en publiek Kustmarathonweekend is weer super geslaagd Hoofd leeg SPORT 5 column Waar Richard de Haan (41) vorig jaar nog met een kop vol met vragen rondliep, was hij in de voorbereiding op zijn twee de Kustmarathon mentaal ge zien op een tel na knock-out ge geven. Hij was in botsing geko men met de keiharde werkelijk heid. En die geeft niet mee. Juni dit jaar werd bij zijn vrouw de ziekte Frontotempora- le dementie (FTD) geconsta teerd. Kort gezegd houdt dat in dat de voorste delen van de her senen verschrompelen, wat leidt tot geheugenverlies en ex treme gedragsverandering. De ziekte treft vooral mensen jon ger dan 65 jaar zoals de nu 41-ja- rige Antoinette. Maar omdat FTD nog vrij veel anonimiteit geniet, werd er in eerste instan tie gedacht aan een vervroegde overgang, een depressie, een burn-out of Alzheimer. En de tijd die de doctoren namen bleek kostbaar. FTD is een pro gressieve ziekte. Antoinette is al in de fase be land dat ze permanente zorg no dig heeft. Daarnaast is haar le vensverwachting drastisch naar beneden bijgesteld. In Zeeland was er geen zorginstelling die gehoor kon geven aan haar zorg behoefte, waardoor Richard nu een keer in de week de rit van Yerseke naar Rotterdam moet maken om zijn eega te bezoe ken. Ze herkent hem nog wel, maar weet niet echt meer wie hij is. Voor zijn twee kinderen (vijf en acht jaar) moest hij ook op zoek naar een oplossing, want die zorg kon hij niet op zich ne men. Er werd een noodverband gelegd: hij bracht zijn twee kids onder bij zijn ouders in Barend- recht. Nu woont Richard alleen in het huis dat bedoeld was voor een heel gezin en is hij weer volledig aan het werk, om wat inkomsten te genereren. Maar volgens doctoren zat hij in een 'chronisch rouwproces'. Er werd hem medicatie aange boden. „Dat vertikte ik. Hardlo pen, dat is een goede manier om je hoofd leeg te maken." Met een blauw shirt om zijn schouders met in het wit het lo go van FTD-lotgenoten liep hij zaterdagmiddag zo'n vierenhalf uur lang zijn hoofd leeg. De laat ste paar honderd meter van zijn tweede Kustmarathon liep hij hand in hand met zijn 71 jaar oude vader. Beiden bij elke klik van een fototoestel de borst vooruit, zodat de opdruk van beider shirts vol in beeld was. Hoe meer aandacht voor FTD, hoe beter. „Ik kijk uit naar een wedstrijd als de Kustmarathon; dat sleept me er doorheen." SPORT-SUPPLEMENTEN.NL RODEPILAREN ting die het onderzoek naar de Ziekte van Kahler, een vorm van kanker, een stimulans willen ge ven. „Mijn man is zo'n patiënt en zij zijn in hun eigen familie ook getroffen door deze ziekte. Als vrienden van mijn zoon lopen ze ook een beetje voor mijn man, die er nu niet bij kan zijn omdat hij vandaag een slechte dag had. Maar het is achteraf maar goed ook, want ik sta hier al vanaf drie uur." Wanneer Harting rond een uur of vijf langs komt lopen, lacht Jozias- se even. Ze rolt haar vlaggetje op en stapt haar flets op. Terug naar Koudekerke, naar de keiharde wer kelijkheid, langs de opgetogen mensenmassa. „Ach, we zijn heel optimistisch gestemd, hoor. Ik vind het gewoon leuk dat deze jon gens op deze manier geld ophalen voor de stichting. Al zie ik het nut van al dat lopen niet zo in, haha." voelt, maken velen er op de dijk een dagje uit van. Wandelaars pro vianderen en lopen snel weer door. Onder hen Lianne Bouterse (45) en Jochem Geschiere (13). Zij loopt voor de zevende keer, voor hem is het de tweede. „Zwaarder dan vorig jaar", meldt Rianne. „Bijna hoogwater hè, dus er is weinig hard zand. Dat wordt voor de grote groepen achter ons nog erger. Maar het gaat goed hoor!" Aan de voet van de Walcherse dui nen strekt een lang lint van gepar keerde auto's zich uit. Zeeland lijkt met koelbox'en strandstoel- tje uitgelopen om de wandelaars te bewonderen. „Nog een kilometer of acht", meldt een deelnemer telefonisch: „Zie je zo in Zoutelande!" Een an der groepje verklaart monter dat het nog maar een klein eindje is: zeven kilometer. Als de eerste wandelaars Zoutelan- de bereiken, is het daar nog rus tig. Maar naarmate de tempera tuur en het aantal binnenkomers stijgen, lopen de dijk en de fïnish- straat vol. Al snel zitten de terras sen vol en staat het publiek rijen dik te applaudisseren voor elke deelnemer die binnenkomt. Bloe men wisselen van eigenaar, klein kinderen lopen de laatste meters mee om samen met opa of oma juichend de finish te passeren, bei de armen in de lucht. En dan volgt de beloning: een knuffel, een koud biertje. Of een broodje worst, zoals Gisela Müller uit het Duitse Bruggen heeft ge kocht. Het was de tweede keer dat ze aan de Wandelmarathon deelnam en het was wederom fan tastisch. „Vorig jaar was het wel erg warm, maar nu was het gewel dig. En al dat publiek: super!" Eén ding is zeker: „Nachstes Jahr komen wir wieder!" Alles werkte mee, het afgelopen weekeinde. Om te beginnen het weer. Voor de deelnemers was het aangenaam om te sporten en voor de toeschouwers was het lek ker om aan de kant te staan. De parkoersen werden op alle drie da gen dan ook omzoomd door dui zenden toeschouwers. Verder was alles, mede dankzij de kleine duizend vrijwilligers, goed geregeld. De start van de wandel marathon, die vorig jaar niet hele maal soepel verliep, ging deze keer wel naar wens. Over de nieuwe loot aan de stam, de Light Kustrun, was bijna ieder een enthousiast. Sponsor Delta zegde na vrijdag al toe er volgend jaar een vervolg aan te geven. Wat Lievense betreft, is er nog ruimte om het deelnemersveld uit te breiden. Gisteren namen aan de wandeltocht 4700 lopers deel. „Volgend jaar kunnen we naar vijfduizend, maar dat is dan echt de limiet. Veel verder kun nen we niet groeien." In de ande re onderdelen zit nog wat meer elastiek, denkt Lievense. Ernstige ongelukken deden zich afgelopen weekeinde niet voor. De ambulance moest een paar keer uitrukken, maar dat was voor gevallen van hyperventilatie of flauwvallen. n MAANDAG 6 OKTOBER 2014 Mitchell Minnaard drogisterij kruiderij MldiWburg Go« VH.«n9.n-B.r9«n op Zoor, 3ntklOping.nl/n2Vt I Het publiek op de Veersedam moedigt de hardlopers aan. foto Johan van der Heijden door Koen de Vries ZOUTELANDE - Natuurlijk zijn er din gen voor verbetering vatbaar. Maar dan gaat het alleen om wat logistie ke zaken, vertelde organisator Lein Lievense gisteravond na afloop van het Kustmarathonweekend. „We zijn super tevreden. En niet alleen de organisatie is dat, maar ook de gemeente en het waterschap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37