TO©S PZC I l Alcoholslot moet in de I 2 IN HET NIEUWS w COLOFON ïfmj ZUURSTOFMASKER MH17 Dat één slachtoffer van vlucht MH17 een zuurstofkapje op had, zegt volgens luchtvaartdeskundige weinig. 'Het betekent niet dat ze toch meer hebben geleden' Maak iemand abonnee! paul kusters WIUÖERS 10 JAAR BEVEIUSfc toosenhenk.niO POLITIEKE ©EVAN6ENE KLINKT ZO BUITENLANDS T: 088-0139995 DELFT - Ongelukkige slip of the ton gue van minister Frans Timmer mans of niet, dat één passagier van toestel MH17 met een zuur stofmasker op de rampplek is te ruggevonden, is waar. Het Openbaar Ministerie (OM) be vestigde gisteren dat een niet-Ne- derlandse inzittende van het op 17 juli gecrashte vliegtuig van Ma laysia Airlines het karakteristieke gele kapje om zijn hals had dat uit de bagagebak komt vallen zo dra de druk in een vliegtuigcabi ne wegvalt. Op de directe nabe staanden van deze passagier na, heeft justitie bewust niemand hierover geïnformeerd. Want: het maakt volgens het OM net als an dere vondsten onderdeel uit van het strafrechtelijk onderzoek dat nog steeds naar het vermoedelijke neerhalen van MH17 loopt. Het zuurstofmasker is op sporen on derzocht. Maar dat leverde geen uitsluitsel op over wie het opge zet kan hebben: de passagier zelf of een buitenstaander? Bij luchtvaartdeskundige Joris Melkert van de Technische Uni versiteit Delft roept de medede- ling van Timmermans meer vra gen dan antwoorden op. Dat het kapje maar bij één slachtoffer te ruggevonden is, noemt hij opval lend en sluit volgens hem geen enkel scenario uit. Óf bij iedereen is het masker naar beneden geko men en' een enkeling wist het in derdaad om te doen, maar het waaide ook weer af. Óf net bij de ze passagier is door een defect het kapje eerder naar beneden geko men. Óf de passagier heeft het toch niet zelf omgehangen en ie mand heeft 'bij wijze van morbi de grap of om te misleiden later zo'n masker bij een slachtoffer omgehangen'. Wat de luchtvaart expert opvalt, is dat hij eigenlijk nog nergens beelden van de bin nenkant van de cabine of stukken van de bagagebak heeft gezien. „Daardoor blijft onduidelijk of de maskers allemaal al naar beneden waren gekomen." 'Technisch gezien' is het volgens Melkert niet onmogelijk dat ie mand nog heel even bij is ge weest en misschien een noodhan- deling heeft verricht. Maar, zo waarschuwt de luchtvaartdeskun dige^ je kunt daar niets met stellig heid over zeggen. Uiteindelijk hangt het vooral af van de fysieke gesteldheid van een passagier. Wat bijvoorbeeld invloed heeft, is hoeveel zuurstof iemand van na ture in zijn bloed heeft. Ook de plek in het vliegtuig - wel of niet dicht bij de plaats waar een explo sie plaatsvond - speelt een rol. Melkert: „Over het algemeen, in zulke extreme omstandigheden, verlies je zodra de buitenlucht een toestel in komt vrijwel direct je bewustzijn. Het is op zo'n gro te hoogte een vrieskist en de lucht is te ijl. De windsnelheden van 900 kilometer per uur en de waarschijnlijke explosies moeten een enorme werking op het lichaam hebben gehad." EMMELOORD - De uitspra ken van Timmermans zullen sommige nabe staanden zeker pijn doen, zegt Willem Goes die zijn tweelingbroer Paul en diens gezin bij de MHi7-ramp verloor. Hij schrok ook van het nieuws, maar plaatst in middels nuances. „Het betekent wat mij betreft helemaal niet dat de pas sagiers toch meer heb ben geleden en angst hebben gehad dan we tot nu toe dachten. Er is maar één passagier met een zuurstofmasker op gevonden en dat vind ik toch vreemd. Er zijn nog zoveel andere scenario's denkbaar. Het valt niet uit te sluiten dat iemand op de rampplek het mas ker bij een overledene heeft opgezet. Misschien om onderzoekers op een dwaalspoor te zetten. Wie zal het zeggen." Aanleiding zijn kritische vragen van de hoogste bestuursrechter, de Raad van State (RvS), aan het CBR. De rechter wilde uitleg in een zaak van een automonteur die in Flevoland dronken achter het stuur werd betrapt en een al coholslot als straf kreeg opgelegd. De kwestie dient als voorbeeld voor meer, soortgelijke zaken. Volgens een RvS-woordvoerster is 'gewoon geïnformeerd wat het CBR van de regeling vindt'. Vol gens Schultz van Haegen was er echter een 'indicatie' dat de Raad van State met een 'ingrijpende uit spraak' komt. Dit was voldoende reden om het alcoholslotprogram- ma te bevriezen. De minister be nadrukt dat mensen die dronken worden betrapt, mogelijk later als nog met het slot te maken krij gen. Juridisch is de kwestie ingewik keld. Formeel is'het alcoholslot geen straf, maar een maatregel van het CBR. Er komt geen rech- ter aan te pas. Wie achter het stuur wordt betrapt met 1,3 tot 1,8 promille alcohol in het bloed krijgt een aantekening op het rij bewijs en mag alleen in een auto met alcoholslot rijden. Daarnaast is ook strafrechtelijke vervolging mogelijk. Dat betekent dat ie mand voor de rechter moet ver schijnen of een boete krijgt. Het gerechtshof in Den Haag maakte daar vorige maand korte metten mee. Het slot is zo ingrijpend, dat het als straf moet worden gezien. Mensen die daarnaast nog een boete krijgen, worden ten onrech te dubbel gestraft, stelt het hof. Sinds eind 2011 kregen 11.739 men sen het slot opgelegd. Daarvan -p Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Het masker is een mysterie door Niki van der Naald en Cyril Rosman Een zuurstofkapje op de crashsite van toestel MH17. foto HH door Lucien Baard En u als trouwe abonnee ontvangt een VW-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaa' 6 maanden abonnee blijver. door Paul Bots www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - Het CBR heeft zulke grote twijfels bij de juridische houd baarheid van het alcoholslot, dat de inbouw van het apparaat voor maanden is stilgelegd. Dat maakte minister Melanie Schultz van Hae- gen (WD, Infrastructuur) gisteren bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2