Al Gore brengt voor 200.000 dollar positieve show over milieu *6 Soms wordt vergeten dat het gebruik van techniek veel meer interpretatie vergt BINNENLAND 7 Bij samenwerking in militaire missies kan veel fout gaan, nu een steeds grotere rol is weggelegd voor technologie. EINDHOVEN - Bagdad, 12 juli 2007. Amerikaanse gevechtshelikopters cirkelen boven de wijk Al-Amin al-Thaniyah. De Irakoorlog, oor spronkelijk ingezet door het Ver enigd Koninkrijk en de Verenigde Staten om Saddam Hoessein te verdrijven en later het land te hel pen heropbouwen, is in volle gang. Op een scherm ziet een helikop terbemanning dat iemand achter een muurtje knielt. Het voorwerp dat de persoon vasthoudt steekt er nog net bovenuit. Wat is het? De piloot meent een raketwerper te herkennen en begint te schie ten. Elf Iraakse burgers en twee verslaggevers van persbureau Reu ters vinden vervolgens de dood. „Het was geen raketwerper, maar een lange cameralens van een fo tograaf', zegt techniekfilosoof en in haar vrije tijd militair reservist Christine Boshuijzen. Het fatale incident is volgens haar het ge volg van onjuist interpreteren van real-time beelden die door helikop ters of drones worden gemaakt. Boshuijzen verdedigt vandaag haar proefschrift aan de Universi teit Eindhoven. Daarin stelt zij on der meer dat als militairen op een internationale missie samenwer ken met eenheden van een ande re nationaliteit, en daarbij gebruik maken van communicatietechno logie, het risico bestaat dat ver keerde beslissingen worden geno men. „Bondgenoten maken gebruik van eikaars technologie om infor matie te delen. De ene eenheid heeft een specialisatie die een an der niet heeft. Zo worden ze aan elkaar gekoppeld. De eerste val kuil daarbij is dat soms wordt ver geten dat het gebruik van tech- niek veel meer interpretatie vergt dan observatie met het blote oog. De tweede is dat je een tunnelvi sie ontwikkelt. Je denkt dan dat de beelden op het scherm de hele werkelijkheid zijn. Een comman dant die meekijkt vanaf een scherm 100 kilometer verderop, heeft minder zicht op de situatie dan zijn manschappen." De Amerikaansè oud-militair Brandon Bryant, de eerste die openlijk over zijn ervaringen als dronepiloot naar buiten treedt, heeft dat aan den lijve ondervon den. Tijdens zijn diensttijd kreeg hij de instructie om in het Af ghaanse Kunar een gebouw in het vizier te houden, waar zich een hoge taliban- of al-Qaedaleider zou ophouden. Hij kreeg het be vel te schieten. Net nadat hij had gevuurd, zag hij iets bewegen. Een kind, dacht hij en hij vroeg aan zijn leidinggevenden, die met hem via de chat communiceer den, of zij ook een kind hadden gezien? „Ik moest rapporteren dat het een hond was", zegt hij. Een derde valkuil heeft te maken met de communicatie tussen sa menwerkende bondgenoten met een verschillende achtergrond en functie. „Modern militair optre den verloopt niet meer via een voudige hiërarchische lijnen, maar in complexe overlegstructu ren. Dus tussen piloten, comman danten en militairen op de grond die gevechtspiloten begeleiden, ook nog eens afkomstig uit ver schillende landen", zegt Boshuij zen. Als voorbeeld noemt ze de lucht aanval door Navo-eenheden op tankwagens, op 4 september 2009 in Kunduz, Afghanistan. Honderd burgers werden daarbij gedood. „De tankwagens zouden volgens een Afghaanse informant zijn ge kaapt door de taliban, die met een bom erin richting de Duitse mili- taire basis in Kunduz zouden rij den. Die informant was zelf niet ter plekke, hij keek naar beelden op een scherm. De Amerikaanse gevechtspiloten hadden hun twij fels en wilden niet bombarderen. Dat is hun norm, hun procedure: bij twijfel mogen ze zich terug trekken. Maar de Duitse comman dant, die de leiding had, had een hele andere norm: hij wilde niet dat zijn manschappen gevaar zou den lopen. Daar hebben ze drie kwartier over lopen touwtrek ken." De voormalig vicepresident van de Verenigde Staten en de veelbe sproken maker van de klimaat film An Inconvenient Truth sprak zaterdag de Nationale Conventie van serviceclub de Junior Kamer toe. Gore kwam pas nadat er een bankgarantie van 200.000 dollar gedeponeerd was bij het stafbu reau van de Amerikaanse mi lieu-activist. Daarna kwam dat bu reau met een waslijst aan regels, wensen en voorwaarden. Vrijdagavond om 23.15 uur draait de Tesla het weggetje in bij Land goedhotel De Wilmersberg in De Lutte. De directie besluit Gore via een achteringang naar binnen te loodsen, vanwege een groot feest van KPN dat aan de gang is. Van de aanvankelijk aangekondig de zware en bewapende beveili ging blijkt weinig. RJ Security houdt weliswaar een oogje in het zeil, maar er is absoluut géén spra ke van een kordon rond de demo craat, die van 1993 tot 2001 als 45e vicepresident Bill Clinton terzijde stond. Gore maakt een wereld tour en is via Tokio en Londen nu op één van de meest pittoreske plekjes in Twente beland. Hij zal er amper vijftien uur ver blijven. Ondanks z'n vermoeien de trip oogt hij energiek. Zaterdag morgen vertrekt hij naar Ensche de. In de collegezaal van gebouw De Waaier op de campus van de Uni versiteit 1\vente zijn zo'n achthon derd belangstellenden bijeen. De man met de grijze haren, het don kerblauw kostuum en de blauwe stropdas neemt zijn gehoor mee in een boeiende, anderhalf uur du rende monoloog met de titel The Future. Gore doet alles uit het hoofd, met afwisselend filmpjes, foto's en sta tistieken over de groei van de we reldbevolking, afvalstromen, kli maatverandering, overproductie en het voedselvraagstuk. Het is een flitsende one-man-show, met eep perfecte timing en soms een grap. „Er is in deze regio zelfs een plaats die Goor heet, maar Goor betekent hier geloof ik iets anders dan bij ons..." MAANDAG 6 OKTOBER 2014 Die raket kan ook een lens zijn door Lilian Dominicus Christine Boshuijzen, techniekfilosoof Dit beeld uit een geheime door de VS gemaakte video toont hoe een van de gewonde slachtoffers van de aanval door Amerikaanse Apa che-helikopters op 12 juli 2007 wordt afgevoerd. Op die dag von den elf burgers en twee journalis ten de dood door verkeerd geïnter preteerde videobeelden, archieffoto Reuters door Gerben Kuitert en Dolf Ruesink ENSCHEDE - Zaterdagmiddag om 14.00 uur snelt hij in de 100 pro cent elektrische Tesla weer richting Schiphol. Bij de Universiteit Twen te wordt hij uitgezwaaid door be stuursleden van de Junior Chamber Nederland en de top van sponsor Raedthuys. Nobelprijswinnaar Al Gore (66) was amper een dag in Nederland. I Ex-vicepresident van de VS en Nobelprijswinnaar Al Gore sprak zaterdag op de campus van de universiteit in Enschede, foto Eric Brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7