Emoties en bier na de finish 'Ik weet niet welke sadist dit heeft verzonnen' I I I 2 SPORT Van Sparrentak als eerste over de 500 kilometer VROUWENWEDSTRIJD Utrechtse atlete maakt in eerste marathon het verschil op onverharde ondergrond. gp Een van die toeschouwers was de oma van Tim Pleijte. Deze atleet uit Zoutelande werd na zijn zesde plaats uitvoerig bejubeld en in de armen gesloten door zijn negen tigjarige grootmoeder. „Ik sta altijd langs de kant om Tim aan te moedigen", aldus de krasse Vlissingse. „Voorgaande ja ren deed ik altijd een rondje met Tims zus. Dan keken.we op ver schillende plaatsen en eindigden we hier bij de finish. Maar ik ben van de week aan mijn gezicht ge holpen en daar had ik nog wat last van, dus ben ik maar gelijk naar hier gekomen." Terwijl de al gefinishte lopers met een biertje hun ervaringen uitwisselen, komt een zwaar geë motioneerde Paola van Gilst over de streep. „Wat heb ik gedaan?", roept zij door haar tranen heen. „Het was zo zwaar, en toch ook zo mooi. En dan loop ik twintig minuten sneller dan vorig jaar. Ik ZOUTELANDE - Van de atleten die alle Kustmarathons uitgelopen hebben, was Wim van Sparrentak de eerste binnenkomer. De Mid delburger eindigde met 3.02.03 als zeventiende. Daarmee was hij ook de eerste die de 500 kilometergrens passeer de bij de tank in Westkapelle. „Dat is wel erg leuk, ja", aldus Van Sparrentak. „Ik heb nog wel even naar dat bord gewezen on derweg. En verder was het tempo blijven draaien en doorgaan." Van Sparrentak blijft hierdoor ui teraard koploper in het klasse ment van de Uutlopers. Tweede daarin is Edward de Leng uit Kou- dekerke, hij finishte met 3.12.28 als 42e. Vlissinger Rian van de Broeke blijft derde in de lijst dankzij zijn vijftigste plaats. Hij kwam over de finishheuvel in 3.16.08. heb me de hele tijd rustig moeten houden en nu komt alles eruit." De Goese is zelf ook verbaasd over haar emoties. „Maar het is van blijdschap hoor. Niet van ver driet." Veel lopers zwabberen en slinge ren na de finish richting tent. Zij hebben geprobeerd er alles uit te halen. Sem de Paauw uit Middel burg oogt nog fris als hij na 4.03.15 om wat te drinken loopt. „Een half uur sneller dan vorig jaar", zegt hij tevreden. Zijn moe der Frederiek Huiszoon is ook ge finisht. Ze is minder positief. „Wat doen we onszelf toch aan?", vraagt ze zich hardop af en neemt een kloek besluit: „Volgend jaar doe ik de Light Kustrun." Een kwartiertje voor 18.00 uur meldt zich een Belgisch drietal. Verkleed als rode duivels halen zij het einde. Vooral voor Aldo Leroy uit Bertrix is het een prestatie. Zijn knie zit verpakt in een forse brace en al trekkebenend zoekt hij een rustig plekje. „Hij raakte een paar weken geleden gebles seerd, maar wou vandaag per se meedoen", legt zijn loopmaat Geert Vanstraelen uit Temse uit. „Desondanks was hij met die bles sure maar drie kwartier langza mer dan vorig jaar. Als we weer thuis zijn, laat hij zich door een specialist onderzoeken." ZOUTELANDE - Agnes Schipper (46) waagde zich nooit aan de lan ge afstanden. Bij duurlopen kreeg de Utrechtse atlete te veel last van haar rug. „Ik heb niet zo'n goed ge stel", legde ze zaterdag uit. Maar door veel krachttraining aan het begin van 2014 verminderden de klachten. „Toen dacht ik: ik moet maar eens meedoen aan een mara thon. Het is nu of nooit." Het werd de Kustmarathon. Dat is meteen één van de zwaarste in Ne derland, maar het parkoers, met lange stukken strand en veel duin passages, ligt Schipper wel. Ze loopt graag op onverhard terrein en is daarom vaak in de bossen op de Utrechtse Heuvelrug te vinden. Waar anderen moeite hebben met een rulle ondergrond, kan zij nog doorstampen. Begin september liet Schipper zich tijdens de Kustloop, een hal ve marathon in Vrouwenpolder, al goed zien aan het Zeeuwse pu bliek. Op het stuk strand was de veterane sneller dan wie dan ook, maar ze werd uiteindelijk nog wel verslagen door de Middelburgse Anjolie Engels, die op het asfalt beter uit de voeten