Kobani wankelt, rellen in Turkije steeds heftiger Charles Michel logisch vervolg Advocaten leider Sharia4Belgium vragen vrijspraak voor hun cliënt BUITENLAND 9 IS start nieuwe aanval op Kobani e Uirkije staat op scherp. Niet al leen vanwege Islamitische Staat (IS) dat oprukt aan de grens, maar ook vanwege de woede van de Koerden. Alle verloven van de po litie zijn ingetrokken en in zes ste den in het zuidoosten is de avond klok ingesteld. Iets wat sinds 1992 - toen de strijd tussen de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK en het leger op zijn hevigst was - niet meer is gebeurd. Koerden in het hele land zijn ra zend. Razend omdat de Koer- disch-Syrische grensstad Kobani door Turkije en de rest van de we reld in de steek wordt gelaten, zo klinkt het. Ze eisen dat Ankara wapens levert aan de Koerdische strijders die de stad verdedigen. Kobani is voor velen de bekende druppel. De frustratie over het vastgelopen vredesproces tussen PKK en de TXirkse staat is enorm. De belofte dat op staatsscholen Koerdisch als keuzevak gegeven zou worden, is bijvoorbeeld nog steeds niet ingelost. In september openden Koerden uit protest zelf eigen scholen. Zon der succes; de schooltjes werden meteen door de politie gesloten. Een radicale groep PKK-aanhan- gers stak vervolgens tientallen staatsscholen in het zuidoosten in brand. Geen actie die sympathie op roept. Net zomin als het vernielen van bussen, banken en winkels, zoals dinsdagnacht gebeurde. Ook Alle verloven van de politie zijn ingetrokken en in zes steden in het zuidoosten is de avondklok ingesteld de Tbrkse vlag en het standbeeld van Atatürk moesten het ontgel den. Hetgeen erg gevoelig ligt. In de westelijke stad Izmir leidde het dinsdagavond al tot rellen tus sen Turkse nationalisten en Koer den. In Diyarbakir en Mardin vonden de demonstranten een totaal an dere groep tegenover zich: bebaar de aanhangers van Hezbollah, niet te verwarren met Hezbollah in Libanon. Deze 'Partij van God' is Koerdisch, Soennitisch en ver meend aanhanger van IS. Bij rel len in Diyarbakir met deze groep kwamen acht mensen om het le ven. Deze Hezbollah begon in de jaren tachtig een gewapend strijd tegen de 'afvallige' PKK. Slachtoffers werden gemarteld, onthoofd, le vend begraven. Later transfor meerde de club in een hulporgani satie en eind 2012 tot een politie ke partij: Hüda-par. Die zegt alle geweld af te zweren; maar is wel voorstander van invoering van de sharia, de islamitische wetgeving. In Ankara groeit na de rellen van dinsdag het besef dat Kobani be ter niet kan vallen. Het scenario waarbij Tlirkse troepen zowel te gen IS als tegen de PKK moet vechten, spreekt niemand aan. KOBANI - Troepen van Islamiti sche Staat (IS) zijn gisteravond een nieuw offensief gestart om Kobani te veroveren. De Koerdi sche strijders in de stad vechten al bijna drie weken tegen IS. Gisteravond schreef het Neder landse kabinet in een brief aan de Tweede Kamer dat in Kobani wel iswaar sprake is van een humani taire noodsituatie, maar dat er in ternationaal geen overeenstem ming over welke gevolgen hier aan moeten worden verbonden. Het kabinet wil pas militair ingrij pen zonder VN-resolutie als er eensgezindheid is. van de markante oud-vicepre- mier, oud-minister van Buiten landse Zaken en oud-eurocom missaris Louis Michel was Char les van jongsaf aan vertrouwd met het politieke milieu. Het libe ralisme is hem met de paplepel in gegoten: papa was van 1982 tot 1990 en van '95 tot '99 voorzitter van de Parti Réformateur Liberal (PRL). Die ging in 2002 op in een nieuwe partij: Mouvement Réfor mateur (MR). Niet verbazingwek kend is Charles daar voorzitter van, sinds 2011. Hij was ook al raadslid, wethouder en burge