8 UIT Toneelmakers zoeken soms het menselijke verhaal op achter onmenselijk gedrag. Dat is het handelsmerk van Helmert Wou denberg. Biografisch werk, net als schrijfste Yvonne Keuls in Koningin van de nacht. Er zijn (toneel)personages waar ik absoluut niets mee te maken wil hebben. Zo herinner ik mij (van Pip Utton, in 'Adolf) het personage Hitier. Ik ging volop in de weerstand, toen, in 2007. Toevallig sprak ik na de voor stelling Pip zelf. Het applaus was bijzonder mager geweest. Maar dat kon hem niet de ren. „Dat is okay. Ik weet dat. Ik creëer anti pathie. En dat is wat ik wil. Uiteraard!" Ook Helmert Woudenberg heeft Hitier op de planken gezet, in 2011, in 'Übermensch'. Volgende week, 17 oktober in de Stads schouwburg van Middelburg, krijgen we weer een kans om een bedenkelijk persona ge te ontmoeten. Dan speelt Woudenberg 'God vergeeft', het waargebeurde verhaal van Joep HafFmans, pastoor-deken van de H. Petrusparochie in Gulpen, die alles heeft gedaan wat God en de Katholieke Kerk verboden hebben. Er is nog meer toneelwerk van zijn hand, dat probeert om menselijke, tragische kan ten te zoeken bij personages die wij gemak kelijk zouden kunnen veroordelen. 'De jo- denverraadster' bijvoorbeeld, over Ans van Dijk, zelf jodin én lesbisch, die tijdens de oorlog ten minste 100 Joodse burgers heeft verraden, onder wie haar broer en zijn ge zin. Of anders 'Fortuyn', een solovoorstel ling die antwoord probeerde te geven op de vraag of Pim Fortuyn nu een ultrarechts politicus, een oplichter, dandy of charlatan was, of een aardige, intelligente man. Pip Utton mag er dan op uit zijn om antipa thie te creëren. Maar dat is beslist niet de bedoeling van Helmert Woudenberg. Hij heeft biografische motieven (zijn grootva der was NSB-er, zijn vader SS-er) om tel kens opnieuw op zoek te gaan naar het menselijke verhaal achter onmenselijk ge drag. En juist omdat het ergens uit een per soonlijke gedrevenheid komt, zijn dit type voorstellingen (zo ongeveer hét handels merk van Woudenberg) altijd weer boeiend en intrigerend. Ook omdat hij een markante speelstijl heeft, een erfenis van het Werktheater vermengd met zijn eigen aarde-water-lucht en vuur-theorie. Hoe wel ik het me moeilijk kan voorstellen, zijn er vast wel enkelingen die Yvonne Keuls nog niet kennen. Voor een hele generatie - toch al gauw zo'n vier miljoen mensen - moet zij de belichaming zijn van een alter natief denken over slachtoffers van de sa menleving. Ik heb het dan over boeken als 'Jan Rap en zijn maat', 'Het verrotte leven van Floortje Bloem' en 'De moeder van Da vid S.'. Allemaal 'vertoneeld', Jan Rap ook verfilmd (1989) en op tv gebracht (net als 'De moeder van Minder bekend in de ze reeks sociale romans is 'Annie Berber en het verdriet van een tedere crimineel', al heeft dat boek juist wel voor veel ophef ge zorgd. In het boek wordt een kinderrechter beschuldigd van pedofilie, maar de zaak wordt na onderzoek geseponeerd. Dit soort arrogantie van de macht is voor haar vaak de trigger tot persoonlijke gedrevenheid en strijdbaarheid. Maar Yvonne Keuls (1931) heeft ook een 'zachte' kant, die eerder tot uitdrukking komt in haar Indische romans, waarin ze vertelt over haar familie en haar jeugd herinneringen. Een jeugd die zich in de oorlogsjaren van Den Haag afspeelde, en waar dus ook nog wel tragiek te rapen valt. Over dat laatste heeft Yvonne Keuls dan in 2013 het boek kunnen schrijven, dat ze al tijd al schrijven wou: 'Koningin van de nacht'. Over heel dat bewogen leven van haar kan Yvonne Keuls prachtig vertellen en ze komt dat zondagmiddag 12 oktober doen in 'Familiegedoe', in het Ledeltheater in Oostburg, met gitaar en zang van Pax Gritter, die gekozen heeft uit Franse, Itali aanse, Engelse en Sefardische volksliedjes. Ik denk dat dat mooi gaat worden. Willem Nijssen JP The Seeger Session Band begint aan Tour part II De JP The Seeger Session Band doet ook in haar tweede Crisis Cure Tour Zeeland aan. De band begint 11 oktober in het Ledeltheater en 21 no vember in De Mythe in Goes. The Seeger Session Band brengt een eer betoon aan haar naamgever en inspi rator: de op 27 januari 2014 overle den folklegende en activist Pete See ger. Het is een vijftienkoppige band. Oostburg, Ledeltheater, zaterdag, aanvang 2015. uur Ierse Folk Night in Dorpshuis van Renesse Theaters aan Zee brengt een Irish Folk Night in het dorpshuis van Re- nesse, met onder andere optredens van de bands StreetLive, Lachlan, Mol ly Malone en Pyrates! Er wordt begon nen met Iers/Keltisch getinte Folkmu ziek waarna de wat stevige rockmu- ziekvariant met een ondeugende knipoog de Ierse nacht zal afsluiten. Renesse, Dorpshuis, zaterdag, 19.00 uur Heer Hendrik opent seizoen met vier gevarieerde eenakters Toneelvereniging Heer Hendrik opent het toneelseizoen met een geva rieerd programma van vier korte stuk ken: 'M versus D' over de verhouding tussen moeder en dochter (foto); 'At titude' neemt het publiek mee naar de Spaanse kust; daarna volgen enke le monologen en gastgroep Intermez zo sluit de avond af met 'Wie wil je zijn?' een licht stuk over gektes. Vrijdag 10 oktober Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Jan Smit treedt op in intimiteit van het theater Jan Smit, ooit begonnen als koorlid van De Zangertjes van Volendam, is bezig aan een nieuwe tour, Live. De zanger verruilt de grote concerthal len voor de intimiteit van het theater. Onder begeleiding van de Marcel Fis- ser band speelt hij niet alleen zijn grootste hits, maar ook nummers die hij in de afgelopen jaren voor andere artiesten schreef. donderdag 9 oktober, 20.00 uur, Scheldetheater Terneuzen Dubbelconcerten uitgevoerd door Ccmbattimento Combattimento, tot voor kort geleid door Jan Willem de Vriend, kent op barok-gebied in Nederland zijn gelij ke niet. Energiek, vurig, stijlbewust. De veertien leden van Combattimen to brengen op een levendige en toe gankelijke manier werken uit de ba rok: dubbelconcerten van Bach, Vival di, Telemann en Pachelbel. Zondag 12 oktober, 15.30 uur, St. Ja- cobskerk, Oude Markt 2, Vlissingen. De onuitputtelijke bron in jezelf Yvonne Keuls spreekt over haar boek Koningin van de nacht in het Ledeltheater. foto's Arthur Vriend Yvonne Keuls, Ledeltheater Oostburg, 12 okto ber, 15.00 uur. Helmert Woudenberg, God Vergeeft, 17 okto ber, Schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48