Belkin wacht nog op licentie Sprong in het diepe 34 SPORT 'Andy Schleck stopt per direct met wielrennen' TOCHT VAN 276 KILOMETER Ruim een jaar na ongeluk en gebroken heup volbrengt Peter van Langevelde (52) de zwaarste tocht van Europa. AIGLE - De Nederlandse wieler ploeg Giant-Shimano is ook vol gend seizoen verzekerd van deel name aan de grote wedstrijden. De internationale wielrenunie UCI maakte gisteren bekend dat de equipe van teammanager Iwan Spekenbrink, die volgend jaar ver der gaat als Giant-Alpecin, een WorldTour-licentie heeft voor 2015. In totaal zijn tien teams al zeker van die licentie, waaronder Asta- na dat onlangs werd opgeschrikt door twee dopinggevallen binnen de ploeg. De Belkin-formatie, die volgend jaar doorgaat als TEAM- LottoNL, wacht samen met zes an dere ploegen nog op verlenging van de licentie. In totaal zijn acht tien plaatsen beschikbaar. Het nieuwe Nederlandse team Room- pot-Orange Cycling heeft een con tinentale status aangevraagd. LUXEMBURG - Andy Schleck stopt met wielrennen. Dat zal de 29-jari ge Luxemburger vandaag op een eerder aangekondigde persconfe rentie bekendmaken, meldt de Luxemburgse krant L'Essentiel. Het contract van de vijfjaar jonge re broer van Frank Schleck bij Trek loopt binnenkort af. De laat ste drie jaar behaalde Andy nau welijks goede uitslagen, onder meer vanwege zware valpartijen en een gescheurde kruisband. Sinds de laatste Tour de France reed hij om die reden helemaal niet meer. Andy Schleck is offici eel winnaar van de Tour de Fran ce van 2010, nadat de zege van Al berto Contador wegens doping werd geschrapt. Hij werd twee keer tweede in de Tour, won drie etappes en won in 2009 Luik-Bas tenaken-Luik. TERNEUZEN - Daar lag hij dan, naast zijn fiets, op de Noorder- brug in Maastricht. Eén van de drie opgeschoten jongens die hem op de fiets passeerden had zijn elleboog uitgestoken en daar mee flinke schade aangericht. Peter van Langevelde sloeg op 14 juni 2013 over de kop, was even buiten westen, verging van de pijn toen hij weer bijkwam en kon niet meer opstaan. „Dan lig je daar en voel je jezelf heel alleen", vertelt de fanatieke toerfietser uit Terneuzen. Hij kijkt er nu, ruim vijftien maanden na die pijnlijke val, nog altijd vol ongeloof op terug. „Het is toch niet normaal dat je door drie van die gasten van je fiets wordt getikt. Ik riep netjes dat ze iets aan de kant moesten gaan. Die jongen stak expres zijn elle boog uit. Toen ik weer bij kwam zag ik ze in de verte wegfietsen. Het was een vluchtmisdrijf, maar de politie heeft nooit iemand ge vonden." Peter van Langevelde (52) trok zich aan de reling omhoog, werd in een ambulance geholpen en vervolgens naar het academisch ziekenhuis in Maastricht ge bracht. Zijn vrouw was inmiddels ook ter plekke. „Zij was met de au to onderweg naar de camping waar haar moeder verblijft. Ik reed om de twee weken op vrij dag of zaterdagochtend op de fiets van Terneuzen naar Maas tricht. Een zes uur durende tocht die een prima training was voor de Alpenbrevet." In het ziekenhuis bleek de heup van Van Langevelde te zijn gebro ken. „Ik werd op zondag geope reerd, eerder was er geen ruimte." De vakantie in Toscane moest ge annuleerd worden en door zijn deelname aan de Alpenbrevet kon ook een dikke streep. Echtgenote Samantha: „Ik stop ermee, ver koop die fiets maar, zei hij met een." Peter van Langevelde: „Dat gevoel verdween best wel snel, hoor. In 2012 had ik aan La Mar- motte mee gedaan, nu wilde ik de Alpenbrevet uitrijden. Dat zat in mijn hoofd en ging er niet zo maar uit." Er was na die zware val echter wel een flink probleem. Vanwege de gebroken heup hadden ze in het ziekenhuis de spierbundel in zijn rechterbeen doorgesneden en een zogenaamde gammanail van veertig centimeter lang inge bracht. „Die zit hier." Van Lange velde laat zijn trainingsbroek iets zakken en er wordt meteen een flink litteken zichtbaar. „Ik