Ruim half miljoen voor Jannewekken Zierikzee Helft van 1150 gekeurde fietsen is niet in orde lnbrekers Rosenmöller: diploma op maat 28 SCHOUWEN-DUIVELAND WERELDWINKEL ZIERIKZEE De Wereldwinkel Zierikzee bestaat 35 jaar. Ondanks veranderingen valt er nog steeds veel te bevechten. aangehouden Het Jannewekken, een van de toe gangswegen tot het centrum, gaat in zijn geheel - van de Grachtweg tot aan de Lange Nobelstraat - op de schop. De riolering wordt ver nieuwd of gerenoveerd, de rij baan wordt opnieuw bestraat en er komen ook nieuwe trottoirs. Door een extra lozingspunt voor hemelwater op het riool, wordt in de gracht de waterkwaliteit verbe terd. Voor nieuwe bomen en strui ken wordt 27.500 euro uitgetrok ken. Het Jannewekken wordt ook veili ger gemaakt voor fietsers. Voor dat laatste is een provinciale subsi die van 183.000 euro toegewezen. Het Jannewekken is het laatste stuk van de fietsroute naar de wijk Noorderpolder. Als de raad het geld beschikbaar stelt, kan op 1 december worden begonnen met het werk. „We gaan wat voorbereidend werk doen en ook al wat aan het riool", legt Kees Pauwe van de afdeling Openbare Werken uit. „Maar we gaan natuurlijk niet vlak voor Kerstmis het centrum afsluiten. Daarom denk ik dat we het grote werk tussen januari en maart zul len uitvoeren. In april moet het in elk geval klaar zijn." Het werk aan het Jannewekken moet bovendien worden afge stemd met de herinrichting van het Havenpark, de sloop van Mon- dragon, bouwfase twee van Buzee en het vernieuwen van de riole ring in de Karsteil en de Water molen. Als dat allemaal tegelijk wordt uitgevoerd, is de binnen stad onbereikbaar geworden. Omwonenden willen dat de ge meente ook de sociale veiligheid aan de Wandeling, met name op het Plateau (het hoger gelegen parkje), verbetert. B en W willen daar echter pas begin volgend jaar over besluiten, als het uitvoerings programma openbaar groen aan de orde is. Aannemer Lindeloof uit Hellevoetsluis legt zijn plan nen voor het Jannewekken nog voor aan de bewoners. ZIERIKZEE - Tien jaar na de landelij ke introductie van de Wereldwin kels ontsproot het initiatiefin 1979 in Zierikzee. „Dat was nog zonder eigen vestiging. Voor zo ver ik heb gehoord, mochten de spullen worden uitgestald bij het Leger des Heils in de Poststraat en moest alles na een verkoopdag weer worden ingepakt", vertelt Adrie Wolters. Zij was niet betrokken bij dat eer ste uur, maar is inmiddels wel twintig jaar vrijwilligster bij de Wereldwinkel. „We hebben veel trouwe mede werkers. Wie zich eenmaal heeft aangesloten, gaat niet zo snel meer weg", zegt voorzitter Mar- got de Pagter-ten Kate. Zij is zelf al vijftien jaar actief betrokken bij de Wereldwinkel. Waarom? „Bin nen de ruimte die ik in mijn le ven heb, wil ik graag iets doen voor anderen die het wat minder hebben. Maar bovenal vind ik ge woon dat niemand het recht heeft een ander uit te buiten. Daar wil ik op mijn eigen beschei den wijze iets tegen doen." Joke van der Klooster sluit zich daar volmondig bij aan. Zij be sloot een jaar geleden zich als vrij willigster aan te melden bij de Wereldwinkel. In eerste instantie vooral omdat zij gewoon iets zin nigs wilde doen voor de samenle ving en deze winkel in Zierikzee haar zeer aansprak. Zij voelt zich er thuis. „Ik had dit al jaren eer der moeten doen," De Wereldwinkel telt 28 vrijwilli gers tussen de 44 en 75 jaar. „Daar mogen er best wel wat bij komen vindt Van der Klooster. Ik vind gewoon dat niemand het recht heeft een ander uit te buiten. Daar wil ik iets tegen doen Van ieder wordt verwacht dat zij een halve dag per week in de win kel staan. Dat gebeurt altijd in duo-bezetting. Het uitgebreide as sortiment en de frequente aan loop maken dat noodzakelijk. De Wereldwinkel is gevestigd op een A-locatie in het Gravensteen, de voormalige stadgevangenis. De Pagter benadrukt de uitsteken de samenwerking met de gemeen te, die deze vestiging mogelijk maakt. Het imponerende pand is op zich een bezoek waard. Dat ge beurt in het zomerseizoen en in de overige vakanties met regel maat onder leiding van een gids vanuit het Stadhuismuseum. Bij de inrichting van de Wereld winkel is vanaf het begin reke ning gehouden met de routing van deze groepen. „Zij komen door de winkel, zien dus ook ons mooie assortiment en kopen hier met regelmaat iets", constateert De Pagter tevreden. Zij houdt zich specifiek bezig met de in koop en streeft naar eigen identi teit van de Zierikzeese vestiging. Een blik op het gevarieerde en ver rassende assortiment