Kamperlandse schrijft verzenbundel over haar zieke man Secretaris motorclub in Goes gepakt in Dorst 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Direct na nieuwjaar beginnen de haven en dijkwerkzaamheden bij Sint-Annaland en op de Philipsdam-Zuid. Gezonde, verse maaltijden uit eigen tuurt SINT-ANNALAND - De dijkwerkers op Tholen zetten deze maand de laatste puntjes op de i voor de ver sterking van de dijktrajecten Mog- gershil, Stavenisse en Krabben- kreekdam. De rust langs de Oos- terscheldedijken is van korte duur, want in januari beginnen de werkzaamheden voor de ver sterking bij Sint-Annaland en Phi lipsdam-Zuid. De eerste klus is het baggeren van de haven van Sint-Annaland, ver telt Riekje Pelgrim van projectbu reau Zeeweringen. „Dat staat los van de versterking zelf, maar waar we werk met werk kunnen maken, doen we dat. Daarom is het baggeren van de haven opge nomen in de aanbesteding." Deze klus begint half januari. Een maand later gaat de aannemer - wie het werk mag uitvoeren is nog niet bekend - verder met voorbereidend werk. Tot 1 april, het einde van het stormseizoen, mag de dijkbekleding niet wor den opengebroken. Het projectbureau wil dat de aan nemer zo vroeg begint omdat het dijktraject bij Sint-Annaland vol op wordt gebruikt bij recreanten. „Het doel is dat het werk in de ha ven mei klaar is en dat strandje op 1 juni weer open kan." Ook de dijkversterking aan de zuidkant van de Philipsdam be gint vroeger dan normaal. „Vanaf februari wordt de steenbekle ding versterkt door er een nieuwe laag over aan te brengen." Omdat de oude bekleding niet wordt ver wijderd, hoeft de aannemer niet te wachten tot april. Op de drie Thoolse trajecten waar dit jaar wordt gewerkt was de dijk bekleding volgens Pelgrim keurig voor oktober - begin stormsei zoen - dicht. „Bij Stavenisse moest nog een extra zaterdag wor den doorgewerkt om dat voor el kaar te krijgen." Behalve dat de steenbekleding weer aan de strengste normen voldoet, is op dit 3,5 kilometer lange traject ook een 'foutje' bij een eerder dijkver sterking goedgemaakt. „In de ja ren zeventig is het schor van de Noordpolder te hoog afgewerkt waardoor bijna geen zout water over het schor stroomde." Door dat de aannemer nieuwe geulen heeft gegraven klotst het zeewa ter bij hoog water weer tegen de dijk. Dat is volgens Pelgrim niet al leen goed voor de natuurwaarden van het schor, maar ook voor de veiligheid. „Als het schor gezond blijft, zal het niet zomaar afbre ken en verdwijnen." Bij dijktraject Moggershil nabij Sint-Annaland gaat de natuur er op vooruit, vertelt Pelgrim: „De Grote Nol, een restant van de oude verdronken polder Moggers hil, hebben we verhoogd. Hier door is er, ook tijdens hoogwater, een vluchtplaats voor vogels." Voor recreanten is de situatie ook verbeterd. Vanaf de haven van Sint-Annaland tot Stavenisse kan straks onafgebroken buitendijks worden gefietst omdat het nieuw aangelegde onderhoudspad wordt opengesteld voor fietsers. Bij dijktraject Stavenisse, ten zui den van het dorp, is de onder- houdsweg vanwege de natuur waarden niet opengesteld. Bijzon der aan dit pad is dat in het open asfalt 'afval' is verwerkt dat bij de dijkversterking vrijkwam. Pel grim: „Duurzame keuzes worden steeds belangrijker. Bij de aanbe stedingen telt niet alleen de laag ste prijs, maar wordt er ook waar de toegekend aan duurzaamheid." Haar aankomende publicatie is een bijzondere: „Het wordt een soort verslag van de ziekte van mijn man Guust. Vanaf het mo ment dat we hoorden dat hij borstvlieskanker heeft door as best, ben ik daar over gaan schrij ven. Het is mijn manier om er mee om te gaan. Ik kan goed schrijven over gevoelens en emo ties." Guust Hoefeijzers, oud werknemer van De Schelde, knikt. Hij weet sinds een week dat hij uitbehandeld is. „Schrijven hoort bij haar. Ik vind het wel goed", vindt hij van het feit dat hij nu zijn vrouws onderwerp is. „Ik ga ook je biografie schrijven", kondigt Geertje met een lach aan. „Dan weet je dat." Maar eerst komt eind dit jaar een ander levensverhaal uit, van de Joodse jongen Sam. Het verhaal wortelt in haar