Rekening energie daalt met 66 euro Hulp Karei Doorman bij aanpak van ebola Liegende burgemeester van Laarbeek weigert op te stappen IN HET NIEUWS 3 1 ELEKTRICITEITSVERBRUIK IN KWH 3500 3000 2500 2000 1500 1000 500 De prijs van energie zal wel stij gen, maar de daling in het ver bruik van stroom en gas is zó groot dat de prijsstijging niet leidt tot een hogere rekening. Die bedraagt nu gemiddeld 1794 euro per jaar, en daalt naar verwach ting tot 1728 euro. Vooral het gasverbruik neemt af, denken de onderzoekers. Dat zal over zes jaar zo'n 12 procent lager zijn dan nu. Dat komt door zuini ge HR-ketels, woningisolatie en veranderend gedrag. Mensen ver kiezen de douche vaker boven het bad en eten vaker buitenshuis. Het stroomverbruik daalt minder hard, met ongeveer 5 procent. Hier heeft de opkomst van zonne panelen echter een grote invloed op de rekening, stellen de onder zoekers. Doordat steeds meer mensen zelf stroom opwekken, nemen zij minder van het energie bedrijf af. Omdat steeds meer mensen zonnepanelen hebben, heeft deze ontwikkeling veel in vloed op de hoogte van de gemid delde energierekening. Mensen zonder zonnepanelen profiteren hier echter niet van. De kans bestaat zelfs dat hun reke ning in 2020 hoger is dan nu; er zijn namelijk ook posten die duur der worden. Zo is een gemiddeld huishouden in 2020 50 euro kwijt aan de Opslag Duurzame Energie, een belasting waarmee de over heid subsidies op groene energie projecten financiert. Dat is 36 eu ro meer dan dit jaar. Door hogere grondstofprijzen zal ook de kale prijs van stroom en gas stijgen, is de verwachting. In de Nationale Energieverken ning schetsen diverse instanties wat voor effecten overheidsbeleid en het Energieakkoord hebben op de energievoorziening. Dat heeft minister Lilianne Plou- men (Ontwikkelingssamenwer king, PvdA) gisteren aan de Twee de Kamer laten weten. De Kamer vindt dat Ploumen bij de aanpak van ebola te lang heeft getreuzeld. Het kabinet moet in de ogen van de Kamerleden veel meer doen aan de bestrijding van de epide mie, die inmiddels aan meer dan 3500 mensen het leven heeft ge kost. De kritiek is Kamerbreed. „Er wordt al weken gepraat, maar er gebeurt niets concreet", stelde Agnes Mulder (CDA) gisteren. Ook de PvdA is ontevreden. Volgens Ploumen wordt 'alles op alles gezet' om de epidemie te be perken, maar ze wil voorkomen dat medische hulp op de kade blijft staan zoals nu al gebeurt. Volgens haar begint de aanpak ef fect te hebben. De maritieme informatieleveran cier Koninklijke Dirkzwager opent vandaag een speciaal infor matienummer voor de scheep vaartwereld in verband met het vi rus. Via dit nummer kan wereld wijd informatie worden verkre gen of een schip in een met ebola besmette zone is geweest. De Liberiaanse ebolapatiënt Tho mas Eric Duncan, die in Texas werd opgenomen met het virus, is daar gisteren aan overleden. Dit meldde het ziekenhuis in Dallas waar hij werd verpleegd. Duncan was de eerste patiënt bij wie in de VS ebola werd vastgesteld. De di agnose werd 30 september gesteld nadat hij uit het West-Afrikaanse Liberia was gekomen voor zijn hu welijk. De beoogde bruid, Louise Troh, ligt nog in quarantaine. In een poging zijn positie te red den, haalde hij hard uit naar de be stuurscultuur in zijn gemeente. Die staat zwaar onder druk. Vol gens hem is er zelfs sprake van in timidatie. Ubachs wil aanblijven om te werken aan een 'cultuur die zich kenmerkt door open heid', zei hij in een speciale verga