bevestigt dat zij daar uitstekend in slaagt. COESE LYCEUM VIERING JUBILEUM WERELDWINKEL Veilig Verkeer Nederland afdeling Schouwen-Duiveland noémt de resultaten van de keuringen die eind september en begin deze maand zijn gehouden 'best schok kend'. „Er zitten hele mooie nieu we fietsen bij, maar er zijn veel fietsen die van alles en nog wat mankeren. Of fietsen waar men sen op zo'n knullige manier van die losse lampjes aan hebben vast gemaakt. Houtje-touwtjewerk", omschrijft WN-secretaris Anja Beijer de stand van zaken bij de eindeloze rij fietsen die de zes Schouwen-Duivelandse WN-vrij- willigers door hun handen liet gaan. Vorig jaar kwam eenderde van de toentertijd ruim zeshonderd ge controleerde fietsen niet goed door de keuring. Dat aantal blijkt verder te zijn opgelopen, maar of sprake is van een trend durft Be ijer niet te zeggen. Wel geeft ze aan dat opvallend vaak ook de re flectie op de fietsen niet in orde is, omdat de reflector aan de ach terzijde ontbreekt of omdat spra ke is van slechts één van de twee voorgeschreven reflectoren per wiel. „Één van de oorzaken hier van zou kunnen zijn dat er steeds meer mountainbikes komen die in principe niet toegerust zijn om op de weg aan het verkeer deel te nemen, mits er extra voorzienin gen getroffen worden". Beijer laat zich door de slechtere resultaten niet ontmoedigen. „Het is jam mer dat mensen onze adviezen in de wind slaan, maar we kunnen mensen hier alleen maar op atten deren. Zorgen dat ze zich bewust raken van het belang van een goe de fiets." Met het najaar en de Verlichting ontbreekt of is kapot en er mankeert vaak ook van alles aan de reflec toren winter in aantocht moeten fiet sen goed verlicht zijn, stelt WN in een persbericht waarin ze 'een beroep doet op het gevoel van ver antwoordelijkheid van met name ouders'. Zeker op Schouwen-Duiveland, waar sprake is van een bijzondere verkeerssituatie, is goede verlich ting van groot belang. Kinderen bewegen zich hier onder meer wisselende omstandigheden - van donkere wegen tot verlichte straten in Zierikzee - dan kinde ren die in een grote, altijd verlich te stad fietsen. Dit jaar zijn niet alleen fietsen van scholieren uit de groepen 5 en 6, maar ook de fietsen van kin deren uit de groepen 7 en 8 onder de loep genomen. OOST SOUBURG - De politie heeft de afgelopen week drie verdach ten van inbraken aangehouden. De hoofdverdachte is een 18-jari- ge Oost-Souburger. Hij wordt ver dacht van meerdere woninginbra ken in Oost-Souburg en omge ving, en van een afpersing. Vol gens de politie raakte tijdens de aanhouding een politieagent ge wond toen hij samen met de ver dachte op de grond viel. De agent is met verwondingen aan zijn hoofd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Afgelo pen zaterdag heeft de politie nog twee verdachten aangehouden: een zeventienjarige jongen uit Oost-Souburg en een twintigjari ge man uit Middelburg. Al 35 jaar op de bres voor eerlijke handel door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De gemeenteraad wordt eind november gevraagd 550.000 euro uit te trekken voor de herinrichting van het Jannewek ken in Zierikzee. door AH Pankow Margot de Pagter-ten Kate De viering van 35 jaar Wereldwin kel Zierikzee wordt gecombineerd met de landelijke Fair Trade Week die van 25 oktober tot en met 1 november wordt gehouden. Op zaterdag 25 oktober worden bezoekers in de Wereldwinkel ont haald op een proeverij van een Thaise schotel. Het recept en de rijst zijn ter plekke verkrijgbaar. Op 30 en 31 oktober en op 1 no vember krijgt de klant na elke aan koop een lot met daarop een kor tingspercentage tussen 5 en 30 procent op de recente besteding. Voor de viering van het landelijk jubileum van 45 jaar Wereldwin kel is in oktober een actie met een extra reep bij aankoop van Tony's Chocolonely. COES - Paul Rosenmöller (links), bestuursvoorzitter/invalrector Klaas Terlage (midden) en het presentatietrio uit vwo 6 proosten op de opening van het nieuwe Goese Lyceum. Paul Rosenmöller, voorzitter van de VO-raad, pleitte voor maatwerkdiploma's. „Een vmbo- leerling moet bijvoorbeeld wiskunde op havo-niveau kunnen doen, net zoals een vwo-leerling een beroepsgericht vak moet kunnen volgen." foto Mechteld Jansen door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ruim de helft van de 1150 gekeurde fietsen van leerlin gen van Schouwen-Duivelandse ba sisscholen vertoont gebreken. Met name aan de verlichting schort er nogal eens wat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42