ZEELAND Theevisite 1 Les in een geel veld Vrachtschip nog niet geborgen almanak Europese Commissie wijst op fonds voor een mogelijke bijdrage in schoonmaak vervuilde bedrijventerrein. In Ocean Race gaat het nu écht om het zeilen DEN HAAG - De Europese Commis sie wil mogelijk toch een bijdrage leveren aan de schoonmaak van het zwaar vervuilde Thermphos- terrein in Vlissingen. Het zou grofweg kunnen gaan om een be drag van tussen de tien en twin tig miljoen euro. Tot nog toe weigerde Europa ook maar een cent te steken in de sa nering van het terrein en de (deels radioactief) vervuilde in stallaties. Dat stoort de Tweede Kamer. Want doordat Europa geen maatregelen wilde nemen te gen de dump van goedkope fosfor uit Kazachstan is Thermphos fail liet gegaan. PvdA-Kamerlid Jan Vos drong er in juni bij minister Frans Timmermans (Buitenland se Zaken) nogmaals op aan zich in te spannen voor een Europese bijdrage. Vos kreeg, op de PW na, steun van de hele Kamer. Tim mermans zegde toe zijn politieke gewicht in de schaal te leggen. Het kabinet zette onder meer in op een bijdrage uit het Globalise ringsfonds. Maar dat sluit Brussel uit. Dat fonds is bedoeld om werk nemers te helpen die hun baan kwijt zijn als gevolg van de globa lisering. Het is niet bedoeld voor het schoonmaken van bedrijfster reinen. Maar Brussel deed de pro vincie via het kabinet een andere suggestie aan de hand: het Life- programma. Dat is bedoeld voor het Europese natuur- en milieube leid. Eerder zijn daaruit bijdragen geleverd voor bodemsanering. Garantie voor een financiële bij drage geeft Europa niet. Want pro jectvoorstellen worden onafhanke lijk beoordeeld en concurreren met elkaar, aldus de Commissie. Toch is het positief nieuws voor Zeeland. Gedeputeerde George van Heukel- om bevestigt dat de provincie de kans met twee handen aangrijpt. Een complete schoonmaak kost naar verwachting 70 miljoen eu ro. Via een nog te sluiten overeen komst dragen de curatoren 35 mil joen euro bij. Staatssecretaris Wil- ma Mansveld (Infrastructuur en Milieu) heeft eerder al drie mil joen euro toegezegd. Het resteren de bedrag kan worden verdiend met de uitgifte van schoonge maakte terrein-delen. „Er is nu dus bij lange na niet genoeg geld voor een gehele schoonmaak", al dus Van Heukelom. Een mogelij ke Europese bijdrage brengt dat een stap dichterbij. Het Rijk biedt de provincie hulp om de aanvraag zo sterk mogelijk te maken. De PvdA is 'heel blij dat Zeeland op deze manier geholpen lijkt te kunnen worden', reageert Kamer lid Jan Vos. „Het is een goede impuls voor de werkgelegenheid in de regio als het geld daadwerkelijk wordt toe gekend." OUD-VOSSEMEER - Rijkswaterstaat verwacht dat het Poolse vracht schip Isala deze week wordt gebor gen. Berichten als zou dat morgen gebeuren, kan woordvoerder Ed win de Feijter niet bevestigen. „Ik plak er nog geen datum op." De met zout geladen Isala zonk donderdag op het Schelde-Rijnka- naal bij Oud-Vossemeer na een aanvaring met het passagiersschip Amelia. De lading is gisteren ge lost. Rijkswaterstaat heeft zelf de opdracht tot berging gegeven, om dat zij weinig fiducie had dat dit via de eigenaar of diens verzeke raar snel genoeg zou gebeuren. Ze waren 3 en 5 jaar oudde twee kleuters uit Wissenkerke. Zij was de oudste van de twee en haar broertje de jongste. Ze hadden besloten om vader en moeder te spelen en be dachten om bij de buurman op thee visite te gaan. Ze belden aan en ver telden wat de bedoeling was. De buurman speelde het spel mee en terwijl de twee op de bank in de ka mer zaten, werd in de keuken thee gezet. Na enige tijd hoorde de buur man gerommel in de gang bij de voordeur. Toen hij ging kijken zag hij de twee daar hand in hand staan om te vertrekken. „Geen thee meer vroeg hij. „Nee", zei het meisje. „Het gaat niet door, want mijn man moet plassen." is- DINSDAG 7 oktober 2014 25 geld Thermphos Mogelijk EU door Jeffrey Kutterink Tip? redactie@pzc.nl OOSTKAPELLE - Het is er zo mooi, dat de leerlingen van de groepen zeven en acht van de Eben Haëzerschool in Oostkapelle er zelfs hun biologieles krijgen. Boer Simon Louwerse had de zonnebloemen op het veld aan de Duin- beekseweg ingezaaid als groenbemester, maar ze zijn een onverwachte attractie geworden. Voorbijgangers maken er foto's van en ze nemen de zon nebloemen mee naar huis, want er staat inmiddels een bordje bij: iedereen mag gratis plukken. Over een paar we ken zijn ze weg, want dan worden ze omgeploegd om als meststof te dienen voor het gewas van volgend jaar. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25