Preventie werkt: aantal overvallen daalt ZEELAND 33 HHHhI PREVENTIETIPS Eerst waren het de banken en de juweliers, daarna waren de benzinestations aan de beurt en nu zijn vooral kleine onderne mers doelwit van overvallers. Dat zegt Jan Bruurs van het Regionaal Platform Crimina- liteitsbeheersting (RPC) Zeeland-West-Brabant. Overvallers gaan niet zozeer voor het grote, als wel voor het snelle geld, waarschuwt de projectleider. Een greep in de kas, binnenstormen met een pistool of een mes in de hand en cash geld eisen. Elke drem pel die de ondernemer opwerpt is een rem. Banken, juweliers en benzinestations zijn steeds beter bevei ligd en daardoor minder aantrekkelijk. Kleinere onder nemers zijn zich nog niet genoeg bewust welke maat regelen ze zouden kunnen nemen op het gebied van veiligheid en preventie. Van 6 tot en met 12 oktober, in de Week van de Veiligheid, wil het RPC 'veilig on dernemen' daarom extra onder de aandacht brengen. De komende tijd staan bijeenkomsten gepland waar ondernemers informatie krijgen over preventie, sa menwerking en nazorg. Ook krijgen ze praktische tips waarmee ze zelf aan de slag kunnen. Op 9 oktober is er in de gemeente Veere een veilig- heidsontbijt. Op 10 oktober ook, in de gemeenten Ter- neuzen en Sluis. Op 13 oktober is er een bijeenkomst over inbraakpreventiedn de gemeente Hulst en op 15 oktober een overvalbijeenkomst in de gemeente Goes. Op vrijdagmiddag 10 oktober tot slot, is er een openbare themazittting op de rechtbank in Breda, over een bedrijfsinbraak. Nadere informatie is te vin den op de website van het RPC (www.rpczwb.nl, on der 'agenda'). Het aantal overvallen op woningen en winkels in Zee land is de afgelopen jaren gestaag gedaald. Als het aan tal overvallen in de komende drie maanden van 2014 op hetzelfde niveau blijft liggen als in de eerste drie kwartalen, komt het voor het hele kalenderjaar op cir ca vijftien: iets meer dan de helft van het aantal in 2013. Het RPC heeft in de afgelopen jaren bijna in alle Zeeuwse gemeenten een overval(-preventie-)bijeen- komst georganiseerd om ondernemers te informeren hoe zij het risico op een overval kunnen verminde ren. Heel veel ondernemers hebben deze bijeenkom sten bezocht. De sterke daling vanaf 2012 is volgens het RPC mede daaraan te danken. DINSDAG 7 OKTOBER 2014 De meeste overvallen vinden plaats in de 'donkere' maanden (oktober tot en met maart). Top dagen zijn donderdag, vrijdag en zaterdag waarbij de piekuren lig gen tussen 15.00 en 18.00 uur en bij avondopenstelling tussen 20.00 en 22.00 uur. Maatregelen om overvallen te voorkomen zijn er voornamelijk op gericht de buit te beperken en de weg naar het geld zo moeilijk mogelijk te maken. Zoals: Oplettend personeel met een uit nodigende houding trekt klanten aan en schrikt potentiële overval lers af. Wijs één of (liever nog) twee per sonen aan, die de sleutels mogen hebben. Let erop dat niemand an ders een sleutel heeft. Zorg ervoor dat de sleutels, in ie der geval overdag, op een vaste plaats liggen. Als een overvaller dan onder bedreiging van geweld om de sleutel vraagt, weet ieder een die te liggen. Hou niet meer (wissel)geld dan no dig in kas. Stimuleer daarom PIN betalingen. Berg groot geld direct op in af- roomkluizen. Tel geld in een afge sloten ruimte. Zorg voor minimaal één kluis met een tijdslot of tijd vertraging. Wie er voor kiest zelf geld naar de bank te brengen, moet zorgen voor voldoende afwisseling in tijd stip, dag en route. Neem in ieder geval nooit geld mee naar huis. Wanneer je geld afstort in een nachtkluis bij een bank, overtuig je ervan dat de omgeving veilig is. Briefjes op of bij de nachtkluis in de trant van: 'kluis is defect, depo neer het geld in de brievenbus' zijn tien tegen één een poging tot oplichting. Een overzichtelijke zaak is prettig voor de klant en maakt het makke lijker om een oogje in het zeil te houden. Zet de kassa zo neer, dat je tijdens het afrekenen goed zicht hebt op de ingang en de rest van de zaak. Zorg voor goede verlichting, niet alleen in de zaak zelf, maar ook bij de toegangsdeur(en) en de perso neelsingang. Laat door middel van opvallende stickers op deuren en ramen zien: Kluis voorzien van tijd vertraging!! Hier waken camera's voor uw en onze veiligheid!! Alarmeer na een overval meteen de politie: bel 1-1-2. Het echtpaar Koole in hun dorpswinkel in 's-Gravenpolder. Maria Koole-Huizer werd in augustus bedreigd door een gewapende overvaller. „Dat beeld moet ik kwijtraken." zwart-witfoto Mechteld Jansen 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33