meester in Waver, en van 2007 tot 2011 minister van Ontwikkelings samenwerking in federale regerin gen. Jongere broer Mathieu is ook actief in de MR terwijl de nu 67-jarige Louis voor de MR zetelt in het Europees Parlement. Charles is een ijverige, goedlach se, sportieve man die erg van gar nalenkroketten houdt, maar ver der is zijn privéleven zijn 'jardin secret' (strikt privé), aldus de MR. Wel mogen we weten dat hij als kind motoragent wilde worden, en anders artiest. Advocaat werd hij na een rechtenstudie die hij deels aan de Universiteit van Am sterdam volgde. Hij is pas de twee de Franstalige liberaal die het in België tot premier schopt. Een van de 46 terreurverdachten in het monsterproces, Hakim Elouassaki (22) alias Abu lana Kasaa-Kasaa, zal in een psychiatri sche afdeling in Gent worden ge observeerd om te bepalen of hij toerekeningsvatbaar is, besliste de rechter. De jongen, die in 2012 zijn inmiddels gesneuvelde oude re broer naar Syrië achterna reis de, kreeg daar een granaatscherf in zijn hoofd. Bij zijn arrestatie na terugkeer in België vorig jaar zou hij vanwege de zware verwondin gen onbetrouwbare bekentenis- sen hebben afgelegd, waaronder die van een onthoofding. Justitie meent voldoende materi aal te hebben om te bewijzen dat Sharia4Belgium een terreurorgani satie is en dat Belkacem jongeren radicaliseerde en aanspoorde in Syrië te gaan vechten. Volgens zijn advocaat John Maes is Belkacem tegen geweld. Hij zou ook niet de naam Sharia4Belgium hebben gekozen als niet een Ne derlander al de domeinnaam Is- lam4Belgium had bezet, zegt hij. De meeste gedaagden, onder wie twee Nederlanders, komen niet omdat zij in Syrië zijn of mogelijk in de strijd daar gesneuveld. Extra paar ogen voor politieagenten Dubai Google Glass moet de politie van Dubai helpen efficiënter te gaan werken. „We maken graag gebruik van nieuwe tech nologie om onze service te ver beteren", zo verklaarde een woordvoerder de plannen voor de inzet van de 'slimme bril'. Om te beginnen worden agen ten van de verkeerspolitie uit gerust met Google Glass, waar mee zij actuele verkeersinfor matie kunnen doorgeven. Daar na moet de bril ook helpen bij het arresteren van criminelen. Speciaal ontwikkelde software geeft agenten toegang tot een database met gezochte boeven. Scheepsramp bij Bali eist zeventien levens Door een scheepsramp voor de kust van het Indonesische ei land Bali zijn zeker 17 leden van een huwelijksgezelschap om het leven gekomen. 24 an deren worden vermist, aldus een woordvoerder van de vei ligheidsdienst op het eiland gis teren. De houten boot was op weg van het eiland Raas naar Bali toen het schip zonk. De oor zaak is waarschijnlijk het uit vallen van de motor. Volgens lokale media was in elk geval de bruidegom aan boord. Of hij het heeft overleefd, is niet be kend. I DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Negentien doden, tien tallen gewonden. Woedende acti visten, politie met traangas, rellen en vernielingen in 22 steden in Tur kije. Het mag Ankara duidelijk zijn dat de Koerden razend zijn. De boodschap is helder: valt Kobani, dan is dit nog maar het begin. het stuur koning Filip kan worden beëdigd, foto Didier Lebrun/HH door onze correspondent Petra Janbroers ANTWERPEN - De leider van moslim organisatie Sharia4Belgium, Fouad Belkacem, is geen terrorist of ronse laar maar een provocateur, zeggen zijn advocaten. Zij vroegen gisteren voor de rechtbank in Antwerpen vrijspraak voor de 32-jarige auto handelaar. Het Belgische Openbaar Ministerie (OM) eist vijftien jaar cel. Het OM in België eist vijftien jaar cel tegen de 32-jarige autohandelaar Fouad Belkacem DUBAI DENPASAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9