Vrouw in I gestoken 4 BINNENLAND De Kamer fronst de wenkbrauwen bij de kosten van de renovatie van de koninklijke paleizen. „Dit is wel een hele hoop geld." dat. D66-leider Pechtold consta teert dat de kosten van het Ko ninklijk Huis 'ineens weer een is sue' zijn, nadat het jarenlang ta melijk stil is geweest op dit front. Recent was er ophef over de kos ten van een steiger bij het zomer huis van de Oranjes in Grieken land, en het hek dat het landgoed omringt. „We gaan van incident naar incident", laat hij via zijn woordvoerder weten. Rutte moet wat D66 betreft 'pro-actiever' zijn in de discussie. „Nu stuiten we via de media steeds op zaken waar de premier vervolgens halfzachte antwoor den op geeft. Dat maakt de ko ning kwetsbaar. Nu staat hij toch weer in de wind, terwijl je hem eruit wilt houden." Pechtold wijst erop dat de renova tie van Paleis Noordeinde eerst voor 9 ton in de boeken stond, maar nu opeens 3,7 miljoen euro blijkt te kosten. „Je moet transpa rant zijn over dergelijke zaken." Een meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA, SP, GroenLinks en D66 wil dat voor de koning op financieel gebied dezelfde regels gaan gelden als voor alle Neder landers. Nu gelden er grondwette lijk nog allerlei uitzonderingen. Willem-Alexander zou bijvoor beeld ook belasting moeten beta len over zijn inkomsten en vermo gen, aldus de fracties. Of het daad werkelijk zover komt, moet van daag blijken. Vorig jaar verkondig de de PvdA ook hier voorstander van te zijn, maar liet een motie van die strekking toch aan zijn deur voorbij gaan. Nu komt er dankzij het kabinet een zweem over dat het niet deugt DEN HAAG - Té duur? Geen fractie in de Tweede Kamer durft zijn vingers eraan te branden. De grootscheepse renovatie van Huis ten Bosch en de verbouwing van Paleis Noordeinde is echter wel duur. „Héél erg duur", vindt de SP. „Een heel grote som geld", meent de WD. „Exorbitant veel", oordeelt D66-leider Alexander Pechtold. PvdA-woordvoerder Jeroen Re- court zegt het zo: „Als je 35 mil joen euro uitgeeft aan een verbou wing en vier ton uittrekt voor een tijdelijk onderkomen van de ko ning, wil ik wel overtuigd worden dat er geen overbodige uitgaven tussen zitten." Hij wil niet zeg gen dat er sprake is van overdaad, maar 'overdaad schaadt'. Minister-president Mark Rutte zal vandaag tijdens de begrotings behandeling van Algemene Zaken de uitgaven aan de renovaties van het koninklijke onroerend goed (totale kosten 47 miljoen) moeten uitleggen. Uiteraard kost het ver wijderen van asbest, vervangen van koperen leidingen, bestrijden van houtrot en moderniseren van elektra en nog een boel werk zaamheden een hoop geld, weten de fracties. SP-Kamerlid Ronald van Raak: „Ik ga niet alle offertes controle ren, maar ik wil wel opheldering over het totaalplaatje." In de Kamer heerst irritatie over het feit dat de transparantie van de uitgaven voor het Koninklijk Huis op de begroting ver te zoe ken is. „Het is ergerlijk dat het ka binet niet helder en duidelijk is .waar het geld aan uitgegeven wordt", verwoordt CDA-Kamer lid Madeleine van Toorenburg. „Uitgaven worden verstopt weer gegeven. De kosten staan dan weer bij Algemene Zaken, dan weer bij het ministerie van Defen sie of Wonen opgevoerd. Zeg ge woon wat alles kost en leg het fat soenlijk uit. Nu komt er dankzij het kabinet een zweem over dat het niet deugt." Ook de andere fracties vinden Bij een ggz-instelling in Et- ten-Leur is gisterochtend een 60-jarige bewoonster in brand gestoken. Een 33-jarige bewo ner werd daarvoor aangehou den. De vrouw werd door medewer kers van de instelling na het in cident onder de douche gezet. Ze is vervolgens met ernstige brandwonden naar een Rotter- dams ziekenhuis gebracht. Volgens een woordvoerder van GGZ Breburg is de brand ont staan in de rookruimte van een af deling voor cliënten met zware psychiatrische problemen. „Je hebt cliënten niet 24 uur per dag in het oog", reageerde hij. Vorig jaar werd in de instelling ook al zeker drie keer brand gesticht door een bewoner. Ouderen minder vaak overvallen Het aantal overvallen op senioren is in de eerste acht maanden van dit jaar gedaald met 17 procent ver geleken met dezelfde periode vo rig jaar. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie, WD) zei dat gisteren op een bijeenkomst van ouderenbond Unie/KBO. Er vonden vorig jaar 99 overval len op ouderen plaats. Er zijn 2,5 miljoen 65-plussers. Slechte vooruitzichten voor veel hbo'ers Bijna driekwart van de hbo'ers volgt een studie met weinig kans op werk, blijkt uit de Keuzegids Hbo 2015, die het Centrum Hoger Onderwijs Informatie vandaag pu bliceert Het slechtst scoren stu dies als informatica, bedrijfskun de, fysiotherapie, toerisme en communicatie. Bouwkundigen, accountants en kunstenaars ma ken iets meer kans op werk. Stichting Lezen Schrijven in opspraak De SP, D66 en Voor Nederland in de Tweede Kamer zetten vraagtekens bij de Stichting Le zen Schrijven, een gesubsidi eerde organisatie tegen laagge- letterdheid. De stichting zit in een duur Haags pand en zou nogal wat feesten en partijen houden. Ook zou er volgens de SP wellicht sprake zijn van be langenverstrengeling. Kamer ergert zich aan slecht inzicht in kosten van paleizen Madeleine van Toorenburg, CDA-Kamerlid door Sandra Donker Paleis Huis ten Bosch (boven) wordt voor 35 miljoen euro opgeknapt en Paleis Noordeinde wordt voor 11,7 mil joen verbouwd, foto's David van Dam/HH ETTEN-LEUR DEN HAAG LEIDEN DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4