Syriëstrijder werkte in centrale Doel I I I I I I Neger? Zomerjurk Grote dijkprojecten lopen op hun eind. Door nieuwe eisen dienen de volgende zich al aan. Deze week 18 ZEELAND De Zeeuwse Zetel VERSTERKING ZEEUWSE DIJKEN maandag Het is een wonder dat ik geen racist ben. Als kind verslond ik de boeken van Pin keltje, ik was gek op de stripver halen van Kuifje en ik zat aan de buis gekluisterd bij elke afle vering van Pippi Langkous. Na dat Dick Laan en Hergé eerder werden ontmaskerd, bleek de ze week dat ook Astrid Lind- gren, de geestelijke moeder van Pippi, fout was. Volgens de Zweedse omroep SVT tenmin ste. In de herhaling van de oude tv-serie is de vader van Pippi voortaan koning van Taka- Tukaland en niet meer negerko ning. Dat woord is taboe. Ik vraag me af waar het stopt Ik ben nog steeds dol op neger- zoenen, zo noemen we ze bij ons thuis ook, maar in de super markt zal je er tevergeefs naar zoeken. Daar heten ze tegen woordig zoenen. Dat De negerhut van oom Tom is veranderd in De hut van oom Tom snap ik nog wel. Het Ame rikaanse origineel heet immers Uncle Tom's cabin. Maar gaan we straks de hele literatuur her schrijven? De bekendste mis daadroman van Agatha Christie had ooit als titel Tien kleine neger tjes, maar heet tegenwoordig En toen waren er nog maar... Ik besef dat sommige aandui dingen kwetsend kunnen zijn, maar volgens mij slaan we door in onze politieke correctheid. Neem de discussie over Zwarte Piet. Als hij niet meer zwart mag zijn, heet hij binnenkort al leen nog Piet. Verdwijnt dan ook de uitdrukking zwartepie ten? En wat als straks de Pieten in Nederland gaan protesteren tegen het gebruik van hun naam voor een onduidelijk ge kleurde knecht van de Sint? Moeten we nu ook het prachti ge gedicht van Lucebert her schrijven dat als volgt begint: 'Er is een grote norse neger in mij neergedaald, die van bin nen dingen doet die niemand ziet, ook ik niet want donker is het daar en zwart.' En hoe dan? Er is een grote norse afro-ameri- kaanse medemens in mij neer gedaald? Dat gedicht hekelt juist de 'blanke almacht*. Kun nen we niet gewoon uitleggen hoe benamingen zijn ontstaan, in plaats van ze te ontkennen? Of ben ik - als ik dat vind - ei genlijk toch een racist? Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Zou er nog een zomerjurkje in de aanbieding zijn? Even checken. En wat kost die nieuwe auto precies? Het is natuurlijk niet verboden, maar ook niet heel erg handig als Kamerleden in de grote zaal even wat voor zichzelf gaan zitten doen. Zeker niet als mensen op de publieke tribune zo op het scherm van de iPad kunnen meekijken. Toch gebeurt het. En nu natuur lijk niet overdrijven. Het is niet zo dat Kamerleden de gehele ver gadering privé-zaken zitten te re gelen. En geef toe: u zult ook on der de baas zijn tijd wel eens zoe ken naar een volgende vakantie bestemming. Maar het grote ver schil is natuurlijk dat een Kamer lid voortdurend in een glazen huis zit. Zeker in de grote zaal, waar de publieke tribune op de Kamerleden 'neer kijkt'. Daar heeft dus niet ieder Kamerlid erg in. En dat komt slordig over. Als of ze geen aandacht hebben voor wat in het debat gebeurt. Een on terechte gedachte, want menig Kamerlid is zeer betrokken, draait rustig 70 uur in de week en is nauwelijks thuis. In 1815 is heel wat af gediscussi eerd om Kamerdebatten in het openbaar te voeren. Toen de openbaarheid eenmaal kwam, kreeg ook de pers een plekje. Aan- MIDDELBURG - Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Schelde- stromen, legt een kaart van Zee land op tafel. Diverse gebieden hebben een alarmerende, rode kleur, waaronder een groot deel van de Zak van Zuid-Beveland, maar bijvoorbeeld ook gebieden aan weerszijden van het Kanaal door Zuid-Beveland, de oostpunt van Schouwen-Duiveland en ten zuiden van Stavenisse. Allemaal voldoen ze, volgens de huidige inschattingen, niet aan de eisen die vanaf 2017 aan de dijken worden gesteld. Dat betekent werk aan de winkel voor het wa terschap. „Naar die gebieden moe ten we in het kader van de nieu we dijknormering goed gaan kij ken", zegt Poppelaars. Scheldestromen is juist mooi op streek met de huidige program ma's voor dijkversterking. Eind volgend jaar kan na achttien jaar het Projectbureau Zeeweringen worden opgeheven, omdat dan de steenbekleding van de Zeeuwse dijken op sterkte is gebracht. Ook het project Zwakke Schakels, om de kwetsbare plekken in de kust te repareren, is dan afgerond. Er komen echter nieuwe normen aan. Nu nog geldt dat de overstro mingskans maximaal één keer in de 4000 jaar mag zijn. Vanaf 2017 wordt er vooral gekeken naar de daadwerkelijke risico's achter de dijk.' Uitgangspunt is dat de kans op overstromen niet groter mag zijn dan één op de 100.000 jaar. In gebieden waar meer mensen wo nen of met grote economische be langen, worden voortaan strenge re eisen gesteld