En Nederlandse overtreders dan? In het laatje Prijs voor beste bijdrage HZ niet meer op eerste aan een donkere nacht plaats in keuzegids hbo commentaar 'Dekking gsm in Zeeland nog dit jaar verbeterd' ZEELAND 27 Wie een verkeersovertreding in het buitenland heeft begaan kan te maken krijgen met het Neder lands Centraal Justitieel Incasso bureau (CJIB). Een EU-lidstaat kan de inning van een geldboete aan Nederland overdragen. Het moet dan gaan om een onherroe pelijke boete die in het buiten land is opgelegd. Dat zijn boetes waartegen geen verweer en/of be- Er zijn achttien initiatieven voor gedragen, waaronder de led-ver lichting op de Sint Jacobskerk in Vlissingen, de vleermuisvriende- lijke rotonde in Schoondijke, de verlichting van muziektent en kerktoren in Kattendijke, het ster renwachtcomplex van Klaas Jobse in Oostkapelle, de straatverlich- roep meer mogelijk is, blijkt uit informatie van de ANWB. Het CJIB bekijkt vervolgens of het land dat de boete wil innen gele genheid heeft gegeven tot ver weer tegen de opgelegde boete. Is dat niet het geval, dan mag de boe te niet worden geïnd. In de meeste landen zijn voor ver keersovertredingen vaste boetebe dragen vastgesteld. Wanneer de politie iemand aanhoudt, zal meestal ter plaatse een bekeuring worden uitgeschreven. In sommi ge gevallen kan of moet de boete ting in Nieuwerkerk, de Wester- scheldeflat in Vlissingen, de ver lichting van torens en molens in de gemeente Veere, de beperking van het affakkelen door Dow in Terneuzen, de verlichting van de Goese stadswallen, de activiteiten tijdens de Nacht van de Nacht in Middelburg en het duisternispro ject bij de Vluchthaven in Bruinis- se. Stemmen kan via www.zmf.nl. Het initiatief met de meeste stem men ontvangt op 22 oktober in Middelburg de Zeeuwse Zwarte Lamp. Ook wordt een juryprijs uitgereikt. De Nacht van de Nacht is dit jaar op 25 oktober. direct aan de politieagent worden betaald. Wordt iemand 'geflitst', dan wordt de bekeuring naar het huisadres gestuurd. De boete moet binnen de termijn die daar voor is vastgesteld, worden be taald. Die varieert tussen een paar dagen of een paar weken. Op de bekeuring staat op welke wijze en binnen welke termijn de boete moet worden betaald, meldt de ANWB. Er zijn enkele landen die actief flitsboetes naar Nederland sturen. Dat zijn Italië, Duitsland, Spanje, België, Frankrijk en Zwit- Vorig jaar mocht de HZ zich nog de beste hogeschool van Neder land noemen, maar nu moet de Zeeuwse hogeschool de NHTV in Breda en Avans (Breda, Den Bosch, Tilburg) voor zich laten. De HZ-opleidingen pedagogiek, chemie, engineering, energie- en procestechnologie, social work, lo gistics engineering en internatio nal business languages zijn vol gens de keuzegids de beste van het land. seriand. Een voorbeeld. Jaarlijks worden op de Franse snelwegen zo'n 200.000 Nederlanders ge flitst. Hoewel steeds meer Europees ge regeld wordt, bestaan binnen de EU nog wel verschillen. 23 landen hebben net als Nederland de Euro pese wet in hun wetgeving opge nomen. Italië, Kroatië, Grieken land en Ierland hebben de Europe se richtlijn over de inning van bui tenlandse boetes wel aangeno men, maar die nog niet in de wet geving verwerkt. De opleiding voor leraar basison derwijs (pabo) bungelt in de re gio zuid onderaan de ranglijst. Studenten zijn niet tevreden over de inhoud en de vaardigheden die ze er leren. Ook human resource management (plaats 19 van 21 op leidingen) en iet (plaats 12 van 13 opleidingen) scoren slecht in ver gelijking met andere hogescho len. In de keuzegids worden opleidin gen beoordeeld op het aantal stu denten dat uitvalt in het eerste jaar, het aantal studenten dat bin nen vijfjaar afstudeert, het aantal contacturen en op tevredenheid van studenten. Parkeerboetes van bui tenlandse bezoekers blijken soms lastig te innen. Exacte cijfers zijn niet bekend, maar opgeteld lopen de Zeeuwse gemeenten jaarlijks mogelijk tonnen mis. Een simpele remedie is er niet. Of het zou de toerist-onvrien delijke wielklem moeten zijn. Een alternatief, een oogje toe knijpen bij buitenlandse fout- parkeerders, is evenmin aan trekkelijk. In dat geval klaagt niet de toerist, maar de Neder lander. Kortom, de gemeenten verkeren in een lastig parket. Brussel kan de oplossing aan dragen. Als de EU-lidstaten goe de afspraken maken, is het pro bleem uit de wereld. Overigens is dit nog niet zo simpel. Een parkeerboete is volgens de Ne derlandse wet een lokale fisca le naheffing, dus geen justitiële invordering. En alleen zo'n in vordering kan volgens het Schengen-akkoord geïnd wor den. Een tegenvaller voor de ge meenten. Daar staat tegenover dat de toerist desondanks veel geld in het laatje brengt. Met name KPN en Vodafone in vesteren volgens het college mo menteel in de modernisering van het netwerk. KPN is inmiddels klaar met het opzetten van het snellere 4G-netwerk in combina tie met nieuwe lagere frequenties voor het oudere systeem. Vodafo ne verwacht eind dit jaar klaar te zijn, schrijven GS in hun ant woord op vragen van de CDA-Sta- tenfractie. Die betere dekking is echter nog geen garantie voor een honderd procent bereikbaarheid van alarm nummer 112 met een mobiele tele foon, benadrukt het college. Zo wel uit technisch als economisch oogpunt is dat niet realiseerbaar. Het ministerie van Economische Zaken doet onderzoek naar de mo biele dekking in relatie tot de be reikbaarheid van 112. Het CDA vindt dat het noodnummer overal in Zeeland bereikbaar moet zijn. Op veel plaatsen op Noord-Beve land hebben gsm's een slechte of geen ontvangst. Dat geldt ook voor delen van Ritthem, Hans- weert, Ellewoutsdijk, 's-Heeren- hoek, Heinkenszand, Kwadendam- me, Hoedekenskerke, Sirjansland, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Sint Jansteen, Waterlandkerkje, Kapel- lebrug en Veere. In de grensstreek worden providers weggedrukt door Belgische. GS wijzen er op dat 112 op een vast netwerk in principe altijd bereikbaar is. DINSDAG 7 OKTOBER 2014 een hoop geld liggen Bij Iedere bekeuring voor een buitenlandse overtreder is het afwachten of die wel betaald wordt, foto Dirkjan Gjeltema VLISSINGEN - Hoe zit het dan met Nederlanders die in het buitenland een verkeersovertreding begaan? GOES - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nacht van de Nacht reikt de Zeeuwse Milieu federatie (ZMf) dit jaar de Zwarte Lamp uit De prijs gaat naar de bes te bijdrage aan een donkere nacht in Zeeland. Het publiek bepaalt de winnaar. VLISSINGEN - De HZ in Vlissingen staat op plaats drie in de keuzegids voor het hbo-onderwijs 2015, die vandaag verschijnt. MIDDELBURG - De dekking van het gsm-netwerk in Zeeland zal voor het eind van dit jaar aanzienlijk zijn verbeterd. Gedeputeerde Staten spreken die verwachting uit op ba sis van gesprekken met telecom- aanbieders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41