Nestor van Zeeuwse schilderkunst Overhaast gemorrel aan zetels waterschap 1 1920-2014 Zorg en Vlijt ZLM Verzekeringen in Goes is uitgeroepen tot beste werkgever van Nederland. BESTE WERKGEVER 22 ZEELAND Een dag zonder schilderen is geen volmaakte dag, vond de Middelburgse kunste naar Andries Minderhout. Hij bleef dan ook tot op hoge leeftijd actief in de kunst, totdat hij twee jaar geleden definitief moest stop pen. Gisteren overleed Minder hout, 93 jaar oud. Hij gold als een van de nestors van de Zeeuwse schilderkunst Sa men met Piet Rijken en Hans Heeren stond hij in 1958 aan de wieg van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, voorlo per van de Zeeuwse Kunstkring. Ook was hij lid van de Haagse Kunstkring. Minderhout maakte naam met Andries Minderhout een even omvangrijk als veelzij dig oeuvre, variërend van monu mentale kunst in opdracht tot vrij werk in uiteenlopende technie ken. Zijn werk was te zien op een groot aantal solo- en groepsten toonstellingen. Het voortdurend variëren was voor Minderhout vanzelfspre kend. „Ik wil me niet op één ding vastleggen, maar juist alle moge lijkheden open houden", zei hij in 2005 in een interview met de ze krant. „Sommige kunstenaars hebben maar één bakvorm en ma ken altijd dezelfde taartjes, zoals Picasso zei. Maar dat is niets voor mij. Het is heel verfrissend om iets heel anders te doen." Het werk van Minderhout, die ook docent was aan het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige Vor ming en aan de Vrije Academie in Den Haag, dreigde de laatste jaren enigszins in de vergetelheid te ra ken. Het was met name Joost Bak ker die het opnieuw onder de aan dacht bracht, onder meer met een expositie in diens galerie De Vier Gemeten in Middelburg. Minder hout was in 2011 met acht genera tiegenoten ook vertegenwoordigd op de tentoonstelling Tachtig Plus in De Schotse Huizen in Veere. donderdag Mocht u willen we ten waar ik uit hang: in Veenhui- Nee, ik heb niet dronken achter het stuur gezeten. Nee, ik heb mij niet schuldig ge maakt aan landloperij of pot- loodventerij. En nee, ik heb niet op een straathoek staan bedelen. Ik zit hier gewoon voor de lol. Dat kan tegenwoordig ook, in Veenhuizen. Begin deze week ben ik naar Veenhuizen afgereisd. Met in mijn koffer Het Pauperparadijs (uitgeverij Balans, 2008), een boek waarin Suzanna Jansen het spoor van haar voorouders terug volgt. Zij stuit tijdens haar zoektocht op een zekere Tobias Braxhoofden, die in het leger van Napoleon diende en later met zijn gezin naar Veen huizen vertrok om er gestichts wachter te worden. In Het Pauperparadijs beschrijft Jansen hoe het er destijds in 'Hollands Siberië' aan toeging. Dat maakte nieuwsgierig en zo doende belandde ik in wat ooit een 'opbergplaats voor onaange paste lieden' was. In het Veenhuizen van toen werden arme sloebers onderge bracht, weeskinderen, veroor deelde landlopers en bedelaars. Het Veenhuizen van nu telt nog steeds een paar gevangenis sen. Maar één van de drie ge stichten van destijds (twee zijn er afgebroken) is een toeris tische attractie van formaat ge worden. Een kazerneachtig complex is het, waarin Het Na tionaal Gevangenismuseum (jaarlijks 100.000 bezoekers) is gevestigd en er huist een restau rant, waar broodjes Tweede Ge sticht' en 'Achter het Nef wor den geserveerd. Je kunt de cel in (je kimt er gelukkig ook mak kelijk weer uit) en: je kunt een van de huisjes huren die vroe ger dienst deden als bewakers woning. Die huisjes dragen na men als 'Elk tot Gerief, 'Zegen- rijk' en 'Vroom en Vroed'. Ik zit in 'Zorg en Vlijf en dat bevalt uitstekend; prima bedje, vaat wasser, koelkast, televisie, luxe ligbad, zelfs wifi - wat wil een mens nog meer? Veenhuizen is allang geen oord meer om te mijden. Het is er hartstikke leuk. Je zou bijna wil len dat je er opgesloten wordt. Vanuit de Middelburgse Abdij zijn de verhou dingen tussen provin cie en waterschap Schel- destromen behoorlijk op scherp gezet. Op een wijze die bijna gre tig aandoet, maakt het provincie bestuur gebruik van de ruimte om het democratisch gehalte van het waterschap - enigszins - te verhogen. Het bestuur van het waterschap telt dertig zetels. Daarvan zijn er nu nog negen 'geborgd', ofwel ge reserveerd voor vertegenwoordi gers voor belangengroeperingen: vier voor agrariërs, vier voor be drijven en één voor natuurterrein beheerders. De andere 21 worden rechtstreeks gekozen. Provinciale Staten bepalen het aantal geborgde zetels, met een bescheiden bandbreedte van ze ven tot negen. In juli werd een motie aangenomen om het aantal te verlagen naar zeven. GS willen daar gehoor aan geven, ondanks de bezwaren die het waterschaps bestuur nadrukkelijk naar voren heeft gebracht. Op zich is het initiatief van de sta tenleden begrijpelijk. De construc tie met geborgde zetels voelt ge kunsteld en gedateerd aan, zeker sinds politieke partijen hun intre de hebben gedaan bij het water schapsbestuur. De geborgde zetels drukken ook een zware stempel op het karak ter van het waterschap. In het ta melijk versplinterde bestuur - nu twaalf fracties - vormen de agra riërs en ondernemers met beide vier zetels bijna onvermijdelijk de grootste geledingen en komen dus in het dagelijks bestuur. Een coalitie met aanverwante partijen (CDA, WD, SGP) ligt vervolgens voor de hand, waarmee het imago van conservatief (boeren)bolwerk wordt bevestigd. De groene, progressieve vleugel binnen het waterschap heeft in feite al bij voorbaat het nakijken. Geen wonder dus dat van die zij de alle mogelijkheden worden aangegrepen om het tij te keren. Daarbij is geprofiteerd van het feit dat er in Provinciale Staten een (minimale) meerderheid voor was te vinden. De vaart waarmee het gebeurt, is echter opmerkelijk. De procedure om het aantal geborgde zetels te verlagen, kan pas vlak voor de ver kiezingen (18 maart 2015zijn vol tooid, terwijl de voorbereidingen daarvan al in volle gang zijn. Voor al die haast zet kwaad bloed bij het waterschap, mede omdat lan delijk is afgesproken na de verkie zingen het totale stelsel te evalue ren. Daarbij komen de geborgde zetels zeker ter discussie. Door nu op stel en sprong en te gen de zin van het waterschap al te morrelen aan de zetelverdeling, stelt het provinciebestuur de rela tie met Scheldestromen in de waagschaal. Met twee zetels is het effect op het karakter van het wa terschap vooralsnog ook beperkt. Het zal, door een groene bril beke ken, vooral een morele winst zijn. GOES - De rode loper lag gisteren uit bij het kantoor van ZLM Verze keringen in Goes. Medewerkers werden er flink in de watten ge legd. De hele dag werd koffie en thee voor ze 'ingeschonken, ze konden zich laten masseren en in de lunchpauze stond een speciaal menu van zeebaarsfilet, doperw- tenpuree, antiboise en taart van Zeeuwse babbelaars voor ze klaar. TUssendoor werd het personeel nog getrakteerd op een petit-four, een smoothie, sushi en ijs. Die verwennerij is tekenend voor het bedrijf, vindt Naomi Priem (30). Ze werkt bijna vijf jaar bij ZLM als acceptant en medewer ker schadepreventie. „Ik ben echt in een warm bad terechtgeko men", vertelt ze. „De sfeer is heel goed. Collega's zijn vriendelijk te gen elkaar en je kunt de directeur gewoon bij de voornaam aanspre ken. Je merkt ook dat iedereen sa men bezig is om te zorgen voor te vreden klanten. We hebben alle maal hetzelfde doel voor ogen. Doordat er geen targets zijn, kun je echt de tijd nemen om mensen goed te helpen." En voor het per soneel wordt al even goed ge zorgd. „We hebben veel vrije da gen, flexibele werktijden en de personeelsvereniging regelt veel activiteiten." Telefoniste Jozien Hollestelle (60) is medewerkster van het eerste uur. Ze werkt al 43 jaar bij ZLM. „Ik was destijds het elfde perso neelslid", vertelt ze trots. „Ik werk er al zó lang: ZLM is eigenlijk ook een beetje van mij." Haar collega Wilma Oosterveld (51) voelt zich net zo betrokken. 'ZLM is ook een Telefonistes Wilma Oosterveld (links) en Jozien Hollestelle vinden ZLM een topwerkgever, foto Mechteld Jansen door Rolf Bosboom Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ANALYSE door Rolf Bosboom door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22