Turken blijven twijfelen over operaties in Syrië, m 44 We hébben al 8 BUITENLAND CHINA Jongeren verliezen steun van ouderen uit angst voor het ingrijpen van China Bastion al-Shabaab in Somalië valt In Somalië hebben rege ringstroepen en militairen van de Afrikaanse vredes missie Amisom havenstad Barawe heroverd op terreur organisatie al-Shabaab. Tij dens de gevechten zijn ze ker dertien strijders van al-Shabaab gedood. Barawe was zes jaar de belangrijkste basis van al-Shabaab. Ugandees sterft aan ebola verwant virus In de Uganda is een 30-jari- ge man overleden aan het zeer besmettelijke marburg- virus dat lijkt op ebola. Dat hebben de autoriteiten giste ren bekendgemaakt. Tachtig mensen die met hem in con tact zijn geweest, zitten in quarantaine. De man was ra- diobioloog in een zieken huis in Kampala. Oud-dictator 'Baby Doe' overleden Ex-president Jean-Claude Duvalier (63) van Haïti is za terdag in Port-au-Prince overleden aan een hartaan val. 'Baby Doe' (bijnaam) re geerde zijn land van 1971 tot 1986 met harde hand. Hij volgde zijn vader Francois Duvalier (Papa Doe) op. En kele jaren geleden keerde hij terug uit ballingschap. Lets centrumrechts wint verkiezingen In Letland heeft de centrum rechtse regeringscoalitie de macht behouden bij de par lementsverkiezingen. De Eenheidspartij, de Nationa listische Alliantie en de Unie van Groenen en Boe ren kregen samen bijna 58 procent van de stemmen. De pro-Russische Harmo nie-partij kreeg 23 procent Verbrande lichamen in massagraven In het zuiden van Mexico zijn zaterdag in meerdere graven de verbrande licha men van mogelijk twintig mensen gevonden. Op een heuvel bij Iguala werden zes massagraven ontdekt, die volgens een anonieme bron recent zijn aangelegd. Een week geleden verdwenen 57 mensen in dit gebied. HONGKONG - De protestbeweging Occupy Central heeft gisteren aangekondigd enkele protestloca- ties in Hongkong te verlaten. Er zullen geen sit-ins meer worden gehouden in de wijk Mong Kok. Ook beëindigen betogers een weg blokkade bij het regeringsgebouw waar de hoogste bestuurder van de Chinese stad, Leun Chung Ying, kantoor houdt. De demonstranten in Hongkong hebben tot vanochtend de tijd ge kregen om de wegen rondom de overheidsgebouwen te ontrui men. De politie zal alles doen wat nodig is om de wegen weer vrij te maken, zodat mensen naar school en hun werk kunnen, zo werd dit weekeinde bekendgemaakt. On derhandelingen tussen studenten en lokale overheid waren gistera vond nog altijd bezig. De studenten lijken verdeeld. Sommigen gaan naar huis, velen blijven in de bezette gebieden. democratie: we kunnen gaan en staan waar we willen De demonstranten in Hongkong verliezen langzaam maar zeker de steun van het publiek. Vooral ouderen begrijpen niet wat de jon geren bezielt. Peter (65) kwam als kleine jongen uit de Chinese provincie Guang dong en ontdekte dat alles in Hongkong beter was. Volgend jaar gaat hij met pensioen. Hij komt even kijken bij het Occupy kamp in Mong Kok. Nu boze buurtbewoners proberen de barri cades weg te slepen en op hoge toon in debat gaan met de studen ten, durft hij zijn mening wel te geven. Hij loopt een beetje gekromd, voor zijn borst houdt hij een zwar te laptoptas. „Ze verkwanselen on ze vrijheid", zegt hij met een hoofdgebaar naar de kleine ves ting die over is van het Occupy- kamp.- „We hébben al democratie: we kunnen gaan en staan waar we willen. Geld verdienen gaat hier heel gemakkelijk. Als ze zo doorgaan, raken we dat allemaal kwijt." Hij blijft hij staan kijken naar de demonstranten en de an ti-demonstranten die telkens nét niet slaags raken. Ondanks de kri tiek zijn de studenten niet van de straat te krijgen. Tegen de wil van hun ouders, vertellen velen. „Zij snappen het niet", zegt Lee Po Yee (15). In haar schooluniform is ze stiekem tóch naar de demon stratie gekomen. „Ik ben volwas sen in 2017 en dan wil ik een lei der kiezen die naar óns luistert en niet naar de Communistische Par tij. Mijn ouders vinden dit leven goed genoeg, maar ze zijn ge woon te oud om nog ergens voor te vechten." Cyrus Wong (17) zit al een paar dagen op de bezette weg bij de overheidsgebouwen: „Mijn ouders vinden dat als we verande ring willen, we de middelen moe ten gebruiken die de staat ons geeft. Dat dacht ik ook, maar na de traangas aanval van de politie Ingrijpen is voor het op een na grootste leger van de Navo zo een voudig niet. Ankara heeft nogal wat af te wegen. Na de vrijlating van de 47 Turkse gijzelaars door IS en onder druk van het Westen mag de toon van Erdogan rich ting de jihadisten veranderd zijn, helemaal van harte gaat het niet. In de eerste plaats zitten de 1\ir- ken met de Koerden in de maag. Samenwerken met de Koerdische strijdmacht, het Syrische zusje van de PKK, is ondenkbaar. Daar aan verandert het vredesproces in eigen land niets. Erdogan zei zaterdag nog dat IS en de PKK voor hem hetzelfde zijn. Thrkije wil geen Koerdische autonome regio's in Syrië; dat zou de Koerden in eigen land kunnen inspireren. Ankara wijst daarentegen voortdu rend op de samenwerking tussen de Koerdische Democratische Unie Partij (PYD) en het Syrische regime, die elkaar 'stilzwijgend' met rust laten. Kobani laten vallen? Ook dat is niet zonder gevolgen. De woede in het Tlirkse zuidoosten loopt al op, dagelijks zijn er rellen met traangas tussen de Turkse oproer politie en boze Koerden die uit protest massaal naar de grens ko men. De PKK heeft al laten weten de val van de grensstad als een oorlogsverklaring te zien. Het zou een einde kunnen betekenen aan het achttien maanden oude staakt-het-vuren in eigen land. Niemand zit te wachten op een heropleving van die strijd, die al meer dan 30.000 levens heeft ge kost. Er is meer. Ankara maakt er geen geheim van. De strijd tegen IS al leen is onvoldoende, het vertrek van de Syrische president Bashar al-Assad staat bij de Thrken voor op. De angst dat Assad profiteert van de operaties tegen IS is groot. Een veilige no-fly zone voor vluch- MOGADISHU KAMPALA Jean-Claude 'Baby Doe' Duva- lier foto HH PORT-AU-PRINCE RIGA IGUALA Protesten Hongkong door onze correspondent Eefje Rammeloo Peter (65), inwoner Hongkong door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Op papier is er niets meer wat Turkije tegenhoudt. De toestemming van het parlement voor een operatie in Syrië ligt er. Premier Ahmet Davutoglu zei eer der er alles aan te doen om te voor komen dat grensplaats Kobani in handen van de Islamitische Staat valt. Vooralsnog blijft echter elke actie uit. De radicale strijders van IS zijn nog maar twee kilometer van het centrum verwijderd. De strijd tegen IS alleen vinden de Turken niet genoeg, zij willen vooral het vertrek Assad De aarzelingen in Ankara zetten de relaties met de Verenigde Staten flink onder druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8