Studie Wiebes naar btw-heffing gemeenten Tijdelijke jachthaven kost gemeente geld' Combi Comfort ïf Voor: 'Zet je schrap, doe wat je kunt' LPM deelt kritiek van PvdA-Kamerlid De Vries Onderhandelingen met CO A gaan door ondanks petitie en stemming klankbordgroep. Wij gaari verhi COMFORT 28 WALCHEREN ASIELZOEKERSCENTRUM Wiebes zegde dat donderdag de Tweede Kamer toe. De vier ge meenten dreigen voor 374.000 eu ro het schip in te gaan. Ze heffen gezamenlijk belastingen en moe ten over die samenwerking BTW gaan betalen. De samenwerking levert drie ton op en dat voordeel verdampt als de Belastingdienst op de deur klopt, aldus de ge meenten. De gehele Tweede Kamer wil dat het kabinet er alles aan doet om te voorkomen dat gemeenten het voordeel van samenwerking kwijt raken. „Het kan niet zo zijn dat ge meenten worden gestraft omdat ze samenwerken en al helemaal niet dat het Rijk eraan verdient", verwoordde CDA-Kamerlid Made leine van Toorenburg (CDA) het algehele gevoel. WD en SGP vroe gen specifiek aandacht voor het probleem van de Walcherse ge meenten en Schouwen-Duive land. Volgens Wiebes is het geen hobby van de Belastingdienst of Dat deelde wethouder John de Jonge gisteravond mee aan Vlis singse raadsleden. „We hebben te gen AW Beheer gezegd: dit zijn de kaders waarbinnen we jullie de exploitatie gunnen. We wach ten nu op hun antwoord." De kwestie is gecompliceerd, ver zuchtte de wethouder. „Het is bijna niet meer te verklaren of te het ministerie van Financiën om samenwerkende gemeenten te pesten. „De baten van samenwer king zijn altijd vele malen groter dan de kosten. Er worden geen sa menwerkingen geblokkeerd." Hij laat de situatie tussen de Wal cherse gemeenten en Schouwen- Duiveland doorrekenen. Binnen een week of drie stuurt hij de Ka mer daarover een brief. Het risico van een fikse BTW-aan- slag weerhoudt Vlissingen, Mid delburg, Veere en Schouwen-Dui veland niet om nog meer vormen van samenwerking te onderzoe ken. De vier gemeenten innen niet alleen gezamenlijk belastin gen, ze hebben een gezamenlijke cartografische dienst en ook één dienst voor automatisering. In 2016 willen ze een gemeenschap pelijke afdeling personeelszaken in het leven roepen. Mocht het tot een BTW-aanslag komen dan heeft het Rijk daar een compensa tiefonds voor. In tegenstelling tot zijn Middelburgse collega Johan Aalberts gisteren in deze krant, ziet de Schouwse wethouder Ad Verseput het niet zo somber in „Het Rijk wil juist dat"gemeenten samenwerken. Dan zou het toch van de gekke zijn als diezelfde overheid dat fiscaal afstraft." Vol gens Verseput gaan de vier vrolijk door met het opzetten van samen werkingsvormen. MIDDELBURG - Swerf-Rust blijft voor de gemeente de enige optie voor een asielzoekerscentrum in Middelburg. Ondanks een petitie met 580 steunbetuigingen en on danks een twee derde meerder heid in de klankbordgroep die te gen is. Omdat er geen andere loca tie snel beschikbaar is, stelt wet houder Chris Dekker. De klankbordgroep heeft woens dagavond gestemd en daar bleek twee derde tegen een azc in Swerf-Rust. Dekker is niet geluk kig met de stemming. Niet vanwe ge de uitkomst, maar omdat het nooit de bedoeling is geweest dat er gestemd zou worden. „In de klankbordgroep wilden we de me ningen uit de buurt horen. De te genstanders wilden uiteindelijk hoofdelijk stemmen over de vraag of er een azc moet komen. Maar je kunt draagvlak moeilijk getals matig uitdrukken, daar moet je een algemene afweging over ma ken. College en gemeenteraad moeten dat samen doen, op basis van alle informatie." De petitie en de stemverhouding in de klankbordgroep zijn niet be palend. De gemeente heeft name lijk ook mails gehad van voorstan ders die niet in de klankbord groep zaten. Ook de noodzaak van opvangplaatsen en de afwe zigheid van een geschikte en be schikbare andere locatie weegt zwaar. Tijdens de periode waarin de klankbordgroep heeft verga- verkopen. Maar we moeten besef fen dat een tijdelijke jachthaven niet andere ontwikkelingen in het Scheldekwartier mag belem meren." Met Damen is de gemeente eruit. Die gesprekken gingen over omlei dingsroutes, in relatie tot de Ko- ningsbrug die voor een jachtha ven regelmatig open moet. De ge sprekken met AW gaan over geld. „Een tijdelijke jachthaven gaat ook de gemeente geld kos ten", waarschuwde De Jonge. „De brug moet open, dat kost tijd en dus geld. Maar er zijn ook aanpas singen nodig. Bovendien missen we straks liggelden." Wim Wattel is een uitgesproken voorstander. „De urgentie is toch voor iedereen