l Afgelopen jaren al miljard euro geïnvesteerd Zeeuwse ziekenhuizen scoren goed in top 100 Openhartig ZEELAND 19 commentaar m KEUKEN OUTLE f WINKEL 'Slijterijmeisje' zet video diefstal uit winkel online - - -yV* |rejj$|j|3'ÏM MIDDELBURG - De afgelopen jaren zijn al kapitalen besteed om te dij ken in Zeeland op sterkte te krij gen of te houden. Sinds 1997 gaat het in totaal zeker om een miljard euro. Er lopen diverse projecten en programma's naast en soms ook door elkaar: Projectbureau Zeeweringen Begin jaren negentig bleek dat de steenbekleding van veel dijken niet meer aan de veiligheidseisen voldeed. De bekleding was te licht, waardoor stenen of beton blokken bij een zware storm kon den losslaan. Waterschap en Rijks waterstaat richtten daarom een projectbureau op om de steenbe kleding van de Zeeuwse dijken te versterken, over een lengte van in totaal 325 kilometer. Het project wordt eind volgend jaar voltooid. Voor 2015 staan de laatste dijkvakken op het program ma: Hansweert (250 meter) Sint Pieterspolder bij Yerseke (3200 meter) Zuidhoek/Havenkanaal bij Zie- rikzee (2600 meter) Sint-Annaland (2400 meter) Roompot bij Kamperland (3550 meter). Het versterken van de steenbekle ding komt in Zeeland neer op een totale investering van 750 miljoen euro. Hoogwaterbeschermingspro gramma (HWBP) Bedoeld om dijken die zijn afge keurd, omdat ze niet aan de nor men voldoen, alsnog op orde te krijgen. Het HWBP is onderdeel van het Deltaprogramma. Eerder werden in Zeeland onder deze noemer de dijken bij Westka- pelle, de Kruiningenpolder en de Zimmermanpolder (bij Rilland) versterkt. Voor de komende jaren staan op het programma: Emanuelpolder bij Waarde (2015) Diverse projecten op Schou- wen-Duiveland: Burghsluis- Schelphoek, Flaauwershaven/Bor- rendamme, Inlaag Zuidhpek en Bruinisse (2016) Elf korte trajecten in het weste lijke deel van Zuid-Beveland langs de Westerschelde (2017). Zwakke Schakels Onderdeel van het Hoogwaterbe schermingsprogramma, bedoeld om kwetsbare plekken in de kust te versterken. In Zeeland werden twee van deze 'zwakke schakels' ZorgSaam - vorig jaar nog op de 18e plaats - scoort al jaren hoog in deze medische hitlijst, maar de opvallend hoge notering dit jaar kan meer dan ooit als een wel kom geschenk worden gezien. Onlangs nam de zorginstelling na ruim twintig jaar dienstverband afscheid van Paul Rademacher, voorzitter van de raad van be stuur. Hij zou volgens de raad van toezicht onvoldoende leiding kun nen geven aan het veranderings proces dat nodig is 'vanwege ver anderende marktomstandighe den'. Na jaren van groei ziet ZorgSaam zich genoodzaakt te bezuinigen, ongeveer zes miljoen euro op jaar basis, wat naar verwachting ge paard zal gaan met het verlies van tientallen arbeidsplaatsen. Plan nen hiervoor staan in de steigers. Deze week is de benoeming van een interim-bestuurder ter ver vanging van Rademacher voor zien. Het ADRZ, met vestigingen in Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee, lijkt na de fusieperike len en andere problemen de weg omhoog te hebben gevonden, ge- In interviews toont het Vlissingse raadslid Lilian Janse-Van der Weele zich openhartig en eerlijk. Op merkelijk eerlijk zelfs, zeker voor een politica. Dat is ze ook in het interview dat afgelopen zaterdag in Trouw verscheen. Zo neemt ze een raadslid de maat, biecht ze een mislukte diefstal op, meldt ze dat ze in gedachten dagelijks de tien ge boden overtreedt en merkt ze op dat ze voor de doodstraf is. Dat laatste is niet opmerkelijk, want dat is het officiële partij standpunt. Opmerkelijker is haar opmerking dat ze gelooft dat ze de beul zou kunnen zijn. Haar uitlatingen roepen veel reacties op, maar zullen geen politieke consequenties heb ben. Daarvoor bevindt de SGP zich in Vlissingen te nadrukke lijk in de periferie. Dat maakt haar opmerkingen niet minder relevant. Het is goed dat ze zo eerlijk is, maar ze moet zich realiseren dat eerlijkheid niet altijd een vrijbrief is om din gen te zeggen die pijnlijk of be ledigend zijn voor anderen. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder 1(0113)3x2244 M 06 53314189 geconstateerd: West-Zeeuws- Vlaanderen en Nolle-Westduin bij Vlissingen (voltooid). Het project West-Zeeuws-Vlaan deren is gesplitst in vijf deelpro jecten, waarvan er drie gereed zijn. De laatste twee (Waterdu- nen en Cadzand- Bad) worden eind 2015 afgerond). Met het Zwakke Schakels-project is in Zee land 240 miljoen euro gemoeid. Van de 491 kilometer dijken die het waterschap beheert, voldoet inmiddels 436 kilometer (89 pro cent) aan de huidige normen. Van de resterende 55 kilometer is 37 ki lometer al voor de komende jaren ingepland, bijvoorbeeld door Pro jectbureau Zeeweringen of als on derdeel van het HWBP. Voor de resterende 17,5 kilometer bestaat nog geen planning. tuige de forse sprong voorwaarts in de top 100. Het ziekenhuis had zelfs nog hoger kunnen eindigen als het recent niet enige tijd on der verscherpt toezicht had ge staan vanwege het ontbreken van het VMS-veiligheidscertificaat. Dat is eerder dit jaar alsnog be haald, waarna het verscherpt toe zicht is opgeheven. Het beste ziekenhuis, volgens de ranglijst, is net als vorig jaar het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht. www. fceufeenoutletu/infeeï. nl SLUIS - Petra de Boevere, eigenares se van slijterij De Vuurtoren in Sluis, heeft een filmpje op haar weblog gezet met daarop beelden van diefstal uit haar winkel. Ze hoopt dat op die manier de da ders worden herkend en opge pakt. De diefstal vond vrijdagmid dag plaats. Een duo nam een fles Chivas Regal van 4,5 liter mee, ter waarde van 225 euro. Bewakings camera's legden de diefstal vast. De Boevere, via social media ook bekend als 'het meisje van de slij terij', kent de mogelijke keerzijde van het plaatsen van dergelijke beelden op internet, vertelt ze. „Ik heb advies gevraagd bij de po litie. Daar zeiden dat ze het plaat sen van het filmpje moesten ont raden, omdat het strafverminde ring voor de dader met zich mee kan brengen. Maar mij gaat het niet om de straf: ik wil gewoon dat de daders gevonden worden, en dat ik de fles terugkrijg óf dat die netjes betaald wordt." Wie de 'gouden tip' heeft, krijgt van De Boevere als dank een fles je Chivas Regal. MAANDAG 6 OKTOBER 2014 dijken zal nooit afzijn I In 2012 werd volop aan de zeewering bij het Goese Sas gewerkt archieffoto Ronald den Dekker TERNEUZEN - Ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen is als derde beste ziekenhuis van Nederland geëindigd in de zaterdag gepubli ceerde AD-ziekenhuis top 100. Ook het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis komt goed uit de bus en stijgt van de 77e naar de 33e plaats. Goedkoper ban niet... leuker vucl. Het filmpje is te bekijken op www.meisjevandeslijterij.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57