Huisstofmijt tiert welig door recent nat en warm weer BINNENLAND 5 -15000 mm wm, 8/10 dagen Istrië Opatija 8/10 dagen Rovinj Istrië 8 dagen Barcelona en omgeving 8 dagen Glacier- en Mont Blanc Express Saas Grund Zwitserland WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 mmmmmmmimÈmmm zoo Ver 15 dagen Byzantijnse rondreis Vertrekdata: 13.27 okt -* Huisstofmijten zijn minuscule beestjes (circa 0,3 millimeter) die in alle huizen voorkomen. Ze voe den zich met dode resten, afkom stig van de menselijke huid. Hun uitwerpselen komen in de lucht terecht en kunnen hinderlijk zijn voor mensen die die lucht inade men. Ze slaan neer in de longen en leiden bij mensen met allergie tot aanvallen van astma en neus- klachten. Dit voorjaar was er door de zach te winter al 20 procent méér huis stofmijt dan in andere jaren. Daar op volgde een warme zomer, een kletsnatte augustusmaand en een prachtig begin van de herfst. „Het ideale scenario voor de huis stofmijt", zegt Anne-Catherine Mailleux van de universiteit in het Belgische Leuven. Deze biolo ge is in de Benelux dé autoriteit op het gebied van huisstofmijt. Zij voorspelt in de loop van de ko mende weken 30 procent méér huisstofmijt dan normaal, vooral omdat de jonge mijt snel groeit. Allergoloog Theo Roovers van het Allergiecentrum Zuid-Nederland in het Elisabeth-TweeSteden Zie kenhuis in Tilburg ziet de gevol gen: tientallen nieuwe patiënten hebben zich de laatste weken bij hem en zijn twee collega's ge meld. „Mensen komen met astma tische of neusklachten, of ze heb ben meer last van eczeem dan an ders. Ze weten aanvankelijk niet waar het van komt, want ze zien die kleine krengen niet." Roovers adviseert het huis, en vooral de slaapkamer, goed schoon te houden. Dekbedden, matrassen, gordijnen en vaste vloerbedekking kunnen enorme broedplaatsen zijn van huisstof mijt. En hij raadt de Acarex-test aan: met een gaasje voor de stof zuiger dat stof vasthoudt is op Je kan dan denken aan investeren in de ict-infrastructuur, extra be geleiding van studenten en zór gen dat studenten een betere stu diekeuze maken, om uitval te voorkomen." Tegen uitval nam Bussemaker dit jaar al maatregelen. Zo werd de aanmeldingsdatum vervroegd naar 1 mei en introduceerde ze studiekeuzegesprekken. Is daar dan nóg meer geld voor nodig? „Dat verschilt per instelling", al dus de hogescholenkoepel. D66, samen met GroenLinks de steunpilaren in de Eerste Kamer voor dit kabinetsplan, zegt blij te zijn dat het geld niet is geoor merkt. Studenten zouden echter juist wel landelijke maatregelen willen zien, aldus Hoven (LSVb): „Niet overal wat geld voor betere iet, maar maak één systeem, als je wilt dat studenten tegelijk in ver schillende steden studeren." Officieel moet de Eerste Kamer nog instemmen met de wet die het leenstelsel mogelijk maakt, al is de deal met D66 en GroenLinks rond. Hoven (LSVb) hoopt wel op een kritische noot van de Senaat over de bestemming van de 'op brengsten'. Een woordvoerder van de minis- eenvoudige wijze zelf vast te stel len hoe het staat met de mijtaller- genen in het huisstof. Yola de Vries van de Nederlandse Vereniging van Allergiepatiënten ziet een toename van het leden tal. „Die is al jaren gaande, maar de omstandigheden zijn dit jaar extreem. We krijgen als vereni ging veel vragen over de noodza kelijke hygiënische maatregelen, zoals het goed luchten van je huis, het zo laag mogelijk houden van de binnentemperatuur en het wassen van beddengoed op meer dan 60 graden." ter laat weten dat de tour vanaf vandaag niet alleen om geld van het leenstelsel gaat. Bussemaker wil zich laten voeden voor de stra tegische agenda 2015-2019. „Natuurlijk", zegt Hoven, „gaan wij daarover meepraten." Maar zonder grote verwachtingen: „Mis schien gelden die plannen een jaartje, want vanaf 2016 zit er weer een ander kabinet." a m 3 d 3 va. slechts Vertrekdata; 6.13.18 okt awards f Vertrekdata: 6,13,18 okt Vertrekdatum: 27 okt Vertrekdata: 31 Jan 20IS 28 febt 2015 14 maart 2015 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! MAANDAG 6 OKTOBER 2014 voordat het er is door Paulus Smits TILBURG - De natte zomer en de ho ge temperaturen in september zor gen voor een explosieve toename van huisstofmijt. Dat leidt bij men sen die er allergisch voor zijn tot ernstige klachten. Allergologen hebben er hun handen vol aan. Inademen van uitwerpselen van de huisstofmijt kan leiden toe aanvallen van astma en neusklachten Luchten, lage temperaturen en wassen van beddengoed boven 60 graden helpen de huisstofmijt te bestrijden In mei protesteerden studenten nog op het Plein in Den Haag te gen het sociaal leenstelsel, dat zij toen zagen als een studieboete. foto Werry Crone/HH Een huisstofmijt gezien door de elektronenmicroscoop, foto HH JJ r— ÜJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5