I I Jacques Damen Een wethouder heeft een voorbeeldfunctie. Mede daarom staat Jacques Da- men morgen in Middel burg voor de rechter vanwe ge vier ten onrechte gedecla reerde ritten en een valse verhuisverklaring. 66 Je moet nu echt een woning huren in de gemeente en niet een plekje bij 44 Wij hadden onze vermoedens en vragen en die hebben we aan het OM doorgegeven 28 ZEELAND door Theo Giele De spanning is om te snijden in het Vlissingse stadhuis in de zomer van 2013. Burgemeester René Roep voert een niet te winnen gevecht om zijn politieke bestaan. Nadat twijfel is ge zaaid over ook zijn declaratiegedrag, kiest hij voor de frontale aanval. In de raadsvergadering van augustus geeft hij tekst en uit leg. Maar het vertrouwen keert niet terug. Toch weigert hij aanvankelijk de eer aan zichzelf te houden. De burge meester zal zich in de gemeenteraadsvergadering van september tegen alle aantijgingen verzetten. Zo ver komt het uiteindelijk niet. Met veel gevoel voor drama en omringd door de nog overgebleven wethou ders en de gemeentesecretaris kondigt hij in een haas tig belegde persconferentie zijn aftreden aan, enkele uren voor de raadsvergadering. Zo theatraal als Roep het Vlissingse politieke toneel ver laat, zo stilletjes is wethouder Jacques Damen een paar maanden eerder gegaan. Nog voor het onweer in alle he vigheid losbarst, is hij vertrokken. In juni nam hij we gens gezondheidsproblemen ontslag. Via de gemeente liet Damen weten dat hij met hartklachten in het zie kenhuis had gelegen. Hij kon zijn functie niet langer uit oefenen. Damen was in juni 2011 door de VVD gevraagd om een andere Jacques (Suurmond) op te volgen. Damen nam de portefeuille financiën over van Suurmond. Zijn hoofdopdracht was iets te doen aan de loodzware schul denlast van de gemeente Vlissingen. Een haast onmoge lijke opdracht. Damen woonde bij zijn benoeming in de provincie Utrecht, maar het was de bedoeling dat hij in Vlissin gen ging wonen. Zolang hij nog geen vaste woonruimte in Vlissingen had, kreeg hij een deel van zijn pension kosten vergoed. Toen de verhuizing naar Vlissingen lang ging duren, sprak Roep hem daarop aan. Dat ver klaart Roep tijdens de raadsvergadering over de bonne tjesaffaire op 5 augustus 2013. Roep vertelt de raadsle den dat hij een jaar daarvoor tegen Damen had gezegd: „Jij moet nu gewoon echt een woning huren in de ge meente en niet een plekje bij iemand anders. Er staat heel duidelijk dat je hier moet wonen en je moet er ook voor zorgen dat dat op korte termijn gebeurt." Roep zegt tegen de raad dat Damen was gaan zwerven van het ene naar het andere adres. „Hij heeft zelf eens in een woninkje, ik meen ergens in Zoutelande, van Staatsbosbeheer gezeten. Al met al een onduidelijke si tuatie. Ik heb hem ook aangegeven: ik wil nu wel duide lijkheid over wat er nu precies gaat gebeuren omdat ik de raad er ook over wil en moet informeren. Nou, daar is het nooit van gekomen", aldus Roep. Eigenlijk zou de raad het aan Damen moeten vragen, vindt de burge meester, maar de oud-wethouder is niet meer aanwezig in Vlissingen en zal ook nooit meer een stap in de raad zaal zetten. Een maand later ligt er een rapportage over de declara ties. De gemeenteraad komt op 5 september bijeen. Nog onder de indruk van Roeps aftreden enkele uren daar voor bespreken de raadsleden de bestuurscrisis. Over Roep wordt in relatief milde termen gesproken. Over Damen vallen hardere woorden. Onterecht gedeclareer de ritten en onterecht ontvangen pensionkosten wor den hem zwaar aangerekend, ook al heeft Damen toege zegd de te veel betaalde vergoeding (ruim 10.000 euro) terug te zullen storten op de rekening van de gemeente Veel is, door de afwezigheid van Damen, nog onduide lijk. D66-raadslid Josephine Elliott vraagt in een motie aan de gemeenteraad om aangifte wegens valsheid in ge schrifte te doen bij de officier van justitie. De motie haalt geen meerderheid. Alleen GroenLinks en SP steu nen Elliott. Op advies van de Rijksrecherche doen de vier raadsle den van D66 en GroenLinks later aangifte. De commis sie die het onderzoek namens de gemeenteraad heeft gedaan, is immers niet bij machte verder onderzoek te doen. Met name rond de echte Woonplaats van Damen tijdens zijn wethouderschap blijft onduidelijkheid be staan. In februari van dit jaar laat de Rijksrecherche weten de zaak in onderzoek te nemen. Vervolgens besluit de offi cier van justitie om de zaak in oktober voor de rechter te brengen. Het Openbaar Ministerie beschuldigt de oud-wethouder van valsheid in geschrifte, gepleegd tus sen 3 januari 2012 en 31 mei 2013. Het gaat om vier gede clareerde autoritten tussen Vlissingen en de provincie Utrecht en een valse aangifte'van verhuizing in 2013. Vraag is of deze declaraties het uitvloeisel zijn van de druk op Damen om naar Vlissingen te verhuizen. Tij dens de bewuste raadsvergadering in september 2013 was sprake van inschrijving in de Gemeentelijke Basis Administratie in mei of juni 2012. Het OM heeft het over een verhuizing naar een adres in Vlissingen op een veel latere datum. Damen woonde daar volgens het OM niet. Net zo min als hij woonde op een adres dat hij in 2012 aan de burgemeester had doorgegeven. Dat was voor René Roep toen reden Jacques Damen aan te spo ren om nu eens een echte woning in Vlissingen te zoe ken. Damen leek alleen op papier in Vlissingen te wo nen. „Het OM houdt zich niet bezig met de kwestie van de gedeclareerde pensionkosten. Wij hebben vastgesteld dat er valselijk een formulier van verhuizing is opge maakt. Daarom brengen we de zaak voor de rechter. En dat geldt ook voor de gedeclareerde reiskosten. Hierbij is volgens ons sprake van valsheid in geschrifte", zegt een woordvoerster van het Openbaar Ministerie. Raadslid Elliott is tevreden noch teleurgesteld dat het tot vervolging is gekomen. „Wij hadden onze vermoe dens en vragen en die hebben we aan het OM doorgege ven met de vraag: 'Zoek het uit'. Onze rol was daarmee uitgespeeld. Het is ook geen politiek issue." Wat haar betreft komt vrijdag eindelijk helderheid over de declaraties van Damen. iemand anders VVD'er Jacques Damen (geboren 1953 in de ge meente Roosendaal en Nispen) volgde in de zomer van 2011 zijn partijgenoot Jacques Suurmond op als wethouder van de gemeen te Vlissingen. Hij had ruime bestuurlijke er varing; hij was commissielid ruimtelijke ordening van de gemeente Leersum, lid van Provinciale Staten in Utrecht en vervulde diverse functies bij het water schap. Damen was directeur van een agrarisch adviesbureau geweest en in het verleden districtshoofd van de Vere niging Natuurmonumenten in Zeeland. In de gemeente Vlissingen kreeg hij onder meer de zware portefeuille financiën onder zijn hoede. Twee jaar na zijn benoeming liet hij weten wegens gezond heidsproblemen niet meer in staat te zijn de functie van wethouder uit te oefenen. In de maanden daarna belandde de gemeente Vlissin gen in een diepe bestuurscrisis vanwege declaraties van onder andere Damen. De affaire leidde tot het af treden van burgemeester René Roep. Bestuurscrisis Vlissingen eindigt voor de rechter René Roep, burgemeester Josephine Elliott, raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28