Te weinig plek voor vluchtelingen Veel gevluchte Syriërs wachten in Nederland op huisvesting. Enkele uitverko renen mochten zich hier wel rechtstreeks vesti gen. Op bezoek in Oosterhout. 44 Het maakt ons nederig dat Nederland dit zomaar regelt voor ons VERDIEPING 11 Gemeenten moeten in 2015 een huis zoeken voor bijna 29.000 vluchtelingen. En er is nu al een flinke wachtlijst. De overgang was groot. Van een bijna volledig verwoeste boerderij in Syrië, via een vluchtelin genkamp en een klein en bedompt logeeradres in Jordanië, naar een rij tjeshuis in Oosterhout. Ahlam (28), Bas- sam (34) en hun dochtertje Hyam (4) wis ten niet wat ze zagen toen ze tweeënhalve maand geleden voor het eerst hun intrek namen in het in hun ogen moderne huis in een schone buurt. „In een straat waar de auto's rustig rijden en voor voetgangers stoppen. Jullie hebben zelfs speciale rijbanen voor fietsen! Nie mand rijd je omver als je de weg over steekt. Jullie staan ook keurig in de rij bij de kassa in de winkel", zegt Bassam, nog vol bewondering over de Nederlandse mentaliteit. „Zelfs de Marokkaanse men sen hier zijn net als jullie en wachten over al netjes. Ik hoop dat wij net als zij net zo Nederlands worden", vult zijn vrouw, die in Syrië lerares Engels was, hem aan. Rust. Dat is waar ze naar zochten en dat is wat ze naar eigen zeggen hebben gekre gen. De familie behoort tot de 250 Syriërs die op basis van een aantal criteria door VN-organisatie UNHCR zijn geselecteerd om zich definitiefin Nederland te vesti gen. Terwijl veel gevluchte Syriërs nog in afwachting van een verblijfsvergunning en huisvesting zijn, krijgt deze selecte groep 'hervestigers' uit een oorlogsgebied auto matisch een verblijfsvergunning en wo ning. Die wordt basic ingericht met een bank, een wasmachine, een bed: allemaal afkomstig van de kringloopwinkel. De ver- dere ondersteuning wordt geregeld via de gemeente. Zo krijgen ze voorlopig een bij standsuitkering. Ahlam hoopt snel haar studie op te pakken en als lerares aan het werk te kunnen. „Daarvoor moet ik natuurlijk wel goed jul lie taal beheersen. Er zijn zoveel regels en papieren die op orde moeten zijn. Dat is voor mij wennen. Ik wil graag gelijk aan de slag." Hun vlucht uit 'de hel van Syrië' was zwaar, zeggen Ahlam en Bassam. „We zijn zó blij dat we rechtstreeks met het vlieg tuig mochten komen en we niet naar een asielzoekerscentrum hoefden. We snappen dat dit jullie land geld kost. Het maakt ons nederig dat Nederland dit zomaar regelt." Ondanks de opluchting dat ze nu echt vei lig zijn heeft met name Ahlam het ook moeilijk gehad. „Ik was zo blij dat we naar Nederland mochten. Maar na de eerste week wilde ik terug. Ik miste mijn familie, die nog steeds deels in Jordanië en deels in Syrië zit. Ik snapte niets van hoe het sys teem hier werkt. We kregen het huis en wat geld, maar vervolgens moesten we daar weer zoveel van besteden aan spulle tjes: kleren, een fiets, een kast, een extra bank en tafel. Ik wist niet waar we dan nog eten van moesten kopen. In Jordanië kre gen we 100 euro en daar kon je een maand van leven, hier krijg je tien keer zoveel maar alles is ook tien keer zo duur." Kleuter Hyam gaat binnenkort naar school. Sinds ze in Nederland is, heeft ze volgens haar ouders geen last meer van de paniekaanvallen die ze in Syrië tijdens de oorlog had. „Ze durft nog niet echt contact te leggen met Nederlandse kinderen. Maar ze kent wel al een paar woorden." Het tot dat moment zwijgende meisje reageert di rect op haar moeder. „Klei-hein. Gro-hoot. Doei!", roept ze triomfantelijk. Hun eerste ontmoeting met de buurt was apart. Terwijl Bassam en zijn gezin via de achtertuin het huis in probeerden te ko men, belde een achterbuurman al de poli tie. „Dus we hadden gelijk agenten op be zoek. Ik