Na 70 jaar bommen ruimen nog niet klaar Rijschool- register is boos op concurrent t 44 Vroeger ging het om bommen uit de oorlog, nu gaat het vaak om verdachte pakketjes BINNENLAND 7 Fiscus klopt aan bij Marktplaats Maar zeventig jaar na dato is het werk nog lang niet klaar. Integen deel, de dienst heeft het drukker dan ooit. „Het probleem is lang niet opgelost. Vroeger ging het om bommen uit de oorlog, maar nu gaat het ook vaak om verdach te pakketjes en explosieven van bijvoorbeeld criminelen bij een af rekening", stelt plaatsvervangend commandant Hans Linschoten. Ook is de EOD steeds vaker actief in het buitenland, zoals nu in Ma li. De EOD was ook in Oekraïne om de lijkenzakken van de slacht offers van rampvlucht MH17 te doorzoeken met röntgenstralen op mogelijke explosieven, vertelt Linschoten. „Dat is volgens het veiligheidsprotocol in oorlogsge bied. De stoffelijke overschotten hebben daar onbeheerd gelegen." Bij de vliegramp kwamen in juli alle 298 inzittenden om, onder wie 196 Nederlanders. De dienst werkte ook in Afghanis tan. In de provincie Uruzgan kre gen Nederlandse militairen te ma ken met bermbommen, veelal door rebellen in elkaar geknutsel de explosieven. De EOD speelt in- ternationaal een belangrijke rol bij het forensisch onderzoek om de identiteit van een bommenma ker te kunnen achterhalen. De dienst experimenteert ook met ca mera's of lasers om een weg te controleren op bermbommen. Medewerkers van de dienst wer den al in 1944 in Engeland ge traind om munitie onschadelijk te maken voor wanneer de oorlog voorbij zou zijn. Het ging hierbij niet alleen om Duitse munitie, maar ook om Britse en Ameri kaanse vliegtuigbommen. Nog bijna wekelijks worden explosie ven uit die tijd gevonden bij bij voorbeeld bouwprojecten. Zo ook bij de aanleg van de Maasvlakte en de aanleg van windmolenpar ken in zee. „Om de haverklap zat er een bom in een zandzuiger", al dus Linschoten. Begin jaren zeventig kreeg de dienst voor het eerst te maken met zelfgemaakte bommen van terroristische organisaties. Deze explosieven vormen vaker een dreiging dan de oude bommen uit de oorlog. Ze zijn ook het moeilijkst te ruimen, omdat niet vooraf bekend is hoe ze zijn ge maakt. De EOD krijgt per jaar zo'n 2300 bommeldingen binnen en ruimt jaarlijks gemiddeld 10.000 explosieven op. „Elke dag zijn vier tot vijf ploegen op pad", weet Linschoten. „We voelen ons buitenspel ge zet", zegt Jeroen Geerts van het Rijschoolregister. Samen met compagnon Joost Aanen zette hij drie jaar geleden een onafhankelij ke website op om rijscholen met elkaar te vergelijken. Toen een jaar geleden plannen gemaakt werden voor de gesubsidieerde Rijscholenkiezer, namen de twee studenten contact op met het mi nisterie van Infrastructuur en Mi lieu en stichting TeamAlert. De Studenten werd volgens hen be loofd dat de websites elkaar niet zouden overlappen. „Uiteindelijk hebben ze het tóch gekopieerd", stelt Geerts. TeamAlert spreekt van 'een oriën terend gesprek' dat destijds is ge voerd. Daarnaast is volgens de stichting 'de unieke samenwer king' met onder andere het minis terie, het CBR en drie brancheor ganisaties het grote verschil tus sen de twee websites. De studenten hebben de Nationa le Ombudsman ingeschakeld. DEN HAAG - Het komt enkele tien tallen keren per jaar voor dat de Belastingdienst gegevens op vraagt bij Marktplaats. Daarbij kan het gaan om gebruikersna men, IP-adressen en de in- en ver koopgeschiedenis van iemand. Dat liet een woordvoerder van Marktplaats gisteren weten naar aanleiding van berichtgeving van RTL Nieuws. De fiscus kan geen wachtwoor den of bankrekeningnummers op vragen. Marktplaats geeft alleen gegevens als de Belastingdienst daarom vraagt. „Dan zijn we ver plicht om die te geven", aldus de woordvoerder. isgsrondhekl. :iale Zaken en irkKetegenftexJ iderwijs. -•'Kigen EP DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 SOESTERBERG - De Explosieven Op ruimingsdienst Defensie (EOD) viert vandaag zijn zeventigste ver jaardag. Dit wordt gevierd op de Sergeant-majoor Scheickkazerne in Soesterberg met tal van demon straties. De dienst werd in 1944 op gericht om niet-ontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog on schadelijk te maken. Hans Linschoten, EOD EINDHOVEN - Twee studenten van de Technische Universiteit Eindho ven (TU/e) beraden zich op juridi sche stappen tegen de dinsdag ge lanceerde Rijscholenkiezer. 1 leraren elkaar in de klas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7