De kans is klein, maar je moet voorbereid zijn Toch vergunning voor bouw van kippenstal in Lekestraat bij Heikant Foutje snel hersteld 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Naast vierde Oktoberfest nu ook Antwaarps festival in Graauw Kinderkleding en speelgoed voor stichting Shaki n® Uit de zorg Stel je voor, er komt ie mand met koorts het Ter- neuzense ziekenhuis bin nenstappen. Vervolgens zegt-ie dat hij net terugkomt uit West-Afrika. Als het goed is, gaan dan meteen alle alarmbellen rin kelen. Want ook al is de kans op een besmetting met ebola in het 'schone' Nederland heel erg klein, je moet op alles voorbereid zijn. En dus zijn alle werknemers van ZorgSaam, en ook huisartsen, voorbereid op het allerergste. „Het lijkt misschien een beetje op een toneelspel, omdat de kans dat je de draaiboeken echt uit de kast moet halen minimaal is. Maar ik zie het meer als een goede repeti tie voor het nog onbekende vol gende virus. Je kunt beter gewa pend het volgende gevaar tege moet gaan", vertelt arts-microbio loog Bea Hendrickx uit Gent. Eigenlijk moet het belangrijkste werk bij een mogelijke kans op vi rusbesmetting al zijn gedaan voor dat Hendrickx en haar collega's in het laboratorium onderzoek gaan doen. „Zodra er een klinisch ver moeden is van infectiegevaar, dan treden er meteen protocollen in werking. Patiënten moeten dan meteen worden geïsoleerd. Doe je dat pas als wij het vermoeden be vestigen of ontkrachten, dan kun je al te laat zijn. Er moet dus heel snel worden gehandeld." Beter pas gericht doorvragen als een pa tiënt al in quarantaine is geplaatst dan ervoor. Beter iemand voor niets isoleren dan onnodig risi co's nemen. Je weet het immers maar nooit. „Hulpverleners kondigen hun te rugkomst aan, dus die 'potentiële gevaren' zien ziekenhuizen aanko men. Toeristen zijn er bijna niet meer in de landen waar de ebo- la-epidemie heerst en ook de vele berichten in de media zorgen er voor dat mensen extra alert zijn. Hendrickx: „De kans is dus ont zettend klein, maar toch moeten we er naar handelen. Zo hebben werknemers het ebola-telefoon- nummer op zak, dat naar het Eras mus-ziekenhuis in Rotterdam leidt. Dit universitair centrum is aangewezen voor de opvang van ebola-patiënten uit onze regio. Ebola valt in een hogere klasse be smette micro-organismen dan wij hier mogen bestuderen." Hendrickx snapt dat westerse lan den alles doen om ebola buiten de deur te houden. „Maar persoon lijk vind ik het veel belangrijker hoe de epidemie in de getroffen landen wordt aangepakt. Het gaat veel verder dan een virus. Het heeft te maken met angst van in woners, met culturen. Er zijn hulpverleners die graag naar dit soort landen gaan om zich in te zetten. Ik heb het zelf nooit ge daan, maar ik begrijp hun drang heel goed." GRAAUW - Stichting Graauwrock houdt in het weekend van 24 en 25 oktober voor de vierde maal het Oktoberfest in de passend in gerichte feesttent bij de voetbal velden. Op zaterdag 25 oktober treden de band Zugabe en dweilorkest de Bareelen uit Hulst op. Vooraf gaand aan het eigenlijke Oktober fest is er op vrijdag 24 oktober een Antwaarps festival. Tijdens deze avond treden op de Clingse In een brief aan de Tweede Ka mer luiden de vier gemeenten de noodklok. Ze noemen één speci fiek voorbeeld: de gezamenlijke belastingheffing. Middelburg neemt daarbij bepaalde taken van andere gemeenten tegen betaling over. En daar zit de crux. Want de Belastingdienst ziet dergelijke ge meenten voortaan als een onder nemer. Dus moeten die net als be drijven BTW gaan betalen. Eén en ander vloeit voort uit Europese richtlijnen. Als de Kamer geen stokje steekt voor deze nieuwe TERNEUZEN - Shaki, de Stichting Hulp aan Kinderen, houdt zater dag een grote kinderkleding- en speelgoedbeurs in het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu- zen. Het is de halfjaarlijkse beurs, waar behalve tweedehands kin derkleding en speelgoed ook alle mogelijke andere artikelen voor een zacht prijsje worden aangebo den, zoals baby- en tienerkleding, kinder- en wandelwagens, maxi-cosi's, kinderboeken en kin derfietsen. Jos Alewijnse van Shaki: „We hou den kleding-, speelgoed- en boe kenbeurzen in Terneuzen, Hulst en Heikant. De opbrengst van za terdag gaat naar speeltuin De Miertjes in Sluiskil, de Stichting Eebo en de Stichting Sako." Goe de doelen kunnen zich melden bij stichtingshaki@live.nl. manier van belastingheffing, dan dreigt voor de vier gemeenten een strop van 374.000 euro. Dat is meer dan de samenwerking aan voordeel oplevert. Een deel ervan kunnen de ge meenten terugvragen bij het BTW-compensatiefonds. „Maar het kabinet