ZEELAND 25 66 We moeten kijken of we nog op de goede weg zitten. Is het nog uitvoerbaar of moet het anders? teresseerdenlijst die ruim vijftienhonderd na men telde. „Maar nu komt het erop aan. Zet ten die mensen ook hun handtekening onder het koopcontract? Het wordt een spannende tijd", zei Rob van Avermaete, directeur ver koop van de Ontwikkelingscombinatie De Goese Schans VOF destijds. Inmiddels had den onder meer de Vereniging van bewoners van het Goese Meer, betonfabriek Haringman en bewoners van de Westhavendijk bezwaren ingediend tegen het bestemmingsplan. De weerbarstige woningmarkt en de bezwaarpro cedures zorgden voor vertraging van de eerste fase, maar in 2010 deelde de Raad van State een mokerslag uit; de hoogste bestuursrechter haalde doodleuk een streep door het bestem mingsplan, omdat onder meer de positie van betonbedrijf Haringman daarin niet goed was geregeld. Er moest dus een volledig nieuw be stemmingsplan komen, met weer minimaal eén halfjaar vertraging tot gevolg. Ondanks alle tegenslagen bleven de ontwikke laars heilig in het project geloven. „Het project zal geen zachte dood sterven", bezwoer woord voerder Henk Bekker van de Ontwikkeling maatschappij Goese Schans VOF in mei 2011. Op dat moment moest al wel de ene na de an dere aspirant-koper afhaken, omdat die door de ineens veel strengere opstelling van ban ken de financiering niet rondkregen. Diezelf de maand konden de partners echter niet lan ger mooi weer blijven spelen. „Waterstad Goe se Schans verdwijnt na de zomer voor onbe paalde tijd in de koelkast", was de mededeling van wethouder Jo-Annes de Bat. De reden was even simpel als realistisch, te weinig wo ningen waren verkocht. „We moeten bekijken of we nog op de goede weg zitten. Is het plan nog uitvoerbaar zoals we willen of moet het anders?", zei De Bat. Hoewel hij 'een paar nachten hoofdpijn' had gehad van het besluit om een pas op de plaats te maken, wilde De Bat nog altijd niet spreken van een impasse. Maar de kiem daarvoor was al gelegd. Want al sinds begin 2011 voerden de projectpartners achter de schermen gesprekken over manie ren om de boel vlot te trekken, zoals door een beperktere omvang van het plan. Daarbij zou in elk geval worden afgestevend op de afbouw van het Goese Diep, de eerste fase bestaande uit 120 woningen en waar ook de huidige 37 huizen deel van uitmaken. Ondanks het ver nietigde bestemmingsplan kon namelijk nog wel van de afgegeven bouwvergunningen voor dat deelproject gebruik worden gemaakt. Toen diende de volgende opzienbarende ont wikkeling zich echter aan: Goes kondigde in september vorig jaar aan de drie andere par- tijen in het woningbouwproject voor de rech ter te dagen. Omdat het in de jaren daarvoor niet was gelukt om tot een alternatief plan te komen, zag de gemeente geen andere oplos sing dan juridische actie. „We kunnen geen nieuwe afspraken maken, daarom vallen we te rug op de oude", verklaarde De Bat. Hij doelde op afspraken van acht jaar geleden, toen de handtekeningen werden gezet. De GEM, de grondexploitatiemaatschappij waar alle vier de partners in zitten, was verantwoordelijk voor het verwerven van de gronden (waar voor de Bank Nederlandse Gemeenten in ja nuari 2008 een lening van 18,9 miljoen euro had verstrekt), het afnemen en bouwrijp ma ken lag bij de VOF: de vier partijen minus de gemeente. De VOF komt de afspraken over de grondafname niet na en dat wil de gemeente dus via de rechter afdwingen. „Anders kun nen we echt niet verder", aldus De Bat. Die rechtszaak is aanstaande. Duidelijk is dat het project inmiddels een mil- joenenstrop is geworden voor de betrokken partijen. Directeur Maarten Sas van RWS, die het liefst had gezien dat de rechtszaak was voorkomen ('die kent alleen verliezers'), denkt dat Goese Schans nog steeds iets kan worden, met een combinatie van wonen en bedrijvigheid. Maar dat is, wrang genoeg, pre cies wat het op dit moment is. Virtueel bestaat de Goese Schans, als anima tie. Of die ooit werkelijkheid wordt, zal de tijd moeten leren. MAANDAG 6 OKTOBER 2014 aar juridische strijd Virtueel bestaat de Goese Schans (links en inzet), maar in werkelijk heid staan er slechts 37 woningen (rechts) op een lege vlakte. Wethouder Jo-Annes de Bat in 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25