Nablussen leidt toch nog tot onnodige averij bij PSV Boëtius maakt kennis met een 'nieuwe fase' w 10 SPORT EREDIVISIE Ajax weet opnieuw niet van PEC Zwolle te winnen. De topper in de Arena eindigt zoals die begon: 0-0. Door het uitglijden van spelers blijft het curieuze momenten re genen in Eindhoven. Na een dom me fout en een slippertje van Jef frey Bruma laaide het vuur op en verloor zelfs Phillip Cocu zichzelf. Nadat verdediger en trainer wa ren weggezonden, deed PSV als nog wat het moest doen: de 3-0-voorsprong zonder verdere problemen over de streep trek ken. PSV-Excelsior is een van de eerste van de 34 competitiewedstrijden waar je als PSV-coach vooraf drie punten invult en verwacht. In thuiswedstrijden mag een titel kandidaat tegen dit soort ploegen niets laten liggen en is een grote zege de norm. Toch konden de Rotterdammers gisteren tot ont zetting van het Eindhovense pu bliek een kwartier lang prima mee. Excelsior kwam tot goed po sitiespel, in tegenstelling tot PSV. Vanuit de reactie is het team van Phillip Cocu echter zo gevaarlijk dat er bijna elke wedstrijd toch tal loze kansen komen. Cocu ver klaarde het zwakke eerste kwar tier van PSV door te wijzen op de Europese uitwedstrijd van don derdag in Moskou. „Je moet als speler door zo'n be ginfase heen komen, jezelf als het ware in de wedstrijd vechten. Het is goed dat de spelers hier nu aan gewend zijn, deze situatie dient zich in de loop van het seizoen nog vaker aan." Kennelijk leidden de overuren voor PSV tot spanningen. Bruma was in de slotfase niet sober ge noeg en kreeg terecht rood na een lichte overtreding op de doorge broken Tom van Weert. Cocu zelf verliet het vak waarbinnen hij mag coachen en haalde na het wegzenden van zijn speler ver haal bij de grensrechter. Voor het eerst in zijn loopbaan als coach kon hij inrukken. „Voor het verla ten van het vak heb ik excuses ge maakt bij de scheids. Ik wist het ook niet, dus voor mij is dat een leermoment. Verder is er geen on vertogen woord gevallen." De seizoenkaarthouders van PSV waren vanaf de beginfase terecht sceptisch. Keeper Jeroen Zoet wachtte een aantal keren te lang met zijn spelhervattingen. Veel passes kwamen niet aan en PSV twijfelde. Moest de ploeg achter uit lopen of druk zetten? Nadat PSV het initiatief dan toch over- pakte, bleef de ploeg maar kansen missen. Dat had ook te maken met de soms kolderiek ogende glijpar tijen van de PSV'ers. Adam Maher miste daardoor een vrije trap, Jürgen Locadia verprutste een enorme kans. Cocu weet het ook niet meer. „Die mat? Ja, dat heb ben we als staf opnieuw aange kaart bij de mensen die het bij PSV aangaat. We hopen dat er de komende maanden iets aan te doen is. PSV moet een topmat hebben. En nee, ik wil absoluut geen kunstgras. Zolang ik hier zit, gaat dat nooit gebeuren." Opnieuw was een gelukje nodig om de eerste goal voor PSV op het bord te krijgen: Maher zag een voorzet zomaar in de goal belan den. Een enorm pak kansen leid de vooraf en daarna te lang tot niets. Luciano Narsingh en Jürgen Locadia vonden als enigen wel het net, voor de ploeg waarbij de sterkste mannen wederom op de zijkanten achterin stonden. Jetro Willems en Santiago Arias blon ken offensief uit en hadden de za ken verdedigend op orde. AMSTERDAM - Voor de vierde op eenvolgende keer kon Ajax een onderlinge confrontatie met PEC Zwolle niet winnen. In de Arena werd het gisteravond doelpunt loos gelijk. Winstpunt voor Ajax-trainer Frank de Boer is ech ter dat hij eindelijk eens een spe ler naar behoren zag functioneren op de plek die Daley Blind deze zomer leeg achterliet.'Thulani Se rero was - zeker met de weifelen de optredens van Nick Viergever en Niki Zimling in gedachten - in het tweede bedrijf een openba ring als verdedigende middenvel der. Na de zeperd in de bekerfinale (1-5-verlies) en de verrassende 1-0-nederlaag in de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tegen PEC Zwolle mocht Ajax nu veel meer aanspraak op de zege maken. Een handvol goede kansen bleef onbe nut. Kolbeinn Sigthorsson had an dermaal het vizier niet scherp staan, Niklas Moisander en Joël Veltman mikten langs de verkeer de kant van de paal. Invaller Ricar- do Kishna viel in blessuretijd ach terover bij zijn doelpoging. Het had de ultieme ontsnapping te gen de agressief begonnen, maar steeds verder teruggezakte Zwolle naren kunnen betekenen. Serero had graag zijn steentje voor de goal bijgedragen. De Zuid-Afrikaan heeft voor ogen dit jaar meer te gaan scoren, maar kwam na een omzetting in de pauze (waarbij Nicolai Boilesen en Niki Zimling werden gewis seld) in een meer verdedigende rol te spelen. De rol-Blind. Het bleek vorig seizoen voor Ajax een sleutelrol. Dat de juiste vervanger van de naar Manchester United vertrokken 'Godenzoon' nog niet gevonden is, heeft nu grote in vloed op de resultaten van Ajax. „De vacature-Blind blijft open", zei De Boer na Ajax-PEC Zwolle. De trainer constateerde echter wel dat Serero op de plek juist voor de verdediging „goed had voldaan." Velen twijfelen