i- Zwarte Piet in het rekendictee Camera in brandonderzoek stond gericht op voordeur van buurman Mijn affaire Toerist kan parkeerbon ongestraft weggooien. België geeft adresgegevens niet door. 66 Wat je kunt overwegen is wielklemmen. Maar wil je dat voor je imago? 26 ZEELAND ONBETAALDE PARKEERBOETES dinsdag Ik heb een affaire. Al jaren. Ik ben dol op hem maar heb hem het afgelopen jaar verwaarloosd. Zo kre gen distel, brandnetel en koe braam vrij spel om mijn gelief de te veroveren. Ik heb een af faire met mijn taxushaag. Aangezien zij in de meerder heid zijn en van geen wijken weten, waren ze hard op weg om hem van mij af te nemen. Tot een paar dagen terug dan. Ik besloot de strijd met mijn concurrenten aan te gaan. Van top tot teen bedekt en gewa pend met heggenschaar, tak- kenschaar en snoeischaar meld de ik me bij mijn oude liefde. 25 meter lang, anderhalve me ter breed en vermoedelijk bijna net zo oud als ik. Hij reikt tot net boven mijn middel, zodat ik zachtjes tegen de voorkant leunend net de achterste uitlo pers kan snoeien. Hij is sterk, stug en zacht. Toen ik hem tien jaar geleden leerde kennen was hij vierkant en slecht onderhouden, kalend bovendien. Vermoedelijk ge snoeid met behulp van een touwtje, haast verworden tot een conifeer. Jaar na jaar heb ik ER hem geschoren, soms praktisch en elektrisch soms teder met de hand. Langzaam is hij voller geworden, ronder ook met hier en daar een zachte welving. Hij mag welven, omdat hij zijn groeivoorkeur mag volgen. Hij is veelkleuriger geworden, va riërend van eminent donker tot jeugdig frisgroen. Toch is hij ook getekend door het leven. Bruine vlekken tekenen zijn prachtige huid. Een gifspuit die soms naast hem stopt. Lang zaam, onverstoorbaar en mee dogenloos druppelt het venijn op zijn huid. Maar de kracht van taxus is groot. Met goede wondverzor ging, geduld en liefde ben ik er al vaker in geslaagd om gaten te dichten. Als ik hem scheer, veeg ik daarna liefdevol het snoeisel van hem af. Snoeisel dat ik aan zijn voeten achter laat In België wordt zijn snoei- afval opgehaald, want hoewel hij zelf ook giftig is, vormt hij ook de basis voor een medicijn tegen kanker. Hij is oud, rond, stug, zacht, veerkrachtig, giftig en helend tegelijk. Wie kan zich een mooier geliefde wen sen? Vanaf dag één was Kool betrok ken bij rekendictee, dat op 21 no vember zijn tiende editie beleeft. Sterker nog: ze heeft het in 2004 bedacht. De aanleiding was de ontdekking van een eerste druk van De Cijfferinghe van Willem Bartjens. Om de heruitgave in 2004 luister bij te zetten stampte Kool een dictee a la het Groot Dic tee der Nederlandse Taal uit de grond. Vele tienduizenden Neder landers zijn bezig met de online voorrondes op de website van de ze krant. Dat enthousiasme heeft voor een groot deel te maken met de vorm waarin Kool het dictee maakte. De hoofddocent aan de Hogeschool Utrecht giet een actu eel sausje over de sommen. Neem bijvoorbeeld de vraag over het boek Vijftig Tinten Grijs en te levisiediva Patty Brard: 'Als Patty Brard elke dag twintig bladzijden leest in Vijftig Tinten Grijs, kan ze zeven dagen langer van het boek genieten dan wanneer ze el ke dag dertig bladzijden leest. Hoeveel bladzijden heeft het boek?' Een andere keer liet ze zich inspireren door de prinsen. 