Meer turnen dan ballet DIZZIE 17 Het bombardement op Biggekerke in 1944 sloeg een groot gat in het dorp. Ooggetuigen van toen vertellen hun verhaal in BommenWater en Chocola. Peter van Uhm komt naar Middelburg Vlaams en Nederlands d Zondag 17 september 1944. De geallieerden bombarderen Duitse stellingen langs de Walcherse kust bij Biggeker ke. Echter, wat er nog staat zijn nepkanonnen, het echte geschut is na de geallieerde landing op de Norman- dische kust weggehaald. Het dorp wordt zwaar getroffen. Er is sprake van 169 ton aan brisantbommen, die op Big gekerke worden gegooid. Vijfenveertig dorpelingen komen om het leven. Lange tijd kreeg het bombardement op Biggekerke niet veel aandacht. Inmid dels is dat anders, met een jaarlijkse her denking. Dit jaar verscheen er ook een bundel met ruim dertig interviews met ooggetuigen: nu allemaal achter in de ze ventig of ouder, toen kinderen en jong volwassenen. Het is goed dat de verha len van de ooggetuigen zijn opgetekend. Nu kan het nog. Het voorwoord (pag. 7): „Het was een mooie zomeravond met een strakblauwe lucht, onschuldig bijna, kinderen speelden nog buiten na het avondeten. Tot er 'kerstbomen' uit de lucht vielen." Wat me opvalt is dat vrijwel iedereen meteen in de gaten had dat die uitgeworpen 'kerstbomen' markeerlichten waren, voor de bom menwerpers die eraan kwamen. In veel verhalen is ook sprake van schuilkel ders. Vaak primitief, met een dak van stro. Maar het geeft wel aan dat de bur gers met oorlogsgeweld rekening hiel den. Dat het meteen zo'n zwaar bombar dement zou zijn, dat was door niemand te voorzien. Ik ken het dorp enigszins. Maar een plat tegrond van het dorp zou in het boek handig zijn geweest. Met bijvoorbeeld aangegeven welke straten het zwaarst werden getroffen, en waar de geïnter viewden toen woonden. Ik geef één voorbeeld van een inter view, zoals dat in het boek is opgeno men. Met Piet Lampert, 82 jaar, destijds woonde hij aan de Valkenisseweg, waar nu de rotonde is (pag 41-42): „Toen het stil werd, gingen ze naar bui ten. Wat ze daar aantroffen, was één ra vage. Alle ruiten kapot, alle dakpannen eraf en veel was ingestort. Heel het erf onder de modder. Twee varkens die op het kalverweitje stonden, lagen dood. Een paard was kreupel. Iedereen ging meteen aan het werk om alles te repare ren." In de meeste verhalen komt ook de inundatie van Walcheren aan de orde. Vele gezinnen moesten vertrekken en werden opgevangen op Zuid-Beveland. Vaak Yerseke, zo lees ik, en niet ieder een was even welkom. Er waren achterblijvers. Die gingen op een gegeven moment poolshoogte nemen bij de duinen en kwamen terug met chocola. Bevrijders en chocola gaan samen... Dat hadden al meer Zeeuwen ondervon den. Stel dat ik een monsterlijke misdaad beraamde. Als idea le plaats voor het delict zou ik dan denken aan Zeeuws-Vlaan deren, zeg de hoek bij Terhofste de. Niemandsland, waar geen wet echt geldt, to.md00r de politie vlot ver geten. Zulke gedachten moet ook Herman Koch hebben gehad bij het schrijven van Geachte heer M. (2014). En hij kan het weten, want hij verblijft een aanzienlijk deel van het jaar te Graauw. In de roman worden heel wat hoekjes Zeeuws-Vlaanderen aan gedaan. Terhofstede dus, nabij Sluis en Retranche- ment. In deze omstreken staat het vakantiehuis van de ouders van Laura, de mooie middelbare scholiere die kort een verhouding heeft met haar leraar geschiedenis. De man, boos en verward vanwege de breuk, wordt voor het laatst ge zien bij Terhofstede, in het gezel schap van Laura's nieuwe lief Her man. Later dringt Herman zich op aan de schrijver die een boek wijdde aan de verdwijning. Deze bezit zelf een huisje tegen een dijk in het oosten van Zeeuws- Vlaanderen. De plaatsen worden in dit geval slechts met één letter aangeduid. Maar je hoeft geen waarzegger te zijn om het Ver dronken Land van S., het vesting stadje H. en de haven van A. te duiden. Geachte heer M. is literatuur in het kwadraat, veel lagen vertelling, veel verwijzingen naar eerdere on derdelen van Herman Kochs oeuvre, veel commentaar op wat literatuur wel en niet moet we zen. Het lezen van de roman is als dolen door brandende zon, vier honderd bladzijden woestijn tot eindelijk een antwoord komt op de vraag: wie heeft wat gedaan. Soms is er een oase, een zin die even verfrissing biedt, zoals deze samenvatting van de seks tussen meisje en leraar: het bleef'meer als turnen dan als ballet' voelen. Hetzelfde kun je zeggen over dit boek. Volop plaatsnamen, nooit een detail waardoor je die plek ken herkent. De personages blij ven marionetten aan het schrij- verstouw. Het verhaal is een karig bekleed schema. Geen roman is het, hooguit de scherven daarvan. Een straf om te lezen, wie weet een bewuste zet van de schrijver. Als om te bewijzen dat je met je misdadige plannen zelfs in Zeeuws-Vlaanderen niet aan je verdiende loon ontkomt. VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 LITERAIRE AVOND VAN DE PZC Voormalig commandant der strijdkrach ten Peter van Uhm wordt vrijdag 21 no vember om 20.00 uur in de Kloveniers doelen in Middelburg geïnterviewd door PZC-journalist Jan van Damme. Van Van Uhm verscheen deze maand de biografie Ik koos het wapen. Op 17 april 2008 werd Peter van Uhm geïnstalleerd als comman dant der strijdkrachten. De volgende dag sneuvelde zijn zoon Dennis bij een aan slag in Afghanistan. Ondanks de bizarre omstandigheden bleef Van Uhm op zijn post om de krijgsmacht te leiden. De avond is georganiseerd door de PZC en boekhandel de Drvkkery.'Kaarten via: www.drukkerijmiddelburg.nl/tickets COLUMNISTEN IN GESPREK De Vlaamse radiomaker en schrijver Pat Donnez verzorgt zaterdag 18 oktober in de Middelburgse Kloveniersdoelen een bijeenkomst over cultuurverschillen tus sen Vlaanderen en Nederland (15.00 uur)Hij doet dat met de Vlaamse colum nist Hugo Camps (1943) en PZC-colum- nist Guido van der Heijden (1970). A ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Toen het stil werd... door jan van Damme Herman Koch (1953) In 2014 verscheen Geachte heer M. Eerdere titels (selectie): Red ons, Maria Montanelli (1989), Het diner (2009) en Zomerhuis met zwembad (2011). Bommen, water en chocola. Bundel met verhalen van ooggetuigen van het bombardement op Biggekerke in 1944 Uitgave in eigen beheer, 10 euro. Stille tocht in Biggekerke ter herdenking van het bombardement in 1944. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17