over Se- rero's fysieke capaciteiten op die meer defensieve stek. Wie Serero zag bikkelen, ballen veroveren én in balbezit zag accelereren, weet dat een dergelijk voorbehoud on zin is. Met Viergever en Davy Klaassen is Thulani Serero de enige Ajacied die in alle officiële optredens van dit seizoen acte de présence gaf. Acht competitiewedstrijden, een bekerduel, een wedstrijd om de Jo han Cruijff Schaal en twee Cham pions League-confrontaties. „Ik wil elke wedstrijd spelen. Van veel spelen krijg je zelfvertrou wen, je leert snel bij." Wie écht goed luistert, hoort Thu lani Serero ook zeggen dat hij lie- Nadat Colin Kazim-Richards voor rust alle vrijheid had gekregen om zijn derde competitiegoal bin nen te schieten, zorgde Lex Im mers pas een kwartier na rust voor de bevrijdende tweede tref fer. FC Groningen stond op dat moment al met tien man, na de tweede gele kaart voor verdediger Johan Kappelhof. De wedstrijd was gespeeld en Rutten voelde aan dat het een ideaal moment was om drie bankzitters speeltijd te gunnen. Mitchell te Vrede kwam voor Kazim-Richards, daar na losten Jean-Paul Boëtius en Tonny Vilhena respectievelijk El- vis Manu en Karim El Ahmadi af. Boëtius kopte van dichtbij de 3-0 binnen en stond daarna samen met Vilhena aan de basis van de aanval waaruit Te Vrede de eind stand op 4-0 bepaalde. Boëtius leek na zijn eerste doelpunt van het seizoen niet te juichen. „Ik was er echt wel blij mee, maar de jongens waren snel bij me", rea geerde de aanvaller. „Tegen tien man moet ik toch niet uitbundig langs de tribunes gaan rennen?" Zijn vriend Terence Kongolo hield hem stevig vast. „Wat hij zei? Lekker JP, dit moet je nu vast houden." De talentvolle Boëtius raakte na de verloren bekerwedstrijd bij Go Ahead Eagles zijn basisplaats kwijt aan Elvis Manu, die vervol gens drie duels op rij zijn stempel op het spel van Feyenoord drukte. Zeven maanden nadat hij in Pa rijs in het Nederlands elftal debu teerde zit Boëtius in een moeilij ke fase. De Rotterdammer, die lang in beeld was voor het WK, heeft geen basisplaats bij Feye noord en is door Adrie Koster ook niet geselecteerd voor Jong Oran je, dat play-offs tegen Portugal speelt. Koster belde hem donder dagavond na de wedstrijd tegen Standard Luik. „Hij wilde het per soonlijk vertellen zodat ik niet raar op zou kijken als de selectie bekend werd." Boëtius baalt wel dat hij gepas seerd is voor Jong Oranje. „Na tuurlijk. Ik weet dat ik niet onder doe voor de spelers die wel tot de selectie behoren. Ik ben een bui tenspeler, ik heb vaak maar één moment nodig om weer lekker in een wedstrijd te zitten." Wat doen de huidige tegenslagen met hem? „Ik leer nu vooral veel op mentaal vlak. Je kunt niet lekker in je vel zitten, maar je moet wel je kop omhoog houden." Dat zit bij Boëtius wel goed, zegt hij zelf. Hij zegt ook met een realistische blik naar zichzelf te kijken. „Je moet je afvragen of je genoeg brengt en of concurrenten op dit moment beter zijn. Dat is nu het geval. Elvis Manu is belangrijk voor het elftal, Jens Toornstra vult het als rechtsbuiten iets an ders in. Maar het blijft functio neel. En wat moet je tegen een trainer zeggen die drie keer op rij wint? Niks volgens mij." Over Fred Rutten zal hij niet snel kritisch zijn. „Ik praat veel met de trainer en werk hard. Tonny Vilhe na en ik zitten nu op de bank, maar ook dat kan snel weer veran deren. Dit is soort van nieuwe fa se voor mij. Mensen hebben het vaak over ups en downs. Dan dacht ik: het zal wel. Maar nu weet ik dat die woorden kloppen. Maar ik heb nog steeds veel ver trouwen, hoor. Ik weet wat ik kan en dat ik het iedere back lastig kan maken. Als het goed gaat. Maar dat gaat het nu even niet." BE door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het signaal 'brand meester' was allang gegeven. PSV had de klus tegen Excelsior na een uur geklaard, de 3-0-tussenstand bood op de glibbermat in het Phi lips Stadion perspectief om de wed strijd rustig uit te spelen. Bij het na blussen ging er toch nog veel mis en liep PSV totaal onnodig averij op. Serero vult door Edward Swier 16 PSV-verdediger Karim Rekik hangt op de rug van Marko Maletic en wint zo het duel van de Excelsior-speler. foto Maurice van Steen/VI Images Door het doelpuntloze gelijkspel tegen PEC Zwolle blijft Ajax tweede in de eredivisie. De regerend lands kampioen heeft zestien punten, koploper PSV heeft er twee meer. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Na de derde overwin ning in een week tijd kon Fred Rut ten een glimlach niet onderdruk ken. De trainer lijkt Feyenoord steeds meer naar zijn hand te zet ten en zag hoe zijn ploeg geen kind had aan FC Groningen. De overwinning (4-0) was verdiend en Rutten vond het een mooie bijkom stigheid dat zijn drie invallers zich nadrukkelijk lieten zien. „Die jon gens stellen zich heel professioneel op", zei Rutten. „Ik heb het al va ker gezegd, we doen het met z'n allen." Jean-Paul Boëtius viert de 4-0 met Mitchell Te Vrede, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42