Radstaat vergeet zijn schoenen nooit meer SPORT 3 Jan de Wilde is de Vrouwenhaas' Duitser „Eigenlijk ben ik nog best fit", zei Schipper. „Ik heb het allemaal goed kunnen volhouden. Ik wist van Ilonka wel ongeveer wat ik kon verwachten hier. Maar dan nog moet je het zelf meemaken. Nou, ik kan zeggen dat ik het fantastisch vond. Wat een publiek ook. Dat zie je echt nergens an ders." Leonie Ton was zaterdagmiddag de verrassende nummer twee. De Zierikzeese winnares van 2009 passeerde na 3.16.17 uur de finish- heuvel in de Langstraat. „Mij moet je nooit tot de favorieten reke nen", zei ze eerlijk. „Ik ben ge woon een redelijk goede loopster, die ook nog vaak wel aankomt ook." Hierdoor finishte ze bij de Kustmarathon al vaak in de top drie. Ton (39) deed in de week vooraf gaand aan de Zeeuwse hoogmis in spiratie op in Griekenland. Ze was bij de Spartathlon, een wedstrijd over 246 kilometer, één van de be geleiders van Goesenaar Giel Jo- ziasse. Die liep 'm ook uit. „Daar zag ik dat afzien in een marathon niet zo veel voorstelt", vertelde Ton. „De mensen die aan de Spartathlon meedoen, hebben het pas zwaar. Ik heb hardlopers door een enorm dal zien gaan en vervol gens klommen ze er ook weer uit. Ik heb zelf vandaag niet in een dip gezeten en hoefde er dus ook niet uit, maar ik zat wel vaak met mijn hoofd nog bij die week in Grieken land. Het was een heel mooie erva ring." Eigenlijk ben ik nog best fit ik heb het allemaal goed kunnen volhouden „Nee hoor, zo erg is het niet", leg de de man uit Meerkerk uit. „En er zit ook geen diepere filosofie achter, ofzo. Ie hebt allerlei men sen die voorstander zijn van het blootsvoets lopen omdat dat beter zou zijn. Maar dat is in mijn geval niet van toepassing." Maar wat is dan zijn reden om de ze barre tocht zonder goed schoei sel te volbrengen? De Kustmara thon is toch al zwaar genoeg? „Ge woon toeval! Het is bij mij een paar jaar geleden begonnen. Ik had iets van tachtig kilometer gere den om een wedstrijd te lopen en toen ik me klaar wilde maken, bleek dat ik mijn schoenen verge ten was. Ik dacht: 'Het zal me toch niet gebeuren dat ik dat hele end voor niks gereden heb?' Dus toen ben ik op blote voeten begonnen. En dat is erg goed bevallen." Radstaat liep zaterdag een half uur sneller dan vorig jaar. Toen eindig de hij met een netto-tijd van 6.00.01 (bruto 6.01.50) net aan de verkeerde kant van de zes uur. Nu zette hij 5.30.21 (netto) op de klok ken, maar was toch niet helemaal tevreden. „Ik had eigenlijk op een nog betere tijd gehoopt." En zijn voeten, zaten die dan niet onder de verwondingen? Er sijpel de een dun straaltje bloed uit een teen. „Ik stootte m'n teen tegen een stoeprandje. Kan gebeuren, maar verder heb ik nergens last van." ZOUTELANDE - Al jaren loopt Jan de Wilde uit Nisse mee in de Kustmarathon. Opvallend is- dat hij vaak een van de snellere Zeeuwse loopsters 'haast'. Dit jaar nam hij Leonie Ton op sleeptouw. Is dat afgesproken werk? „Soms wel", legt De Wilde uit. „Met Leo nie en met Marlies Jongerius bij voorbeeld. En ook met Irma Hee- ren. Ons tempo paste goed en dus ben ik met haar opgetrokken. Vo rig jaar was het een ander ver haal", vertelt De Wilde (56). „Toen zag ik dat Anjolie (Engels) kort achter me liep. Zij lag vlak achter de koploopster, dus heb ik even op haar gewacht." Gevraagd naar zijn drijfveer voor zijn hazenwerk is De Wilde duide lijk. „Ik ken een aantal van die vrou wen goed. En als je hier als Zeeuw se wint, dan weet je niet wat je overkomt. Dat is zo geweldig." Zaterdag was De Wilde met 3.16.13 ook de snelste bij de mannen 55+. column Het heeft even ge duurd, maar de Zeeuwse Kustma rathon begint nu ook buiten de pro vincie- en landsgrenzen se rieus aan populariteit te win nen. Stuart van Tuijl, oud-inwo ner van Oost-Souburg, laadde vrijdag in zijn nieuwe woon plaats Hamburg vier loopma- ten in de auto voor de Kustma rathon. Lyrische verhalen had hij verteld over de Zeeuwse hardloopwedstrijd en nu wil den die mannen dat wel eens van dichtbij meemaken. Ze hadden er de reis van zeshon derd kilometer wel voor over. Zaterdag liep ik toevallig een stukje met een van die man nen op en die meldde, ruim voordat hij de finish had be reikt, dat de Kustmarathon zijn stoutste verwachtingen over trof. Hij loopt elk jaar de mara thon van Hamburg en ook daar krijgt hij soms kippenvel van het publiek, maar dit overtrof alles. Een schitterend parkoers én fantastische toeschouwers. Aan de organisatie van de Kust marathon gaat die extra belang stelling niet onopgemerkt voor bij. Die krijgt regelmatig mails van debutanten die het een en ander willen weten. Welke schoenen ze het beste kunnen dragen bijvoorbeeld en wan neer het hoog of laag water is. En welke voeding ze het beste kunnen nemen tijdens deze speciale marathon. Organisator Lein Lievense wordt, zeker vlak voor het Kust- marathonweekend, overspoeld met dit soort merkwaardige vragen en laat ze daarom vaak onbeantwoord. Wat hem weer boze mailtjes oplevert omdat hij niet reageert. Mijn Duitser hoefde Lein die vragen niet te stellen. Hij wist via zijn Nederlandse vriend on geveer wel wat hem te wach ten stond. Hoewel, hij wilde nog wel even weten hoe de rest van het traject er uitzag. We liepen bij Westkapelle en hij had het wel een beetje ge had. „Ach", zei ik, „je krijgt nog wat trappen, duintjes en een stukje strand, maar dan kom je in de mooiste finishstraat die je je kunt wensen." Dat was na tuurlijk niet helemaal eerlijk, maar ik wilde hem niet ont moedigen. Na de finish kwam ik hem in de tent in Langstraat weer tegen. Uitgepeerd, han gend op een bankje, met een groot glas alcoholvrij bier van Duitse makelijk in de hand. Dat laatste stuk was hem wat tegengevallen, zei hij zachtjes. Maar dat kon hem niet deren. „Volgend jaar kom ik terug", zei hij. „Dit was prachtig. Ik ga er extra hard voor trainen." SPORT-SUPPLEMENTEN.NL RODEPILAREN MAANDAG 6 OKTOBER 2014 het strand haar slag foto Ruben Oreel Agnes Schipper door Willem Adriaansens ZOUTELANDE - Daar was-ie weer, de blote-voeten-man! Net als in 2013 liep Gerard Radstaat de hele Kustmarathon op blote voeten. Had hij soms geen geld om schoenen te kopen? I Gerard Radstaat liep de Kustmara thon voor de tweede keer op blo te voeten. Koen de Vries drogisterij kruiderij Middotburj <Gott-VKuln9«t-e*r9<n op Zooir- antkJoping.nl/flZVt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35