F-16's van Nederland vliegen boven Irak Parken met windmolens op zee niet rendabel Asielactivisten schuwen 'huisbezoek' niet IN HET NIEUWS 3 j [t- Nederland zet acht F-16's in bij de strijd tegen de Islamitische Staat (IS). De dreiging van een nieuwe onthoofding van een Amerikaan door IS heeft de Verenigde Staten niet weerhouden van luchtaanval len op de terreurorganisatie in Sy rië. IS bracht afgelopen vrijdag avond beelden naar buiten van de onthoofding van de Britse hulpver lener Alan Henning en dreigde in hetzelfde filmpje de Amerikaanse Irak-veteraan en tegenwoordig hulpverlener Peter Kassig te ver moorden als Amerika zijn offen sief tegen IS niet staakt. De aanval len gingen echter onverminderd door. Bij gevechten tussen Koerdi sche strijders tegen IS bij de Syri sche stad Kobani zouden afgelopen weekend tientallen doden zijn ge vallen. Gevechtsvliegtuigen van de VS en zijn bondgenoten voerden zeven luchtaanvallen uit ter onder steuning van de Koerden. IS heeft al veel dorpen in de omgeving van Kobani veroverd. Ongeveer 180.000 Syriërs uit de regio zijn ge vlucht. De Pakistaanse taliban heb ben hun steun uitgesproken voor IS. Leider Maulana Fazlullah van Tehrik-e-Taliban (TTP) beloofde IS strijders te sturen en 'alle andere mogelijke vormen van hulp'. Volgens het onderzoek, dat bege leid werd door het Centraal Plan bureau, levert de windenergie vooralsnog niks op, waardoor er alleen sprake zou zijn van maat schappelijke kosten. Dat komt doordat de windenergie geen ef fect heeft op de C02-uitstoot. Volgens Europese afspraken mag namelijk met C02-rechten wor den gehandeld. Die C02-rechten worden niet minder als je veel windmolens neerzet, zei CPB-me- dewerkster Annemiek Verrips gis teren in het NOS Journaal. Kamp spreekt van 'een betreu renswaardig misverstand' bij het CPB. Hij gaat ervan uit dat het Eu ropese systeem van emissiehan del zal veranderen en dat wind energie straks wél baten op gaat leveren. Volgens Kamp wordt met de windmolenparken op termijn in totaal 4,2 miljard euro bespaard ten opzichte van eerdere plannen. De minister heeft drie gebieden aangewezen voor de bouw van windmolenparken. Uit een uitgelekt rapport van on der meer het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Ruimte lijk Planbureau blijkt dat de kabi netsdoelstelling om in 2020 14 procent van de energie duurzaam op te wekken onhaalbaar is. PvdA-leider Diederik Samsom vindt het 'onacceptabel' dat de de ze doelen uit het energie-akkoord niet gehaald dreigen te worden. Hij noemt de doelen uit het ener gie-akkoord 'het absolute mini mum' en roept het kabinet op met aanvullende voorstellen teko- men. vrouw uit het niets begint te schreeuwen. „Staar me niet aan", roept ze naar een voorbijganger. „Ik ben Grieks, geen moslim. Ik heb hier niets mee te maken." De ogen van het echtpaar Fennel zijn nat. „Ik heb in de loop der ja ren vaak bij Alan in de taxi geze ten", vertelt de man. Zijn vrouw, kan geen woord uitbrengen. „Zo'n vreselijk aardig persoon. On baatzuchtig. Hij gaf alles op om de zwaksten te helpen." Als een kind van Jamaicaanse af komst een bloem neerlegt, uit Fennel zijn frustratie. „Eccles is heel multicultureel. Alle culturen wonen hier door elkaar." Dat de beul van Henning mogelijkerwijs van Britse afkomst is, valt hem zwaar. „Je vriendelijke buurman kan je duizenden kilometers ver derop zomaar de keel afsnijden. Je vertrouwt niemand meer." „Voor mij is het simpel", zegt Frank Owen, een dertiger met de fysiek van kooivechter. „Wie zo'n Zo'n vreselijk aardig persoon. Hij gaf alles op om de zwaksten te helpen gruwelijke daad op zijn geweten heeft, is niet Brits. Die verliest zijn identiteit." Moslims ontbreken bij het rouw proces rond Eccles Cross. „Ze dur ven niet. Onzin, maar wel verstan dig", fluistert Owen. Henning, gestorven op 47-jarige leeftijd, keek niet naar ras of reli gie. Hij huurde zijn taxi van een moslim, had vrienden uit alle uit hoeken van de wereld en gaf zijn bestaan op om slachtoffers in Sy rië en