Dagje uit voor wandelaars Hoogerland ziet af en geniet op ATB 4 SPORT KUSTMARATHON De duizenden fans tussen Burgh en Zoutelande moedigen de lopers allemaal op hun eigen manier aan. EF De inwoner van Langeweegje ver trok zaterdagmorgen met zo'n 1500 andere ATB'ers vanuit Zoute- lande naar Burgh, zo'n 53 kilome ter verderop. Z'n seizoen zit er na genoeg op, dus die tocht paste wel in het programma. „Ik vond het voor herhaling vatbaar", keek Hoogerland terug. „Ik vond het prachtig, zo over de duinen en het strand." Hoewel het een toertocht was, kroop het bloed waar het niet gaan kan. Hoogerland wilde graag flink tempo maken en deed dat dan ook. Hij raasde over de dui nen en door het bos, maar toen hij bij Oostkapelle het strand op moest, stond hij even geparkeerd. „Het zand was te mul om in te fietsen. Ik moest hele stukken lo pen. En toen kwam er opeens een fors iemand voorbij fietsen. Ik be greep er niks van. Totdat iemand me zei dat ik lucht uit m'n ban den moest laten lopen. Toen kon ik verder fietsen." Na de Stormvloedkering doemde op Schouwen nog een lastig stuk strand op. „Door die paalhoofden moest je steeds af- en opstappen. Da's best vermoeiend. Ik denk dat heel veel fietsers het zwaar heb ben gehad. Ik reed over het strand toen het water nog niet helemaal hoog was. Toen zij er voorbij kwa men was dat wel zo. Ze moeten hebben afgezien." Hoogerland finishte na twee uur en acht minuten als eerste op de Ring van Burgh. Hij vond het niet alleen een leuke, maar ook een nuttige rit. „Ik heb op m'n hart slagmeter gezien dat ik in twee uur mountainbiken een veel hoge re hartslag haal dan twee uur op de weg." Volgende maand doet Hooger land mee aan een strandrace bij de Brouwersdam. ZOUTELANDE - Bijna veertienhon derd deelnemers halen zaterdag in Zoutelande de eindstreep van de Kustmarathon. De een met wat meer moeite dan de ander. Maar ze redden het niet zonder die vele toeschouwers langs het parkoers. Die klappen hun handen blauw, schreeuwen en komen met wat be moedigende woordjes om de vele hardlopers een hart onder de riem te steken. Een tocht langs het 42 ki lometer en 195 meter lange traject leert dat eenieder dat deed met een eigen reden en op een eigen manier. VASTE FANSCHARE „Zo herkent hij ons, hè", lacht Ma ry Noordhoek. Ze knikt naar het bord in haar handen, met daarop twee actiefoto's van haar schoon zoon, twee hartjes en een succes- wens. „Dit is de eerste keer dat hij de Kustmarathon loopt", vervolgt de schoonmoeder van Daniël Hor dijk, afkomstig uit Hellevoetsluis. „Maar hij heeft er al wel meer ma rathons opzitten hoor, en hij traint er ontzettend veel voor. Vaak alleen, daar heb ik nog het meeste respect voor. Samen met mijn dochter en mijn man - die normaal altijd meeloopt - gaan wij Daniël altijd achterna. Zo ston den we langs de kant bij de mara thons van Rotterdam, Valencia, Berlijn, Athene en New York." „Deze marathon staat bekend als de zwaarste, maar voor ons als toe schouwers is 'ie vooral heel toegan kelijk", spreekt Mary Noordhoek een gefundeerd waardeoordeel uit „Na de marathon van Rotter dam had ik het gevoel dat ik zelf ook een marathon gelopen had. Metro in, als sardientjes in een blik, metro uit. Nee, dan is dit be ter." JALOERSE KLAPPERS Datzelfde geluid horen we even verderop, waar we een insider in het hardloopwereldje lijken te tref fen. „Stephanie! Hé Edwin, gaat goed! Ha, Ko! Hans, het is nog maar een klein stukje", roept ras optimist Toon Braat luidkeels, op nog geen vijftien kilometer na de start. „Neuh, ik ken er niet een", bekent de man uit Oosterhout des gevraagd, terwijl hij keihard blijft klappen. „Zelf heb ik alleen maar wedstrij den van tien tot twaalf kilometer kunnen lopen, omdat ik vaak snel last van blessures kreeg. Daarom ben ik ook zo jaloers dat deze lui het wel kunnen en ik hoop ze zo een steuntje in de rug te geven.. Hé, Gerard! Leuke schoenen!" Gerard loopt onverstoord verder, blootvoets, terwijl Braat alweer naar de naam op het startnummer van de loper achter hem zoekt. In tegenstelling tot Toon Braat liep Adrie van de Bosse de Kust marathon al wel eens. „Ik doe be wust niet altijd mee", verklaart de deelnemer aan de marathon van 2010 en 2012 zijn rol als toeschou wer op het strand bij Oostkapelle. „Als je altijd meeloopt, wil je toch ieder jaar