'Op Koninginnedag deden drie prin sen mee aan wc-potwerpen. Con- stantijn gooide één centimeter meer dan hun gemiddelde af stand. Maurits gooide 53 centime ter minder dan hun gemiddelde afstand. Willem-Alexander won met een worp van 602 centime ter. Over hoeveel decimeter gooi den de prinsen hun wc-pot ge middeld?' En zou het Kool ook zijn gelukt om kickbokser Badr Hari in een som te verwerken? Jazeker: 'Estel- le Cruijff wil een paar schoenen met stilettohak kopen. De winke lier vermoedt een dikke credit card en verhoogt de prijs snel met 40%. Maar dan komt Badr Hari de hoek om. De winkelier trekt wit weg en verlaagt het bedrag dat hij zojuist noemde snel met 40%. Estelle koopt de schoenen. Hoe veel procent korting ten opzichte van de oorspronkelijke prijs heeft ze gekregen?' ■6u\uon judDOxd 91 uvh *pvq hzquvp ödauqjJIiruj djpjss 'lod-jm U39 191U U3J9UilJ9p SS p\3pp\lU36 uspiooB ussuud sp 'U3pl\zpv\q ozfr 1f3911 s(luD U3JMIJ, BllJIfA Mspuoomiuv 3Q MIDDELBURG - Nederlandse ge meenten lopen volgens John Taha pary van de Landelijke Vereni ging Lokale Belastingen miljoe nen mis door oninbare parkeer boetes van buitenlandse bezoe kers. Binnen de organisatie gaan steeds vaker stemmen op om de wielklem weer in te voeren, aldus de beleidsambtenaar van de ge meente Middelburg. Het probleem schuilt volgens Ta- hapary in het Schengen-akkoord. „Dat regelt uitsluitend justitiële invorderingen binnen de 26 aange sloten landen. Maar in Nederland zijn parkeerboetes lokale fiscale naheffingen. En dat valt niet on der het verdrag." Toch zijn er gemeenten die het proberen. Ze hebben een contract afgesloten met een internationaal incassobureau. Schouwen-Duive- land achtervolgt langs die weg niet-betalende foutparkeerders in België, Duitsland en Polen, zegt Rien Heutink. „We sturen een eerste en een tweede aanmaning en vervolgens een deurwaarder met een dwangbevel." Maar wie zich daar vervolgens niet druk om maakt, heeft verder weinig te vrezen, erkent Heutink. „Dan zou je naar de rechtbank moeten en die procedure kost vele malen meer dan wat het zou moeten op brengen." Tahapary: „Gemeenten gaan dat traject nooit in." Bijkomend probleem is dat België sinds twee jaar geen adresgege vens meer verstrekt van kenteken houders. Belgische automobilis ten die niet betalen voor hun par keerplaats of voor fout parkeren op de bon worden geslingerd, heb ben daardoor niks te vrezen, al dus Tahapary. „Nu is het ons ge luk dat Belgen en Duitsers een ho ge betaalmoraal hebben. Maar fei telijk is er sprake van rechtsonge lijkheid. Wanneer een Nederlan der, Belg of Fransman fout staat geparkeerd, kost dat in feite alleen die Nederlander geld." Het is on doenlijk om het betreffende ken teken te registreren als wanbeta ler en de bestuurder bij het eerst volgende bezoek lik op stuk te ge ven. Voor dat soort intensieve con troles ontbreekt het volgens Taha pary aan voldoende menskracht. Bovendien kan de auto inmiddels van een andere eigenaar zijn, die niets met de eerdere overtreding te maken heeft. „Wat je kunt over wegen als gemeente is wielklem men. Maar wil je dat voor je ima go als toeristengemeente? Middel burg heeft de wielklem jaren gele den om die reden afgeschaft. Am sterdam is er ook niet voor niks mee gestopt. Maar er gaan binnen de vereniging wel steeds meer stemmen op om de wielklem weer te introduceren. Gemeenten worden van alle kanten gekort op hun budgetten. Je rekent toch op een bepaalde opbrengst. Zo zou den we heel wat extra geld kun nen innen dat we nu dus mislo pen." RTL Nieuws is bij 22 grotere ste den en grensgemeenten nagegaan hoeveel parkeerboetes van vorig jaar nog ongeïnd op de plank lig gen. Dat zijn er meer dan 65.000. Daarnaast zijn er nog eens ruim 22.000 buitenlandse foutparkeer ders waarbij gemeenten niet eens de moeite hebben gedaan om de bon op te sturen. De meeste wan betalers komen volgens deze opga ve uit Frankrijk (28.000), België (20.000) en Duitsland (18.000). Van de Belgische toeristen op Schouwen-Duiveland betaalde volgens Heutink zo'n 85 procent vorig jaar