duidelijk. Vluchte lingen staan staan aan de poort te trappelen. Dus, Nederland, zet je schrap, doe wat je kunt en wel zo snel mogelijk. Swerf-Rust is vol gens de gemeente op dit moment de enige plek die snel beschikbaar is. Dan moeten we dat doen." Wattel vindt ook het aantal van 330 vluchtelingen aanvaardbaar. „Juist omdat je dan mogelijke overlast beter kunt tegengaan. Want een groep van die omvang •is nodig om een volledige persone le bezetting te hebben van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers. Dat is heel waardevol, want als er dan iets gebeurt, zijn dag en nacht mensen meteen bereikbaar en los je overlast snel op." Wattel woont in de Abelenlaan, op een kilometer van Swerf-Rust. Nadat de tegenstanders hun peti tie ook in zijn wijk verspreidden, schreef hij een brief naar de ge meente om een positief geluid te laten horen en meldde zich aan voor de klankbordgroep. „Zo'n twintig mensen stuurden na mij ook een positieve brief naar de ge meente. Ik ben blij dat de voor standers zich in ieder geval ook beter hebben laten horen. Dat al leen al is een meerwaarde van de klankbordgroep." Door de besprekingen heeft hij ook wel begrip gekregen voor de zorgen van directe omwonenden. „Er zijn reële zorgen, maar de sfeer wordt soms ook aangedikt." Jammer vindt Wattel dat de klank bordgroep niet tot een gezamen lijk advies is gekomen. „De stand punten waren vooraf al ingeno men en die zijn niet veranderd. Helaas hadden de tegenstanders hun hakken al in het zand gezet." De stemverhouding van 19 tegen en 10 voor zegt hem niks. „De klankbordgroep was geen demo cratisch geheel en geen vertegen woordiging van de wijken. Je kunt op basis hiervan niet zeggen dat de meerderheid van de wijk bewoners tegen is." comfqrt 6. mobiliteitshulpmiddelen Met ingang van 1 november kunt u Nobelweg 1 te Go< 0113 34 10 Tot 1 november: Jufferswegie 12, Kapelie. 0 49 - info@combicomfort.nl - www.combicomfort.nl Want De Vries heeft nu wel een goed punt, meent de LPM. Het Ka merlid bekritiseert gemeenten die aan de randen van de steden maar blijven bijbouwen, terwijl de binnensteden leeglopen. En maakt Middelburg zich daar ook niet aan schuldig, vraagt de LPM zich af. De partij verwijst onder meer naar de plannen voor een nieuwe sportwinkel (Decathlon) op ZEP aan de rand van Middel burg. Terwijl winkeliers in de bin nenstad het moeilijk hebben om het hoofd boven water te houden. Ook sportwinkeliers. En dus wil de LPM wel eens weten of het col lege van B en W, waar de PvdA deel van uitmaakt, de visie van De Vries deelt. En of het ruimte lijk beleid dus bijgesteld moet worden. De LPM is zelf tegen de komst van Decathlon op ZEP, om dat dat slecht zou zijn voor de winkels in het centrum. derd, zijn de onderhandelingen met het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) daarom ge woon doorgegaan. Dekker. „Dat liep parallel. De zakelijke overeen komst is in de maak en die gaat met alle informatie naar het colle ge van B en W. Dat praat er op 21 oktober over. Op 11 november kan de raad zijn zienswijze geven over het collegebesluit. Wij kun nen, die zienswijze overnemen of naast ons neerleggen. Het finale besluit is aan het college." Dekker vindt het wel goed dat er een klankbordgroep is geweest als schakel in het proces van besluit vorming, maar vindt het teleur stellend dat er niet veel meer is ge sproken over hóe vluchtelingen in Swerf-Rust opgevangen kun nen worden en hóe eventuele overlast beperkt kan worden. „Ik moet eerlijk zeggen dat me dat is tegengevallen. Er tekenden zich al snel twee groepen af, waarbij de tegenstanders bleven hangen in de ongeschiktheid van de locatie en de voorstanders het hadden over het aantal asielzoekers." 4 ra m door Ton van den Nouweland en Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën) gaat onderzoe ken waarom de Walcherse gemeen ten en Schouwen-Duiveland zoveel BTW moeten betalen over hun sa menwerking bij het heffen van be lastingen. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De gesprekken met Damen over een tijdelijke jachtha ven in het Vlissingse Dok zijn afge rond, maar met projectontwikke laar AW Beheer nog niet. Swerf-Rust blijft enige optie azc door Maurits Sep lik.. 31 door Maurits Sep MIDDELBURG - Vrienden waren ze niet echt, de LPM en Albert de Vries, toen die nog PvdA-wethou- der in Middelburg was. Maar nu De Vries als Tweede-Kamerlid kritiek heeft op het ruimtelijke beleid van gemeenten, citeert de LPM hem graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28