jeugd in Leer- broek, bij Leerdam en gaat over een jongen die bij een razzia aan de Duitse bezetters ontsnapt en onderduikt bij pleeggezinnen. En die Geertje tien jaar geleden te rugvond op een bankje tijdens de Nijmeegse Vierdaagse. „Het heeft zo moeten zijn, besloot hij, dat ik zijn verhaal zou opschrijven. Het is een soort streekroman." Als dochter van een Engelandvaar der leerde ze haar vader pas ken nen toen ze zes was. Met de herin nering aan die vervreemding ver zamelt ze verhalen van mede-oor logskinderen voor een ander boek. Een oproep via Facebook gaf nog weinig reactie, maar ze neemt de tijd. Net zo neemt ze de tijd voor haar biografieën. „Men sen vragen mij geregeld hun le vensverhaal op te schrijven. Dat doe ik aan de hand van dagboe ken, foto's, gesprekken en mijn cassetterecorder. Soms is een ver haal zo bijzonder dat ik toestem ming vraag het uit te geven." Dat bracht tot nu toe de boeken De Reis wekker (2011), Hye, mijn Kore aanse bruid (2012) en Mamba (2013) via uitgeverij Boekscout.nl. „Ik schrijf elke ochtend een uur of twee, en 's avonds nog wat uur tjes." Hissendoor werkt Geertje aan haar tweede passie: schelpen decoraties. Het huis van Guust en Geertje bij de Roompot valt di rect op door de schelpenversierin gen aan de gevel, in de tuin en op het terras. Vooral exotische schel pen prikkelen haar tot fantasierij ke creaties. Recent vond ze bij toe val een partner in Lenie van Her wijnen in Bruinisse, die via haar groothandel Geertje schelpen be zorgt en ook decoratiestukken op beurzen toont en verkoopt. Ook worden zij verdacht van het leveren van materieel en het be schikbaar stellen van bedrijfspan den en woningen voor dit soort kwekerijen. Verder werden tij dens de actie maandagochtend in twee bedrijfspanden aan de Briel- tjenspolder in Made gedroogde hennep, hennepstekken, een geld bedrag en zegels voor elektrici teitsmeters aangetroffen. De poli tie kwam het duo op het spoor na dat op 20 mei 23 woningen en be drijven in de regio Breda werden bezocht door de politie, FIOD, Openbaar Ministerie en gemeen te. Bij die actie werden onder meer een Porsche, BMW, Merce des en twee boten in beslag geno men. Een van de bedrijven die maandagochtend in Made werden doorzocht, is een handelsonderne ming met een growshop. Daar werd onder meer een zak met 500 gram hennep gevonden. In het andere bedrijfspand stonden 70 hennepstekken en werden twee zakken hennep gevonden. Dijkwerk Tholen snel verder door Joeri Wisse door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Geertje Hoefeij- zers-Kars (74) uit Kamperland pu bliceert nog maar drie jaar, maar heeft al vijf boeken op haar naam staan: drie levensverhalen en twee verzenbundels. Binnenkort ver schijnt nummer zes en vlot daarna nummer zeven. g Geertje Hoefeijzers-Kars brengt binnenkort een weekverslag in verzen uit over de ziekte van haar man Guust, oud-Scheldewerknemer die vorig jaar de diagnose asbestkanker kreeg, foto Marcelle Davidse De warme maaltijd is een belangrijk onderdeel van de dag, maar door tijd gebrek of andere omstandigheden lukt het soms niet om zelf te koken. Gelukkig kunnen particulieren en bedrijven ge bruik maken van de bezorg- of afhaalser- vice van Net Als Thuis in Zonnemaire. Vijf dagen per week wordt er in de keu ken van d'Óuwe Smisse een gezonde en verantwoorde maaltijd bereid van verse ingrediënten. Eigenaar Evert van Dilst staat 's-morgens zelf achter het fornuis te kokkerellen en rond het middaguur worden de maaltijden aan huis bezorgd door Annemarie of Jos. Er wordt gekookt met producten in het seizoen. Variatie in de maaltijden is hierdoor vanzelfsprekend. Eén keer per maand organiseert d'Ouwe Smisse de zogeheten aanschuiftafel. Zoals de naam al doet vermoeden kan iedereen aanschuiven en tegen een gereduceerd tarief genieten van een driegangenmenu. DORST - In het Brabantse Dorst zijn een 46-jarige man - volgens de poli tie de secretaris van motorclub De mons in Goes - en een 54-jarige plaatsgenoot aangehouden voor witwaspraktijken en het inrichten van hennepkwekerijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44