Podium 't Beest pakt het breed op tt_ ZEELAND 23 www.kerstaandekust.nl geesterd en met de juiste span ning gespeeld. De dynamiek en de nuances kwamen goed over. Het Allegretto met de hoornsolo klonk zwierig en de finale klonk spits en vurig. Het Nationaal Orkest van België speelde onder leiding van Andrey Boreyko één deel uit de het symfo nisch gedicht Psyché van Franck. De muziek ademde de juiste zwoele sfeer. Daarna werd de Vijf de Symfonie van Mahler, waarin de doodsgedachte extra werd on derstreept, gespeeld. De treurmu ziek werd afgewisseld met knap pe soli van de blazers. Vooral het Scherzo klonk briljant en met een perfecte hoornsolo en vrolijke trio's. Heerlijk klonken de volkse deuntjes en dansen. Het Adagiet- to kreeg een serene invulling en voedde de Nederlandse Mahleri- tus. Dirigent Andrey Boreyko leid de het orkest geweldig. Hij had een soepele manier van de maat slaan en gaf alles aan. Grappig, en vooral in stijl, was dat hij zijn be zwete gezicht afdroogde met een zwarte handdoek. Bewonderens waardig was de invulling van de finale in majeur, waarin eindelijk de hemel voor Mahler uitklaarde. De dubbelfuga werd helder en transparant gespeeld. Over de uitvoering van de Mes siah van Handel door Capella Vo cale onder leiding van Mark Goos- sens kan ik kort zijn. Het feestelij ke randje van het eerste weekend werd eerder kantje/boord. Handel is de componist die de mooiste en meest stralende koren schreef. Maar de uitvoering was onder koeld. De koren klonken gedisci plineerd en netjes, maar sprankel den niet. Alles werd saai door ge brek aan dynamiek. Het leek of er een grauwsluier over het geheel hing die slechts even werd wegge trokken tijdens de aria's Every val ley en Rejoice. Jan Van Elsacker en Griet De Geyter waren de solis ten die mooi verzorgde barokver- sieringen zongen en overtuigden met hun interpretatie. Goossens en Capella Vocale maakten niet echt indruk, jammer, deze keer dus geen Hallelujah. „We hebben op woensdagmiddag 22 oktober zelfs een echte Zeeuw se première waarbij de makers aanwezig zijn. Dat is de mini-se rie 'Jesse's Wereld' met 7 afleveri- gen van 5 minuten, gemaakt voor het tv-programma Zeppelin", ver telt directeur Anita Berrevoets van 't Beest. Zij is er trots op dat dit kleine podium zich na enkele jaren onzekerheid weer met een stevige eigen organisatie en een breed aanbod kan manifesteren. Nieuw in het programma zijn jeugd- en kinderfilms die tijdens de schoolvakanties vertoond wor den. „Cinekid leek ons een mooie gelegenheid om hiermee te star ten", zegt Berrevoets. Van maan dag 20 tot en met donderdag 23 oktober zijn er dagelijks films van Cinekid te zien. Scholen krijgen het aanbod de voorstellinen in de ochtenduren klassikaal te bezoe ken. Een vaste plek in 't Beest-aan bod houden uiteraard de films voor volwassenen van dinsdag tot en met donderdagavond en op de vrijdagmiddag. Berrevoets streeft eraan 't Beest ook als vlakke vloer-theater weer meer tot zijn recht te laten ko men. De tijd dat er nog subsidie was voor kleinschalige of wat ex perimentele toneelvoorstellingen is voorbij. „Het is nu een kwestie van 'low-budget programmering', maar daarin zoeken we wel naar de beste mogelijkheden." Zij doelt op het binnen halen van producties op 'partage-basis', waarbij de opbrengst van de kaart verkoop in een overeen gekomen verhouding wordt verdeeld tus sen programmeur en artiesten. „Zo kan 't Beest weer een beetje de kweekvijver worden voor aan komend cabarettalent. Net als vroeger toen we hier bijvoorbeeld Hans Teeuwen en Lenette van Dongen hadden voordat zij lande lijk bekend werden." Kijkend naar het jaarprogramma brengt Berrevoets graag wat hoog tepunten onder de aandacht. Dat is bijvoorbeeld op donderdag 18 december de try-out van 'De Jaar rekening 2014', een oudejaarscon ference van de jonge cabaretiers Roel Meijvis en Tom Lash. En toch ook theater van Toneelgroep Het Volk met 'Het Dwaallicht' (donderdag 12 februari) en Martin Simek met 'Enkelspel' (donder dag 5 maart). „Af en toe brengen we ook iets commerciëlers voor een breed pu bliek", zegt Berrevoets bijna ver ontschuldigend en ze doelt op de Top 2000 On the Road Show met twee bands, een dj en een pop quiz (zaterdag 25 oktober). Naast de popconcerten blijken de Jazz Mash zondagmiddagen nieuw pu bliek naaF in 't Beest te trekken. moeite waard is. Het daagt me ook uit zelf te schrijven in die tra dities en te spelen door juist het karakter van de genres, songs en melodieën in overwogen arrange menten nog meer te definiëren. Ook al is het soms muziek van bijna 100 jaar geleden, de urgentie geldt nog steeds." Del Rey vertelt haar verhaal vanuit Milaan dat op de route ligt van de zoveelste Eu ropese toer. „Europa vormt een muzikale bron voor de Ameri kaanse rootsmuziek, net als Afri ka of Latijns-Amerika. In de sa mensmelting en combinaties ligt de kracht van die oorspronkelijke Amerikaanse varianten." Zij me moreert dat ze als tiener ik eerst riffs van nummers als 'Stairway to Heaven' speelde om zich het gi taarspelen eigen te maken. Totdat zij met 15 jaar op een festival stond met de legendarische Sam Chatman van de Mississippi Sheiks, countryblues trio uit de ja ren dertig. „Daar ontdekte ik wat fingerpicking echt inhield. Een manier van snaren bespelen die ook ten grondslag ligt aan de 4-snarige ukelele. Ik ging er pas laat mee aan de slag en ontdekte nieuwe mogelijkheden om nog dichter bij de wortels van die mu ziek te komen." VRIJDAG 12 DECEMBER 2014 ZEELANDHALLEN GOES MAANDAG 6 OKTOBER 2014 van het Festival Het Nationaal Orkest van België opent het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren. foto Camile Schelstraete Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Door HZO, NOB en Capella Vocale. Ge hoord vrijdag 3 oktober in de Zeeuw se Concertzaal in Middelburg, zater dag 4 oktober in het Scheldetheater in Terneuzen en zondag 5 oktober in de rooms-katholieke kerk in IJzendijke. Scène uit de mini-serie 'Jesse's Wereld' die tijdens het 'Cinekid Festival' de Zeeuwse première beleeft in Podium 't Beest in Goes. door Ali Pankow GOES - Podium 't Beest in Goes komt als enige in Zeeland in de herfstvakantie met een aanbod van films uit het Cinekid Festival. 'old time roots' Vrijdag 10 oktober, De Spot, Middelburg, 20.30 uur. Lfü:: I De Amerikaanse gitariste en zange res Del Rey. Zij treedt vrijdaga vond op in de Spot in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23