de vijfde keer in zijn rijke carrière wereld kampioen turnen op de meerkamp geworden. De Japanse allrounder kreeg voor de zes onderdelen een totaalscore van 91,965 punten. Daarmee bleef hij de concurrentie zoals verwacht ruim voor. door Roel Wiche door Barry van der Hooft ALKMAAR - Het tweede dienst verband van Adrie Koster bij de KN VB begint steeds dramatischer vor men aan te nemen. Tegen Jong Por tugal verloor de coach gisteravond voor de derde keer op rij een inter land (0-2), waardoor Jong Oranje deelname aan het jeugd-EK in Tsjechië en de Olympische Spelen van 2016 in Rio de Janeiro wel kan vergeten. „We willen ons nog niet gewonnen geven", zei Koster, maar echt geloofwaardig klonk hij niet. Adrie Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34