moest opnieuw leren lopen, het was echt een zware tijd." De oud-voetballer van onder meer Axel, Hoek (vijftien seizoe nen) en Zaamslag geeft echter niet zomaar op. „Ik wil, ik zal en llllf vjè ik moet dat doen. Zo zit ik in el kaar. Als ik iets doe wil ik altijd het maximale eruit halen." In november 2013, vijf maanden na de val en operatie, kan hij voor het eerst weer fietsen. „Niet zon der pijn, dat was pas weer zo in mei of juni. Ik reed iedere week met onze fietsclub en na mijn werk reed ik drie keer per week met een flinke omweg naar huis. Ik wilde 500 kilometer per week rijden, anders zou ik het niet red den in Zwitserland." Van Langevelde had zich name lijk al opnieuw ingeschreven voor de Alpenbrevet. Op zaterdag 23 au gustus ging hij van start. Niet voor de zilveren of gouden tour. „Ik ging voor platina. Dat is de langste en zwaarste route." Waar zijn fietsvrienden Guido van Acker en Michel Swartelé voor de rit over 170 kilometer gin gen, kreeg Van Langevelde 276 ki lometer en 7031 hoogtemeters voor zijn kiezen. Na de start in Meiringen moest de Terneuze- naar vijf cols over: de Grimsel, Nufenen, Lukmanier, Oberalp en Susten. „Ik reed door de mist en regen, iedere keer als ik boven kwam was ik weer gerust. Je weet dan dat je weer een stap dichter bij de finish bent. Je bent steeds je grenzen aan het verleggen. Op de Sustenpas was het echt koud, zo'n twee graden. Maar het was een geweldige ervaring, echt fan tastisch." Van de vierhonderd deelnemers in zijn categorie haalden er 134 de finish niet. Van Langevelde kwam na 13 uur, 12 minuten en 10 secon den binnen, op zijn wit met zwar te fiets die op zijn eigen verzoek in Hulst is gemaakt door specia list Gertjan Serpenti. Van Lange velde is trots op zijn carbon race fiets, waar zijn eigen naam ook op staat. „Ik heb twee fietsen. Eén De schaatsploeg van Marianne Timmer en Gianni Romme stelde zich gisteren voor in het Eindho- vense Evoluon. Dat gebeurde wei nig spectaculair. Ook de andere acht schaatssters van de ploeg heb ben zin in het nieuwe seizoen en zijn blij, met elkaar en met hun trainers, daar kwam het zo'n beet je op neer. Voor betere teksten waren bezoe kers aangewezen op de met af stand belangrijkste aanwinst van Team Continu, voorheen Liga. Dat is de beste schaatsster die de wereld op dit moment kent, Ireen Wüst. Die moet zich gisteren af en toe stiekem verbaasd hebben. Bij haar oude en inmiddels opge heven ploeg TVM ging het er op zulke middagen doorgaans flitsen- der aan toe. Nu draaide het uit op een wat stroef aandoend kringgesprek tus sen coaches en schaatssters. Allen, op de 28-jarige Wüst na dan, toon den aan beter uit de voeten te kunnen op een ijsbaan dan in de spotlights op een podium. Wüst zat dit voorjaar in twee strijd. Verbind ik mijn lot aan TVM-coach Gerard Kemkers on der het motto never change a win ning team of waag ik de sprong in het diepe? Ze deed dus het laatste. Of ze, had Kemkers zelf iets nieuws gevonden, met hem was meegegaan, liet Wüst gisteren in het midden. Tevreden stelde ze vast dat de filosofie van het duo Timmer-Romme deze zomer Alpenbrevet zat in mij n hoofd en ging er niet uit door Barry van der Hooft I Peter van Langevelde met de fiets die Gertjan Serpenti voor hem maakte. „Die komt alleen met mooi weer buiten." foto Samantha Smallegange I Ireen Wüst glimlacht tijdens de presentatie van Team Continu. „Hoe harder mensen roepen dat iets niet kan, hoe meer uitdaging ik er in zie." foto Gerrit van Keulen/Hollandse Hoogte door Chris van Mersbergen EINDHOVEN - „Ik ben heel erg blij dat trainen het team. Ik vind heel spannend dit seizoen." Het Neder lands van schaatsster Nao Kodaira is duidelijk nog niet perfect. Maar zonder het te weten vatte de Japan se met haar eerste woordjes Neder lands in het openbaar wel in twee zinnen de presentatie van Team Continu samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34