weer iets beter lopen. En die druk moet je niet onder schatten. Kijk bijvoorbeeld naar de Uutlopers. Dat is op den duur een verslaving. Daarom kom ik nu maar naar mijn broer Peter kij ken." Alhoewel: je merkt aan alles dat hij liever zelf zijn hardloopschoe nen had aangetrokken in plaats van zijn zwarte klompen. „Het be gint inderdaad wel te kriebelen, ja. Daarom ga ik ook niet naar Zoute lande", bekent Van de Bosse, die vooral niet verder langs het par koers trekt uit zelfbescherming. „Ik blijf hier maar een beetje treite ren. Aan het eind van het strand even vragen waarom ze niet meer hardlopen", zegt hij lachend. „Zo ben ik dan ook wel weer." STILLE GENIETERS De zwoegers die wanhopig op zoek lijken naar een nooduitgang op het strand, willen juist maar al te graag naar Zoutelande, het liefst zo snel mogelijk. Op naar de plek waar broers, zussen, vaders en moeders, opa's en oma's, vrienden en vriendinnen hen opvangen. Bij de eindstreep wachten vele (grote) bossen bloemen, omhelzin gen, een enkele traan en vele lieve woorden. Suus Joziasse uit Koude- kerke zoekt tweehonderd meter voor de eindstreep echter een rus tig plekje bij de afdaling van de dijk, op weg naar de finish. „In an dere jaren keek ik wel eens op tv, maar ik wilde Peter Schouwenaar en Patrick Harting even op mijn manier bedanken", legt ze uit. Beide mannen lopen voor de stich- Onder de bewolking schuilt een wat kille ochtend. Maar velen zijn kortgebroekt, het wordt vast nog wel warmer dan elf graden. Ter wijl ze vanaf het begin worden aangemoedigd door verspreide groepjes bewonderaars, spreken wandelaars elkaar moed in: „Van daag gaat het niet regenen!" Een uur later is de eerste wande laar al ver op de Oosterscheldeke- ring gesignaleerd. „Hoe kan dat nou, tien kilometer in een uur?", vragen sommige toeschouwers el kaar, lichtelijk verontwaardigd. De andere wandelaars lijkt het niet te boeien: ze passeren in straf fe pas danwel ontspannen keuve lend. Aan het eind van de kering speelt LieverlerDanTuus de vin gers warm. Het zelfverklaarde 'knapste dweilorkest van Schou- wen-Duiveland' verzorgt een mu zikale massage, voordat het mulle zand bij Vrouwenpolder wacht. Bij die strandopgang zijn de dweilklanken vervangen door toe ters, met gulle hand door vrijwilli gers uitgedeeld. Als in een sta dion vol vuvuzela's worden de wandelaars toegejuicht. „Ha Jos", roept Bianca Smet bij Oostkapelle. „Hoe gaat-ie?" Pri ma, wuift Ton. Bianca kent na al die jaren aardig wat deelnemers. „Dat is Jos Boot uit Zoutelande. Gisteren de echte marathon gelo pen en vandaag is hij er weer bij met de Wandelmarathon. Jos is een echte Uutloper." Maar waarom staan de vrijwilli gers eigenlijk hier, waar de deelne mers het bos bij Oostkapelle in draaien? „Anders lopen ze recht door, de van het strand terugke- rende toeristen achterna", zegt Bi anca. „Daar kwamen we in een van de eerste jaren achter. Dus wij hoeven ze eigenlijk alleen de juiste weg te wijzen." Dat heeft de 65-jarige Piet Dekker uit Meliskerke niet meer nodig. Hij heeft aan elke Wandelmara thon meegedaan en valt in de cate gorie vaste gasten. „Iets vragen? Ja, dat mag, maar dan moet je wel meelopen." Dat wordt doorstap pen, want Piet-houdt van een ste vig tempo. „Dit is mijn tiende, en nog altijd bij de eerste twintig geëindigd", meldt hij trots. „Zal nu ook wel weer lukken. Waarom ik dat zo leuk vind? Ik hou ervan om mensen in te halen." Terwijl bij Domburg een enkele Ff toerist blootsvoets het zeewater Ene supporter is andere niet Veel deelnemers aan de ATB-toertocht moesten wandelen op het strand omdat het zand te mul was. foto Johan van der Heijden door Koen de Vries VLISSINGEN - Johnny Hoogerland zat gisteren met zware benen op de bank. De Zeeuwse profwielren ner had zaterdag meegedaan aan de X-Treme Marathon Zeeland ATB-toertocht en moest daar aan vankelijk hele stukken lopen door het mulle zand. En veel lopen is een wegwielrenner niet gewend. door Mitchell Minnaard door Arjen Nijmeijer BURGH-HAAMSTEDE - Als een lang gerekte duizendpoot komt de groep van vierduizend wandelaars in de ochtendschemering in bewe ging. De eerste stappen op een rou te van 42 kilometer. -caatiü-r De Wandelmarathon, editie 2014: fantastisch weer, zwaar, gezellig en druk. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36