aan de dijken. De kwetsbaarheid zit vooral in het oostelijke deel van de provin cie, blijkt uit de kaart. Ondanks dat diverse gebieden rood kleuren is er 'geen reden tot ongerust heid', verzekert Poppelaars. „Zee land is de veiligste Delta om in te Zeeland is de veiligste Delta om te wonen, maar er kan altijd iets misgaan wonen, doordat we al twintig jaar bezig zijn mét dijkversterking. Maar mensen moeten zich er wel van bewust zijn dat we deels on der de zeespiegel leven. Er kan al tijd iets misgaan." Ontwikkelingen zoals klimaatver andering maar ook nieuwe inzich ten in de manieren waarop dijken kunnen bezwijken (zoals door pi- ping: water dat onder de dijk door stroomt) maken het noodzakelijk alert te blijven. „Daarom ben ik content met de nieuwe norm", zegt Poppelaars. „We moeten ons realiseren dat het werk aan de dij ken nooit helemaal af zal zijn." Over de wijze waarop de dijken precies getoetst worden, komt pas in 2016 uitsluitsel. Het water schap is echter nauw betrokken bij de voorbereiding ervan. Dat maakt het mogelijk om de komen de jaren bij dijkprojecten al te an ticiperen op de nieuwe normen. „We kijken of we werk met werk kunnen maken", zegt André Mari- nisse, adjunct-afdelingshoofd wa terkeringen bij het waterschap. De dijken moeten in 2050 aan de nieuwe normen voldoen. Het Rijk betaalt de helft van de kos ten, de gezamenlijke waterschap pen veertig procent en het betrok ken waterschap tien procent. Die laatste bijdrage kan ook invloed hebben op de hoogte van de wa terschapsbelastingen, zegt Poppe laars. „Dat zal gaan om enkele pro centen per jaar, verwacht ik." DIJKVERSTERKINGEN IN ZEELAND vankelijk was alleen de Staatscou rant welkom. Sinds 1859 is er een perstribune. Wie een kijkje neemt in de grote zaal zal echter zien dat de eerste rij van de publieke tribune vaak (zo goed als) leeg is. Er staan 22 tafeltjes met elk twee plekken. De PZC heeft er ook één. Achter de persplekken kan het publiek de arena aanschouwen. Waar zijn die journalisten dan? Die vol gen de debatten in de plenaire zaal vaak vanuit de wandelgan gen. Daar kunnen ze praten met en de nieren proeven van Kamer leden, voorlichters en (woord voerders van) ministers. Het de bat zelf is op tv-schermen te vol gen. Overigens moeten Kamerle den tegenwoordig ook in commis siezalen uitkijken hoe ze erbij zit ten. Neuspeuteren wordt direct gezien. Want wie wil, kan de Ka mer de hele dag thuis vanuit zijn luie stoel volgen. Sinds een jaar zijn alle zalen van camera's voor zien. Maar voor wie de sfeer van een debat moet of wil proeven, kan beter echt op de tribune gaan zitten. Woensdag bepaalt de Kamer met welke boodschap staatssecretaris Sharon Dijksma naar de Europe se landbouw- en visserijraad wordt gestuurd. Aandacht zal er zijn voor tong, aanlandplicht en pulskorvisserij. Wegverkeer en verkeersveiligheid staat voor don derdag op de agenda. V X Volgens omroep VTM werkte de man destijds voor een bedrijf dat veiligheidscertificaten verstrekte en inspecties uitvoerde in de kern centrale. Zijn taak was het om las naden te controleren, waardoor hij toegang had tot de meest be veiligde zone van de kerncentrale, waar de kernreactor staat. In augustus van dit jaar werd de kerncentrale in Doel stilgelegd vanwege een lek in een leiding voor smeerolie. Energieproducent Electrabel hield serieus rekening met de mogelijkheid van sabota ge en verscherpte daarom de vei ligheidsmaatregelen. Dat de Syriëstrijder zelf betrok- ken was bij het incident, lijkt uit gesloten, omdat hij toen al naar Syrië vertrokken was. Wel is het denkbaar dat hij gevoelige infor matie heeft doorgespeeld. Net als in Doel probeert de kern centrale in Borssele mensen met verkeerde bedoelingen te weren door nieuwe medewerkers zorg vuldig te screenen. In een aantal gevallen, bijvoorbeeld bij mensen die in 'de bol' zelf gaan werken, voert de AIVD een veiligheidson derzoek uit. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Het werk aan de door Rolf Bosboom Toine Poppelaars, dijkgraaf Voldoet niet aan de nieuwe veiligheidsnormen Geplande dijkversterkingen Project Zeeweringen m Hoogwaterbeschermings programma 1. Cadzand-Bad (2015) 2. Waterdunen (2014/2015) 3. Zuid-Beveland-West (2017) 4. Hansweert(2015) 5. Emanuelpolder(2015) 6. Sint Pieterspolder (2015) 7. Roompot (2015) 8. Sint-Annaland (2015) 9. Inlaag Zuidhoek/Bruinisse (2016) 10. Zuidhoek Zierikzee (2015) 11Flaauwershaven/Borren- damme(2016) 12. Burghsluis-Schelphoek (2016) Middelburg Zwakke schakels Infographic Rob Paardekam ANTWERPEN - Een van de 46 ver dachten in het Belgische terroris- meproces had tot 2012 toegang tot de kerncentrale in Doel, vlak over de grens van Zeeuws-Vlaande- ren. De nu 26-jarige man uit Bor- gerhout vertrok daarna naar Syrië, waar hij vecht aan de zijde van Isla- mistische Staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66