kan. Het ver schil aan de finish was 55 secon den. In de Kustmarathon was Engels weer de voornaamste concurrente voor de Utrechtse. De winnares van de editie van 2013 lag ook lan ge tijd voorop. De 39-jarige Wal- cherSe kwam echter op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostka- pelle, nadat de helft van de wed strijd erop zat, in de problemen. Kort daarna stapte ze uit met maag- en darmproblemen. Schip per: „Ik ben haar al vrij vroeg op het strand gepasseerd. Ik wist dat door het zand lopen mijn kracht was en die wilde ik gebruiken. Pas bij Domburg hoorde ik via de om roeper dat ze niet meer achter me zat. Heel jammer, je wilt niet dat iemand opgeeft." Daarna was het voor Schipper, die in haar carrière ook al veel korte wedstrijden won, een kwestie van uitlopen. Niemand kon haar meer bedreigen. Vanessa Hartman, een concurrente uit Brielle, was im mers ook ver weggezakt. Uiteinde lijk finishte Schipper in 3.07.29 uur. Maar twee vrouwen liepen de Kustmarathon ooit sneller: Mar lies Kort in zowel 2004 als 2012 en Anjolie Engels in 2012. Terwijl de doedelzakmuziek al ake lig dichtbij kwam en de beginnen de regen serieuze proporties be gon aan te nemen, begreep Bouw huis het signaal en ging moei zaam onder het finishdoek door. Hierna sloot Lievense de finish de monstratief af en was de klok de zes uur gepasseerd. „Ik heb al veertig marathons gelo pen maar deze is buitencategorie", verzuchtte Bouwhuis na de finish. „Ik heb erg veel gewandeld. Vooral het strand en de klimmetjes; ver schrikkelijk. Dat hebben wij in Haaksbergen niet." Via die opmerking kwam Bouw huis op het ongeval met de mon stertruck van vorige week in Haaksbergen. Bij een demonstra tie reed een truck in op het pu bliek, waarbij drie doden vielen. „Dat neem je toch wel met je mee", aldus Bouwhuis. „Iedereen daar is op een of andere manier wel betrokken bij de slachtoffers." - De Overijsselse loper liep met een groep van acht dorpsgenoten voor het eerst de Kustmarathon. En het viel hen niet mee. „Dan ben je er Dat strand en die klimmetjes. Dat hebben wij in Haaksbergen niet bijna en dan mag je nog even een paar kilometer het strand over. Ik weet niet welke sadist dit par koers heeft verzonnen." Op de vraag of hij volgend jaar weer meedoet, kwam dan ook een volmondig 'nee' over zijn lippen. Maar toch had de loper met borst- nummer 1099 er ook wel van ge noten. „Het is een heel mooi eve nement. De omgeving is prachtig en dan dat geweldige publiek." Toen Bouwhuis een beetje was bij gekomen van zijn zes uur duren de inspanning en zijn eerste bier tje kreeg aangereikt, vond hij plot seling de moraal terug. „Maar nu gaan we feesten", riep hij. Intussen was buiten de tijd nog een loper de finish gepasseerd. Ton Biesemaat uit Den Haag kwam binnen in een bruto-tijd van 6.01.46, maar omdat de Kust marathon netto-tijden hanteert, werd de Hagenees met een tijd van 5.59.57 de rodelantaarndrager van de editie 2014. EP Tim Pleijte wordt gefeliciteerd door zijn oma. foto Ruben Oreel door Willem Adriaansens ZOUTELANDE - Bij de finish in de Langstraat in Zoutelande is van al les te zien. Fraai uitgedoste lopers, hoog oplopende emoties, atleten die tot het uiterste zijn gegaan om de finishheuvel te bereiken en na tuurlijk veel enthousiaste toeschou wers. Schipper slaat op door Roeland van Vliet I Winnares Agnes Schipper geniet volop na haar aankomst in de Langstraat. I Rikke Bouwhuis was de laatste die voor 18.00 uur finishte. door Willem Adriaansens ZOUTELANDE - Met zijn handen op zijn knieën stond Rikke Bouwhuis enige seconden voor de finishheu vel stil. Uitgeput na een bijna zes uur durende slijtageslag nam hij alle tijd. Het was organisator Lein Lie- vense die hem met een handgebaar attendeerde op de verder tikkende klok. Het was nog maar een aantal seconden voordat de klok de zes uur zou aangeven, en iedereen weet wat dat betekent: niet in de uitslagen van de Kustmarathon. Rikke Bouwhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34