nog keurig hun parkeer boete. De ontbrekende 15 procent kostte de gemeente 13.500 euro, re kent hij voor. Van de Duitse be zoekers heeft Schouwen-Duive land over vorig jaar nog een slordi ge 9000 euro tegoed. Het aandeel Fransen, Italianen, Engelsen en automobilisten uit andere landen die de Schouwse parkeerregels on gestraft aan hun laars lappen, is volgens de beleidsambtenaar te verwaarlozen. „De Polen betalen vrijwel allemaal direct en al hele maal na een aanmaning." Hulst, Sluis en Veere waren giste ren niet in staat cijfers aan te leve ren. Middelburg kampte met een computerstoring en kon daardoor evenmin laten zien wat buiten landse foutparkeerders de ge meente kosten. HOOGTE VAN DE PARKEERBOETE Via die camera had de politie wil len vastleggen wanneer R. zijn woning verliet en wanneer hij weer thuiskwam. Omdat de came ra gericht was op de deur van zijn buren, leveren die beelden niets op wat hem vrijpleit of wat belas tend is voor hem. Het proces te gen Gary R. is aangehouden. Hij zou volgens het Openbaar Mini sterie betrokken zijn geweest bij meerdere brandstichtingen in Vlissingen. Hij werd eerder ver dacht van betrokkenheid bij een serie brandstichtingen in zijn oude woonplaats Oosterland. Daarvan werd hij vrijgesproken. Gisteren tijdens de zitting van de rechtbank, bleek dat raadsman Ab Sol een maand geleden verzoeken heeft ingediend voor het horen van extra getuigen. Die verzoeken zijn blijven liggen. Sol wil ze toch horen. Het gaat onder andere om mensen die iets kunnen zeggen over telefoonsignalen. Want tij dens de branden in Vlissingen gaf het toestel van R. geen signaal af. Sol vroeg de rechtbank ook het voorarrest van R. te schorsen. Hij wees erop dat R. in Oosterland zijn woning en alles kwijtraakte omdat hij lange tijd onschuldig vastzat. Sol vreest voor herhaling. Hij merkte ook op dat de politie zijn cliënt al eerder in het vizier had toen er na zijn verhuizing naar Vlissingen daar branden uit braken. „Maar als de politie kwam controleren, lag hij gewoon in zijn bed." De rechtbank ging niet mee in het verzoek tot schorsing van het voorarrest. De verdachte wordt op 3 november berecht. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - Het Roy Donders- juichpak, loom-elastiekjes, Zwarte Piet; voor het tiende Bartjens Re kendictee putte sommenmaakster Marjolein Kool weer rijkelijk uit de actualiteit. „Al was het dit jaar las tig dat het nieuws zo werd gedomi neerd door leed en slachtoffers... Ik ga uit respect natuurlijk geen mon stertruck in mijn dictee opnemen." Gemeenten laten Sommenmaakster Marjo lein Kool kijkt naar de actua liteit voor opgaves in het Bartjens Rekendictee. door Marcel Modde en René Schrier John Tahapary Even snel de auto neerzetten op een plek waar dat niet mag, kan veel geld kosten. Zeker voor men sen die niet goed uitkijken en ver keersborden over het hoofd zien. Iemand die zijn of haar auto par keert op een plek waar dat niet mag, loopt de kans op een boete van 90 euro. Parkeren op een invalidenparkeer plaats zonder dat daarvoor een vergunning of andere toestem ming voor is, is een van de duur ste overtredingen als het gaat om parkeerboetes. Dat kost dit jaar 370 euro. Ook stilstaan op een zodanige ma nier of plek dat dat mogelijk ge vaar voor anderen op kan leveren, valt onder de categorie parkeer boetes. Dat kan een bekeuring van 140 euro opleveren. door Emile Calon MIDDELBURG - Tijdens het onder zoek naar de mogelijke betrokken heid van Gary R. (39) bij brand stichtingen in Vlissingen heeft de politie een camera verkeerd ge richt, zo maakte gisteren officier van justitie W. Suijkerbuijk bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26