Irak te helpen. Dit maakte hem in zijn woonplaats Eccles bij leven al tot een geliefde lokale held, zoals een handgeschreven kaartje duidelijk maakt. „Jouw dood heeft een gat geslagen in on ze levens. We zullen altijd van je blijven houden." fi De beveiliging van het huis van staatssecretaris Fred Teeven (Im migratie en Asiel) in Amsterdam werd vorig jaar al opgeschroefd vanwege ernstige bedreigingen uit de hoek van asielactivisten. Ook de directeur van de Immigra tie- en Naturalisatie Dienst (IND) kreeg vorig jaar te maken met be dreigingen. Zijn huis in Leiden werd beklad met de tekst 'IND=Moord'. De actie werd op geëist door 'de Kwade Kwasten'. Na een relatieve stilte van een jaar komt daar een nieuwe reeks door de politie onderzochte be dreigingen bij. In juli bekladde een groep die zich 'The Visitors' noemt, al de gevels van huizen van medewerkers van KLM en be veiligingsbedrijf G4S, vanwege hun 'rol in het Nederlandse depor- tatiebeleid'. 'The Visitors' claimde afgelopen weekeinde via nieuwssi te Indymedia.nl ook verantwoor delijk te zijn voor het bekladden van het huis van de in Rijswijk wonende directeur migratiebeleid bij het ministerie van Veiligheid en Justitie. Ook een hooggeplaat ste ambtenaar van de IND zou vol gens de activisten bezoek hebben gekregen, omdat hij medeverant woordelijk is voor het asielbeleid. Zaterdag besmeurden onbeken den het vermeende huis van de IND'er in Den Haag en gooiden een stinkbom door de brieven bus. Die actie lijkt een vergissing. De bewoonster van het huis, een 80-jarige vrouw, heeft tegenover Omroep West verklaard niets met justitie te maken te hebben. De AIVD waarschuwde afgelopen jaren al in meerdere rapporten dat 'bij het verzet tegen asiel- en vreemdelingenbeleid activisme en extremisme verweven zijn'. De inlichtingendienst voorziet een aanzienlijke vermeerdering van het aantal vernielingen, brandstichtingen en 'huisbezoe ken' door anonieme actiegroepen. Oorzaak van de verharding van het verzet moet volgens de AIVD worden gezocht in de ontzuiling binnen de actiewereld. Enkele tientallen asielactivisten zouden volgens de AIVD steeds nauwer samenwerken met 'antifascisten' en buitenlandse activisten. Opval lend: waar veel andere 'linkse radi calen' volgens de inlichtingen dienst vooral twintigers en derti gers zijn, bevinden zich onder de 'extremisten die zich verzetten te gen het asielbeleid, mensen van middelbare leeftijd of ouder'. De concrete aanleiding voor de recen te reeks bedreigingen is onbe kend. Wel staan voor de komende tijd meerdere protesten gepland bij asielcentra in voormalige ge vangenissen, omdat dit volgens ac tiegroepen inhumaan is. MAANDAG 6 OKTOBER 2014 DEN HAAG/DAMASCUS - Nederland se F-16's hebben gisteren voor het eerst gevlogen boven het conflict gebied in Irak. In totaal voerden de jachtvliegtuigen twee vluchten uit, steeds met twee toestellen per keer. Er werden nog geen wapens ingezet. De Nederlandse jachtvlieg tuigen zijn nu volledig gereed om ingezet te worden boven Irak, al dus Defensie. pagina 8 en 9: Turken blijven twijfelen Bij gevechten bij Syrische stad Kobani zouden dit weekend tientallen doden zijn gevallen DEN HAAG - Het aanleggen van windmolenparken op zee kost 4,8 tot 5 miljard euro en levert niets op. Dat blijkt uit een studie in op dracht van het ministerie van Eco nomische Zaken. Minister Henk Kamp heeft het raport naar de Tweede Kamer gestuurd. Kamp denkt dat het sys teem van emissiehandel ver andert en dat windenergie straks wél baten oplevert Mr. Fennel, taxiklant lokale held Een stadsgenoot van Alan Henning bij de gedenkplaats, foto HH ACHTERGROND BEKLADDINGEN door Niki van der Naald DEN HAAG - De afgelopen weekein de - deels mislukte - bekladding van de huizen van twee vermeen de justitieambtenaren die zich be zighouden met het asielbeleid, staan niet op zichzelf. AIVD waarschuwt al langer dat bij verzet tegen het asielbeleid 'activisme en extremisme verweven zijn'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3