Johan en de verenkoning is als een mythisch sprookje A -*r UIT 7 2/11 Het Spel van de Wolf over de dood van Theo van Gogh Film by the Sea presenteert zondag 12 oktober om 16.15 uur in Cinecity Vlis- singen 2/11 Het Spel van de Wolf. Het is een film over de moord op Theo van Gogh en de rol van de AIVB. Producent Gijs van de Westelaken en sce narist Theodor Holman (onder voorbe houd) - beiden goed bevriend met Van Gogh - zijn aanwezig voor een Q&A na af loop van de film. Ook wordt er nog een aantal andere gasten uitgenodigd. Hans Laroes (voormalig hoofdredacteur van de NOS) leidt het gesprek. De film begint met het bericht op 2 novem ber 2004 dat op het hoofdkantoor van de AIVD binnenkomt. Theo van Gogh is ver moord en de dader blijkt Mohammed B. te zijn. Het is een bekende naam bij de AIVD. Hoe kon het dat ze niet in de gaten hadden dat B., toch een centrale figuur in hun onderzoek, met dat plan rondliep? En dat hij het kon uitvoeren zonder dat de dienst het in de gaten had? Alle sporen die naar onoplettendheid van de AIVD leiden moeten zo snel mogelijk worden uitge wist. Maar dan blijkt er veel meer aan de hand. De vraag wordt gesteld: Had de moord op Theo van Gogh voorkomen kunnen wor den? Ja, zeggen de makers van '2/11 Het spel van de wolf. Holman en Van de Westelaken presenteren hun stelling in de vorm van een thrillerplot. De Japanse animatiegroot meester Hayao Miyazaki ('The wind rises') blijkt, een uitstekende leerling te heb ben. Het is de Deen Esben Toft Ja- cobsen. In 'The great bear' liet hij al eens twee stadskinderen ver dwalen in een wonderbaarlijk Scandinavisch woud. In zijn nieu we, betoverend mooie jeugdfilm 'Johan en de verenkoning' gooit hij er nog een schepje bovenop. In de animatiefilm verhuizen we eerst van een knus huisje op het platteland naar een stoer schip midden op zee. Via een eiland waar de golven stormachtig tegen aan beuken, duiken we letterlijk onder om terecht te komen in een nevelige tussenwereld vol wonderlijke schepsels. Aan een steiger ligt de raderboot naar het hiernamaals. Daar begint het avontuur pas goed. Degene die dit meemaakt, is Johan, een jong ko nijn dat als kleuter zijn moeder is verloren. Hij mist haar. De veren koning heeft haar meegenomen en Johans vader is uit angst naar zee gevlucht. Misschien dat ze daar veilig zijn. Maar Johan is niet bang. Hij weet met een vals toe gangskaartje die wereld aan de overkant te bereiken, op weg naar het ontroerende weerzien met zijn moeder. De aanvaarding van dood en verlies, bijna een kinder- filmcliché, heeft hier op een fanta sierijke en sfeervolle manier vorm gekregen. Een soort my thisch sprookje waar volwassenen symboliek in kunnen zien. landschap, de cowboyspelle tjes, de muziek en natuurlijk de hoeden. Met een afgelegen boerderij waar Goos (Julian Ras) en zijn kunstenaar-vader (Roeland Fernhout) wonen, maakt Van Hoeve er een we reld van die uitnodigt tot fanta sie en avontuur. Ook de betovering van het mu seum vol Egyptische oudheden is helemaal in stijl. Als Dum- mie zijn magische amulet ver liest, is gedurfde actie nodig om zijn leven te redden. Met als toetje nog een fraaie knip oog in de richting van Indiana Jones. Door die uitvergroting en de wat springerige verteltrant doet de film denken aan een le vend stripverhaal. Tegelijker tijd is het Van Hoeve gelukt om alles in emotioneel opzicht heel herkenbaar te houden. Wel moet me hier iets van het hart. Dit is nu alweer de zoveel ste jeugdfilm waarin sprake is van een overleden moeder. Ge lukkig staat daar tegenover dat de ontroering oprecht over komt. DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 De cast van 2/11 Het Spel van de Wolf. 2/11 Het Spel van de Wolf, Te zien op zondag 12 oktober om 16.15 uur in Cinecity Vlissingen. Regie: Thomas Korthals Altes Cast: Susan Vis ser, Johan Leysen, Merijn de Jong Land: Neder land Taal: Nederlands Lengte: 90 min. Zie ook de trailer op: www.filmbythesea.nl door Leo Bankersen «Rj>- -jè m Johan en de verenkoning, regie: Esben Toft Jacobsen. Te zien in Antwerpen. ontroert Dummie de mummie, Regie: Pim van Hoeve. Met: Julian Ras, Yahya Gaier, Roeland Fernhout, Ton Kas. Te zien in Vlissingen, Terneuzen en Goes. Scène uit de film Johan en de verenkoning. v0l)K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47