UIT 9 m ■hHHBBHBBBHI Nico Out Zes kunstenaars met liefde voor textiel in de breedste zin des woords tonen in de Kunst uitleen Terneuzen werken die een frisse kijk op het materiaal uitstralen. Het opvallendste werk in Ter neuzen is van Marianne Aulman en Lon Buttstedt. Als ik de expositieruimte binnenstap, loop ik meteen tegen een gigantische 'be- delketting' aan. Met materi alen uit de naaidoos als startpunt maakten Aulman en Buttstedt een fantastisch ob ject. Ze noemen het een wandsieraad. Aan de ketting die bestaat uit klosjes garen in al lerlei kleuren hangen zeven voorwerpen waaronder met stof beklede bollen waarop tientallen knopen zijn gestikt, een mandje van spoeltjes met garen, en een juwelen kistje van stof en knopen. In het midden de grootste 'bedel', een pop van papier- maché, in een jurkje dat bestaat uit etiket ten van bekende modemerken. De aanlei ding voor dit en hun andere wandsieraden waren de naaidozen van hun moeders. Toen ze de mogelijkheden ontdekten die schaartjes, knopen, stofjes hen boden, zijn ze gericht gaan verzamelen. In 'Mother Treasures' spelen ze de traditie van het handwerk uit tegen de actuele fabrieksma tige confectie, waar het jurkje naar ver wijst. Zo verbinden ze vroeger en nu en maken ze tegelijk de verschillen zichtbaar. Dat alles op een luchtige manier. Net zo be langrijk is het spel van vorm, kleur, textuur en de kleine en grote vondsten die in de 'bedels' verwerkt zijn. Het juwelenkistje kan zich meten met een middeleeuws re liekschrijn. De relatie heden verleden komt vaker te rug, is eigenlijk min of meer de constante, realiseer ik me als ik verder kijk. Cora de Kok spant dun semi-transparant textiel over geometrisch geordende collages van oude foto's en laat in geborduurde vormen onderdelen uit de foto's terugkomen. Zo haalt ze subtiel naar voren wat haar opvalt uit een vervagend verleden. Maar ook het borduurwerk heeft iets ongrijpbaars, alsof ze wil laten zien dat de werkelijkheid uit eindelijk oplost in de tijd. Marianne de Jong pakt het pragmatischer aan en speelt een creatief spel met materialen die ooit een praktische functie hadden, zoals stuk ken fietsband met ventiel. Door tientallen stukken gelijkvormig te groeperen in een vierkante compositie, krijg je een verras send en vervreemdend beeld. Dat gaat een dialoog aan met de uit draad en papier ge maakte 'bloemen'. Met haar reuze sieraden zet Willemijn de Greef mij even op het ver keerde been. Ik zie ze in eerste instantie als meubels. Ze gebruikt traditionele (Zeeuw se) ring vormen die ze van pootjes voorziet en als krukken of tafeltjes op de vloer plaatst. Binnen de liefdevol gemaakte hou ten structuur is dan steeds een kussen van patchwork bevestigd, zoals de steen in een ring is gevat. Opnieuw een verwijzing naar vroeger, in een eigentijds jasje. De lijn naar de geschiedenis is de rode draad in het werk van Els van Baarle. Al jaren combi neert zij batik en zeefdruk met teksten en texturen in assemblages van textiel die te gen de wand of vrij in de ruimte hangen. Vaak zijn het enveloppen die zij met textiel combineert en bedrukt. De levendige huid boeit en roept verhalen op van en over mensen die er misschien wel of wellicht niet meer zijn. Een keten van contact, plaats en tijd overbruggend. Van Baarle laat mij stilstaan bij het streven van men sen om hun bestaan met anderen te delen. Ook verbeeldt zij de onontkoombare ver bondenheid die wij hebben met het verle den, waarin wij als sterfelijke wezens uit eindelijk worden opgenomen. Intussen is er leven: met kunst als troost en inspiratie. DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 0 Nieuwe wegen in kunst met rasters als start In 'Grids' toont Galerie van den Ber ge zes kunstenaars die werk maken waarin rasters een rol spelen. Van met minuscule puntjes en lijntjes be schilderde, gevonden paneeltjes tot 'schilderijen' die bestaan uit elkaar kruisende lagen plakband. Van intens gekleurd tot ingetogen zwart-wit. Ver rassend belicht thema met werk van bijzondere kwaliteit. T/m 11/10. Westwal 45, Goes. Do. 12.30 -17.00. Vr. en za. 12.00 - 17.00. Ontmoetingen in Terneuzen bij galerie Mannaerts Galeriehoudster Anne Mannaerts bracht met 'Ontmoetingen' zes kun stenaars uit diverse disciplines sa men. Er is aardse keramiek van Gerdi Zwaan en Andrea Janssens toont haar intense composities. Leo Schepens geeft al schilderend betekenis aan let ters en symbolen uit oude tijden en culturen. T/m 26/10. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Terneuzen. Wo. t/m zo. 13.00 - 18.00 uur. Ineke Otte versiert het leven met natuur als inspiratie Met de natuur als inspiratie maakt Ineke Otte speelse objecten en siera den, die de laatste jaren gezelschap kregen van lampen, gordijnen en zelfs deurknoppen. Zij experimen teert veel met 3D-printing. Vaak is haar werk kleurig, maar in op servies goed gebaseerde halskettingen en lampen domineert het wit. T/m 26/10. 's-Heer Elsdorpweg 39, Goes. 10 t/m 12/10 en 24 t/m 26/10. 13.00- 17.00 uur. Anna Blom verbeeldt verbondenheid Het album van haar grootmoeder be vat oude foto's van exotische loca ties. Anna Blom maakt haar verbon denheid met de mensen en de plek ken zichtbaar door op grote afdruk ken de figuren te omringen met sub tiele sferen van kleur. In haar eigen galerie toont zij voorbeelden, naast fraaie foto's van Paul Bergen en nos talgische filmposters uit de jaren '50. T/m 1/11. Anna Blom Art. Vrijpoortje 2, Zierikzee. Wo. t/m za. 13.00-17.00 Het ongrijpbare als bron van verwondering Drie Zeeuwse kunstenaars die in De Kabinetten exposeren verrassen en inspireren. Tamara Dees heeft sche pen als onderwerp, Nicole Bianchet kerft landschappen in meubelplaat en Kees Wijker fabriceert tere ma chientjes. Hun werk is doortrokken van verwondering om de spanning tussen wat je ziet en wat iets is. T/m 2/11. Kabinetten van de Vlees hal, Zusterstraat 7, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. H Wandsieraad van Marianne Aulman en Lon Buttstedt Els van Baarle combineert batik en zeefdruk. Blik in verleden is rode draad Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 25/10. Kunstuitleen, Bellamystraat 26a Ter neuzen. Di. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur. Za 10.00 - 14.00 uur. Textiele kunst in Kunstuitleen Terneu zen. Marianne Aulman (Delft), Els van Baarle (Zierikzee), Lon Buttstedt (Ameide), Willemijn de Greef (Utrecht), Marianne de Jong (Goirle) en Cora de Kok (Dordrecht).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49