dering over zijn positie. Ubachs raakte in opspraak toen uit een gelekt rapport bleek dat hij had gelQgen over twee ogen schijnlijk futiele zaken. Het zwaarst werd hem aangerekend dat hij een ambtenaar neerzette als leugenaar terwijl hij zelf leu gens vertelde. Na zijn aantreden in 2011 leek Ubachs aanvankelijk de ideale man om de fusiegemeente van Aarle-Rixtel, Beek en Donk en Lieshout te leiden. De aimabele, goedlachse Limburger heeft veel dossierkennis en is in vergaderin gen een doortastende voorzitter. Een incident op 1 oktober vorig jaar bracht verandering in zijn po sitie. Toen liet Ubachs een knot wilg uit zijn tuin afvoeren door een medewerker van de gemeen telijke buitendienst, die vlakbij zijn huis aan het werk was. Geconfronteerd met de kwestie, beweerde Ubachs eerst dat hij niet thuis was. Later paste hij zijn verhaal aan: hij was wel thuis, maar binnen. Volgens de gemeen tewerker stond de burgemeester echter bij hem toen hij werd ver zocht de knotwilg op de vracht wagen van de gemeente te laden. De burgemeester zette de zaak op scherp door zijn wethouders de vertrouwensvraag te stellen: wie geloofden zij? Hun eigen burge meester of een ambtenaar van de buitendienst? Niet veel later bleek dat de burge meester een smoes had verteld om Sinterklaas te kunnen spelen in zijn oude woonplaats Merkel beek. Dat deed hij al jaren, maar op 5 december vorig jaar werd hij geacht gastheer te zijn op een bij eenkomst van een regionaal sa menwerkingsverband in Laar beek. Daar had hij geen zin in. Te gen zijn wethouders zei hij dat hij zijn vrouw die dag moest bege leiden bij een afspraak met een arts. De gemeenteraad rekende hem vooral aan dat hij daarmee op het gevoel speelde. Ubachs bood gisteravond zijn ex cuses aan en zei dat hij dom is ge weest. Maar hij vroeg zich ook hardop af of de incidenten de ech te reden waren dat de gemeente raad het vertrouwen in hem heeft opgezegd. Zo onthulde hij dat hij grote ruzie heeft met een van de wethouders. Die zou boos zijn omdat de burgemeester had laten onderzoeken of hij betrokken was bij de aankoop van een horeca- pand in de gemeente. De gemeenteraad had gisteravond bij het ter perse gaan van deze krant nog niet gereageerd op de verklaring en de weigering van de burgemeester om op te stappen. DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 Gemiddeld elektriciteitsverbruik per huishouden naar energiefunctie, als voorgenomen beleid wordt uitgevoerd. i witgoed ruimteverwarming en tapwater verlichting elektronica ventilatie en koeling flj overige infographic JVK bron Nationale Energieverkenning 2014 2030 DEN HAAG - De energierekening van een gemiddeld huishouden daalt tussen nu en 2020 op jaarba sis met zo'n 66 euro. Die voorspel ling staat in de Nationale Energie verkenning, die deze week werd ge presenteerd. DEN HAAG - Het nieuwe Nederland se marineschip Karei Doorman wordt ingezet bij de bestrijding van ebola. Het schip wordt aan de Europese Unie en de VN aangebo den voor vervoer van hulpgoede ren van Europa naar West-Afrika. De Kamer vindt dat het ka binet veel meer moet doen aan de strijd tegen ebola, dat al 3500 levens eiste LAARBEEK - Burgemeester Hans Ubachs van Laarbeek weigerde gis teravond op te stappen. De ge meenteraad had het vertrouwen in hem opgezegd omdat hij loog over een knotwilg en een smoes verzon om Sinterklaas te kunnen spelen. Burgemeester Hans Ubachs van de gemeente Laarbeek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3