Hoofdrolspeler Kim Jong-un lijkt uitgespeeld totdat de tombe valt 15 dagen Middellandse Zee stipreizen.nl/crcra :zk:sT"'^L (ffi) 1 BUITENLAND 9 Nu met 50% fBeperkt plaats |T Exclusief bij 1 korting p^r persoon! VOL VOL'. stip Reizen! J MAANDAG 6 OKTOBER 2014 „Je kunt de situatie vergelijken met een filmproductie. Je hebt ac teurs en regisseurs. Kim Jong-un is de acteur, niet de regisseur", al dus een voormalig hooggeplaatste Noord-Koreaanse ambtenaar on langs op een conferentie op de Universiteit van Leiden. Al sinds Kims aantreden in 2011 is er twijfel over wie de lakens in Noord-Korea uitdeelt. Voormalig insiders noemen telkens weer de Organization and Guidance De partment, kortweg OGD. Dat is het bureau waar anonieme regis seurs het ondoorzichtige, veelge laagde landsbestuur coördineren. Het is de plek waar de echte be slissingen worden genomen. Steeds duidelijker wordt nu dat in Noord-Korea de groep achter de knoppen klaar is met Kim de ac teur. De eerste tekenen van ver moeidheid in de versleten Kim-dynastie werden afgelopen winter zichtbaar met het doorbre ken van de heilige code dat ie mand binnen de Kim-familie on- aantastbaar is. Jang Song-taek, man van de zus van voormalig lei der Kim Jong-il - en oom van Jong-un - werd geëxecuteerd on der grote media-aandacht. Hij werd bestempeld als verrader. Af gelopen week werd de code nog verder uitgehold. Een Kim was tot voor kort een god, een-vol maakt leider. Hem afbeelden met mankementen was uit den boze. Maar de Noord-Koreaanse tv liet een mank lopende Kim Jong-un zien. Zaterdag maakte Kims privévlieg- tuig een last minute landing in Zuid-Korea. Uit het toestel stapte een delegatie oude mannen om de afsluiting van de Aziatische Spelen bij te wonen. Kim Jong-un zeifis al weken niet gezien en kampt naar alle waarschijnlijk heid met gezondheidsproblemen als diabetes en een hoge bloed druk. Dat anderen zijn privéjet meenemen, is nog een teken. De mannen op bezoek in Zuid-Korea waren Hwang Pyong-so (65), Choe Ryong-hae (64) en Kim Yang-gon (72), top mensen uit partij en leger die naar alle waarschijnlijkheid domi nant zijn in de OGD. Ze spraken met Zuid-Koreaanse diplomaten af aan tafel te schuiven voor nieu we gesprekken tussen de twee Ko rea's. Met klem ontkende de dele gatie overigens dat de hoogste Kim ziek is. Net als de pas plotseling naar vo ren getreden jongere zus van Kim Jong-un, Kim Yo-jong, voedt Hwang echter het idee dat er een serieus machtsspel gaande is. Een spel dat onhoudbaar is, denkt Jang Jin-sung, voormalig propa- gandachef en vertrouweling van Kim Jong-il. Hij durfde vorige maand in Leiden te stellen dat het regime in vijf tot zeven jaar in el kaar stort door onenigheid tussen de groepen bij het binnenslepen van geld in het verarmde land: „De strijd voor zakelijke macht zal de val versnellen." van vorige week, weet ik: silence kills." Bij jongeren tot 24 jaar staat 47 procent achter Occupy Central, bleek uit een peiling door de Chi nese Universiteit van Hongkong. Van de mensen tussen de 40 en 59 jaar steunt 20,9 procent de be weging. Met lede ogen zien oude ren hun kinderen de straat op - gaan. Ze willen geen commentaar geven op de democratiseringsbe weging: net als Peter zijn ze blij met wat ze hebben en bang om die welvaart kwijt te raken. China is niet ver weg en het drama op Tiananmen Plein ligt nog vers in hun geheugen. De angst is groot dat China de greep op Hongkong versterkt in plaats van versoepelt. Waar hebben die studenten het over?", vraagt Peter zich af.-„Chi- na is heel tolerant. In Birma of Thailand kan zoiets als hier niet." Gisteravond verhuisden veel de monstranten van Mong Kok en Causeway Bay naar Admiralty, het gebied rond de overheidsge bouwen. Zij denken er niet aan stellingen helemaal op te geven. telingen aan de grens is daarom nodig, aldus de premier. Volgens critici kan dan meteen de macht van de Syrische Koerden worden ingeperkt. Kortom: De Turken hebben nogal wat te wikken en te wegen. De aarzelingen zetten de relaties met Washington flink onder druk. Za terdag hing vicepresident Joe Bi- den nog aan de lijn met Erdogan. Hij had deze beledigd door vrij dag tijdens een speech op de Har vard Universiteit doodleuk te ver klaren dat TXirkije radicale groe pen als IS had gesteund in de strijd tegen Assad. Erdogan rea geerde furieus. De rel geeft aan hoe hoog de temperaturen in An kara oplopen. De Koerden lijken niet op veel hulp te kunnen rekenen. De ver wachting is dat Turkije deze week het bezoek afwacht van generaal b.d. John Allen, leider van de Amerikaanse missie die de strate gie tegen IS komt bespreken. De Islamitische Staat kan ook dit scenario in gedachten hebben: een aanval op het graf van Suley- man Shah, de grootvader van Os man I, de stichter van het Otto maanse rijk. De tombe ligt in een Turkse enclave in Syrië, op 32 kilo meter van de grens, en wordt daar beschermd door 60 Tlirkse militaren. Ankara heeft al laten weten niet te te aarzelen in te grij pen als zij in gevaar zijn. Niet Ko- bani, maar de val van de tombe zou Turkije dan over de Syrische grens kunnen trekken. Prijzen en vertrekdata: inclusief vliegreis 15-daagse cruise per 4-sterren Costa Celebration dagelij'ks volpension aan door door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - Wel ziek, niet ziek. Grote onduidelijkheid bestaat over de ge zondheid van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en over wie mo menteel de macht heeft in de stali nistische natie. Kim Jong-un foto HH Een demonstrant in het Mong Kok- gebied is uitgeschakeld door pep- perspray die de politie heeft ge bruikt tijdens de schermutselin gen. foto Hollandse Hoogte Breaking news!!! 2 1 cruise CftUlSCS Breaking news! Stip Reizen heeft beslag gelegd op een absolute topdeab 15 dagen cruisen over de Middellandse Zee vanaf 599! En dat is absurd voordelig voor een reis waarbij is inbegrepen: de vliegreis en 15 dagen cruisen op het nieuwste schip van Costa: de 4-sterren Costa Celebration. Uiteraard zijn alle maaltijden aan boord inbegrepen. De normale prijs hiervoor is al gauw 1200, dus kunnen we ook zeggen: 2 1 De reis voert u naar vrijwel alle hoogtepunten van de Middellandse Zee, zoals Tunesië, Malta, Istanbul, Rome en Marseille. Belangrijk: voor deze reis hebben we slechts beperkt plaats. Hier geldt dan ook strikt: boekingen worden op volgorde van binnenkomst aangenomen en VOL VOL! hut: binnen buiten 23 nov. 599 799 7 dec. 599 799 4 jan. 599 799 18 jan. 629 779 hut: binnen buiten 1 febr. 629 799 15 febr. 659 829 1 mrt. 699 869 Prijzen p.p. o.b.v. j pers. hut exd. Calamiteitcnfonds/reserveringskoslen en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9