4, fife VERDIEPING 11 NETTOVERLIES Wie naar de cijfers kijkt, zou niet geloven dat Dis neyland Parijs op sterven na dood is. Afgelo pen jaar werd het pretpark bezocht door 14,2 miljoen mensen. Omzet: 1,3 miljard euro. Toch maakt het enorme verliezen. Disneyland Parijs is de grootste toeristenat tractie van Europa. Een reus, maar wel een tje op lemen voeten. Omdat door de crisis een peperduur dagje park voor steeds meer mensen onbetaalbaar is geworden (zie ka der). En omdat moedermaatschappij The Walt Disney Company als een heuse Oom Dagobert een enorme schuldeiser is. Het Franse filiaal bloedt leeg door de opge bouwde schuld aan het moederbedrijf. De bloedarmoede in cijfers: in de eerste zes maanden van het boekjaar dat op 30 september eindigde, bedroeg het verlies iets meer dan 100 miljoen. Het aantal be zoekers tussen 1 oktober 2013 en 30 septem ber was 14,2 miljoen. Het boekjaar ervoor waren dat er 15 miljoen. Het jaar daar weer voor was het topjaar met zo'n 16 miljoen bezoekers, vanwege het 20-jarig jubileum. De totale schuld bedraagt 1,75 miljard euro. Gisteren maakte financieel directeur Mark Stead bekend dat er 1 miljard in Disney land Parijs wordt gepompt. De zak met geld komt van het moederbedrijf. In een filmpje op YouRibe legt Stead uit dat het al lemaal goed komt. De schuld zal onder het miljard zakken en er komt 250 miljoen eu ro voor nieuwe attracties. Op de logische vraag of het park op sterven na dood is zei hij: „Disneyland Parijs is not in trouble." Al sinds de opening op 12 april 1992 wor stelt Disneyland Parijs met de schulden last. De aanleg van het park had heel wat voeten in aarde. Aanvankelijk wilde de Franse regering niets weten van het 'Ameri kaans cultureel imperialisme' dat met Dis ney in Frankrijk zou landen. Intellectuelen hadden het over een 'cultureel Tsjernobyl'. Maar de verlokking van duizenden arbeids plaatsen en enorme investeringen in de zieltogende Briestreek ten oosten van Pa rijs was te mooi. En dus zette toenmalig premier Laurent Fabius in 1985 zijn handte kening onder de overeenkomst met Dis- neytopman Michael Eisner. Ondanks verregaande concessies van de Franse overheden was er vanaf het begin 'trouble in paradise'. Gemeenten wilden niet echt meewerken, vakbonden ageerden tegen de lage lonen van de castmembers en boze boeren blokkeerden vlak na de ope ning de toegangswegen vanwege de Ameri kaanse oppositie tegen de Europese land bouwsubsidies. Maar het publiek stroomde toe. Ook uit Frankrijk. Het eerste volle jaar waren er al 10 miljoen bezoekers. Er was veel kritiek omdat in de dure restaurants aanvankelijk geen wijn of bier werd geschonken. Vol gens de toenmalige parkbaas Fitzpatrick hoefde dat niet. „De volwassenen drinken bij hun eten heus wel frisdrank. Ze zijn bij Disney voor hun kinderen." Maar binnen drie maanden was er wijn en bier. In 1994 was er een eerste grote financiële crisis bij - toen nog - Euro Disney. In een zwaar gevecht met een consortium van veertig banken dreigde topman Michael Eisner het park te sluiten als er geen her schikking zou komen van de schuldenlast van toen al 1 miljard. De banken gaven tóe. De aanslag op de Twin Towers in 2001 deed de bezoekersaantallen van het park geen goed. Dat geldt ook voor de crisis sinds 2008. Na 1994 en 2004 is dit de derde keer dat het park moet worden gered - in Je moet als park vernieuwen. Als je dat niet doet dan blijven de mensen weg 2004 ging een groot deel van de schuld naar het moederbedrijf. Eigenlijk is Disney 'too big too fail' ver moedt sectorspecialist bouw en leisure Jan van der Doelen van ING. Dat vindt in ieder geval The Walt Disney Company zelf, dat geen negatieve publiciteit kan gebruiken. De Franse overheid heeft er alle belang bij om Disney uit de wind te houden. Het be drijf mag van Parijs de bouw van het derde themapark uitstellen tot 2030. In de oor spronkelijke contracten stond 2017 als uiter ste datum. President Francois Hollande is er alles aan gelegen om het park niet om te laten val len: er werken rond de 15.000 mensen bij Disneyland Parijs. Daarnaast zijn nog eens 60.000 mensen qua werk afhankelijk van de pretparken en de vermaakindustrie die in de provincie Seine-et-Marne in een kwarteeuw is verrezen. Sectorspecialist Van der Doelen hoopt dat de herstructurering zal leiden tot nieuwe investeringen, volgens hem van kapitaal be lang. „Je moet als park constant vernieu wen. Als je dat niet doet dan blijven de mensen op een gegeven moment weg. Dat vind ik zo goed van De Efteling. Die is in 'pakweg vijftig jaar tijd uitgegroeid van een sprookjesbos tot het park dat het nu is. Ik vraag me af of er bij Disney in het verleden wel voldoende vernieuwd is. De schuld hing als een molensteen om de nek van het park." Regelmatige bezoekster Marie-José zegt dat haar bij het laatste bezoek is opgevallen dat er bezuinigd werd op de 'kleine extra spektakels' die je overal op het park tegen kon komen. „Da's jammer. Het is wat dat betreft nu wat kaler." Op dit moment is Disneyland Parijs in de Halloweensfeer, het feest van de doden. Misschien dat de spinraggen, monsters en maskers en de aangekondigde herkapitalise- ring het begin zijn van een nieuwe lente. De Franse vakbonden geloven er in ieder geval in. Ze zijn opgelucht. 2006 -88,6 2007 -41,6 +1,7 2008 2009 2010 2011 -45,2 -63,0 -63,9 2012 100,2 2013 -78,2 zceU door Wilko Voordouw illustratie Mark Reijntjens Jan van der Doelen, ING x miljoen euro (per belastingjaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11