heeft dat potje fors kleiner gemaakt", zegt wethouder Johan Aalberts van Middelburg. „Dat is om te voorkomen dat alle gemeenten ongebreideld een be roep doen op dat fonds waardoor het snel leeg is." Grijpt de Kamer niet in dan zijn de gevolgen ingrij pend, aldus Aalberts. „Dat bete kent dat we extra moeten bezuini gen en dat gaan burgers merken." Ook zullen gemeenten voortaan veel minder geneigd zijn te gaan samenwerken, denkt hij. „Door gezamenlijk belasting te heffen, hebben we een ton of drie be spaard. Bovendien is de expertise bij de gemeenten fors verbeterd. Allemaal dingen die goed zijn voor de inwoners." Een oplossing is om taken uit te besteden. Noord-Beveland is vol gens Aalberts de enige Zeeuwse gemeente die een extern bureau belasting laat heffen. „Belasting heffing staat dichtbij de inwo ners. Dat moet je niet uitbeste den." Hij vindt dat gemeenten worden gestraft voor iets wat het kabinet juist"graag wil: samenwer ken. Bij de gemeente Goes is er geen paniek. Dat komt omdat daar de samenwerking in een andere con structie is gevat. Wethouder Loes Meeuwisse: „Goes werkt samen met gemeenten in een gemeen schappelijke regeling. Dat is ver lengd lokaal bestuur en daarover hoeft geen BTW te worden be taald. Dat hebben we al bespro ken met de Belastingdienst." De Tweede Kamer praat vandaag over het onderwerp. Philippine Troubadour Bennie de Vet en de Antwerpse band Katastroof op. Per avond kunnen vijfhonderd gasten plaats nemen aan grote biertafels. Zaterdag 25 oktober worden ze bediend door ser veersters in Tiroler kledij. De aanvang is beide avonden om 20.00 uur en de laatste biertjes worden om 1.00 uur getapt. Kaar ten kosten in de voorverkoop 5 eu ro voor vrijdag, 10 euro voor zater dag en 12,50 voor beide avonden. De gemeente Stekene wees eerder de aanvragen voor een bouwver gunning en een milieuvergun ning af. De pluimveehouder, die op Nederlands grondgebied bij Heikant ook al een groot kippen- bedrijf heeft, ging tegen de weige ring in beroep bij de provincie Oost-Vlaanderen. Die heeft hem wat de bouwvergunning betreft in het gelijk gesteld. Over de mi lieuvergunning is nog geen uit spraak gedaan. De gemeente Ste kene kan nog in beroep tegen het besluit van de provincie, maar zal dat volgens een woordvoerder niet doen. De mogelijke vestiging van de kip penstal heeft tot flink wat onrust geleid. Omwonenden en bewo ners uit Heikant zijn bang voor een hoop overlast. Ook de ge meente Hulst, het Zeeuwse Land schap en De Steltkluut hebben be zwaar ingediend. De kippenstal komt namelijk tegen het verzu- ringsgevoelige natuur- en water wingebied de Wildelanden aan te liggen. Een kippenstal stoot flink wat ammoniak uit en is daarmee een bedreiging voor dit gebied, vrezen de bezwaarmakers. De pluimveehouder wil het liefst zijn bedrijf aan de Oud Ferdinan- dusdijk uitbreiden, maar krijgt daar geen toestemming voor, om dat dit in strijd is met het provin ciaal beleid. Dhollander probeert de uitbreiding nu te verwezenlij ken net over de grens. Hij heeft ook nog een milieuvergunning nodig voor de kippenstal. Ver wacht wordt dat de provincie Oost-Vlaanderen daarover in no vember een uitspraak doet. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering arts-micro- bioloog Bea Hendrickx. I Arts-microbioloog Bea Hendrickx: „Je kunt beter gewapend het volgende gevaar tegemoet gaan." Strop dreigt voor vier gemeenten door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Middelburg, Vlissingen, Schouwen-Duiveland en Veere drei gen voor bijna vier ton het schip in te gaan. Ze heffen gezamenlijk be lastingen en moeten over die sa menwerking BTW gaan betalen. Grijpt de Tweede Kamer niet in dan volgen bezuinigingen. W Terneuzen havens 0-5600 Terneuzen Hulst Goes (TOL) Middelburg (TOL) fks Terneuzen 1 f* havens Q-56QG Terneuzen ff Hulst I Goes (TOL) Middelburg (TQLH HOEK - Een dag nadat zij attent werd gemaakt op 'de Engelse rotonde' bij Hoek heeft Rijkswaterstaat in allerijl het tijdelijke verkeersbord aangepast. Werd automobilisten met bestemming Hoek eergisteren nog gevraagde de ro tonde linksom te nemen, sinds gisteren moeten ook zij weer gewoon rechts aanhouden op het verkeersplein. Het halve rondje dat verkeerd stond, werd een kwartslag gedraaid. Helemaal kloppen doet het daardoor nog steeds niet, maar een stuk duidelijker is het wél. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten HEIKANT - Pluimveehouder Peter Dhollander heeft alsnog een bouw vergunning gekregen om een me- ga-kippenstal met 19.000 dieren te bouwen in de Lekestraat net over de grens bij Heikant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68