snap het wel van die achterbuur man. Het was zomervakantie en hij rook onraad toen hij vreemde mensen bij het le ge huis zag. Wat ons opvalt: zelfs jullie poli tiemensen zijn aardig. Met de achterbuur man hebben we nu trouwens ook goed contact." Dat terwijl hun tijdens de korte inburge- ringscursus die ze in Jordanië hebben ge kregen nog zo gezegd werd dat niet alle Ne derlanders altijd even vriendelijk reageren. „We hebben daar helemaal niks van ge merkt. Iedereen zegt ons dag." Dat Bassam inmiddels Nederlandse trekjes begint te krijgen, werd wel duidelijk tij dens een uitstapje dat hij onlangs naar Bel gië maakte. „Wat een chaos op de weg daar. Ze rijden als gekken. Ik was blij dat ik de Nederlandse grens weer overstak." Bassams broer en zijn gezin wonen even verderop. Bij gebrek aan een werkende tv en internet nemen ze daar regelmatig het laatste nieuws uit Syrië tot zich. Over de nog levende familieleden vernemen ze af en toe iets. Meestal zijn dat zorgwekkende berichten. Het jonge stel zucht als hen ge vraagd wordt wat ze vinden van het huidi ge offensief van de Verenigde Staten, met hulp van onder andere Nederland, tegen Is lamitische Staat. Ahlam: „Wie er ook een aanval uitvoert, de slachtoffers zijn toch al tijd weer burgers. Ik denk dat Syrië een af lopende zaak is. Dat we er ook nooit meer veilig naartoe kunnen." In Amsterdam weten ze het niet zo goed meer. Hoe huis vest je in 20151.400 vreem delingen met een verblijfs- verguning, terwijl je al een wachtlijst van 695 hebt én er wo ningnood is in de stad. „We vra gen of ze vrijwillig een woning willen delen. Daarbij kijken we niet alleen naar sociale huurwo ningen, maar ook naar huurhui zen in de vrije sector", zegt woordvoerder Steven Schotte van de gemeente. Amsterdam is niet de enige van de ruim 400 Nederlandse ge meenten die zoekt naar nieuwe oplossingen. Door de grote toe stroom van vluchtelingen uit Sy rië en Eritrea stijgt de woning nood. De meeste asielzoekers uit die twee landen krijgen een (tijde lijke) verblijfsvergunning, na 3,5 maand hebben ze dan recht op huisvesting buiten een asielzoe kerscentrum (azc). In Utrecht is die wachttijd opgelopen tot een halfjaar. Omdat vluchtelingen daardoor langer in een azc blij ven, is er ook een tekort aan op vang voor nieuwe asielzoekers: een derde van de plekken wordt zo bezet gehouden. De overheid heeft mede daarom de afgelopen maanden al vakantieparken en voormalige gevangenissen moe ten ombouwen tot azc. Staatssecretaris Teeven heeft de gemeenten onlangs gemeld dat ze in de eerste helft van 2015 14.000 vergunninghouders moeten op vangen, het dubbele van het aan tal in de eerste helft van 2014. Om dat er gezinnen bijzitten, gaat het ftiet om evenveel woningen. Er zijn in Nederland ruim 3 miljoen (particuliere) huurwoningen. Het aantal vluchtelingen dat een gemeente moet opnemen is af hankelijk van het aantal inwo ners. De grote steden stellen dat zij te weinig sociale huurwonin gen hebben en vinden dat ge meenten in krimpregio's meer zouden moeten doen. Staatssecre taris Teeven wil daar niet van we ten. Wel heeft hij een platform op gezet waarin overheid en gemeen ten samen oplossingen moeten verzinnen: containerwoningen, leegstaande verzorgingshuizen, tijdelijke bewoning van slooppan- den. In de Tweede Kamer zei Teeven gisteren niet nog eens 250 Syriërs extra te willen uitnodigen, mede vanwege de wachtlijst. Uitgeno digde vluchtelingen krijgen direct woonruimte toegewezen. DONDERDAG 9 OKTOBER 2014 politiemensen zijn aardig' door Niki van der Naald en Cyril Rosman Syrische vluchteling Ahlam mijnkrant.nl/forteuropa Bekijk de speciale internetpro- ductie van Syrische vluchtelin gen; met het vluchtverhaal van Bassam, Ahlam en Hyam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11