ZEELAND a Liefdesleven De minste der mijnen Recordaantal vogels geteld almanak 18 en 19 23 CDA en Groenlinks vrezen voor Zeeuwse werkgelegenheid als het energiebedrijf het netwerkbedrijf moet afstoten. WÊk.i SiSsS Het werk aan de dijken zai nooit afzijn 't Beest brengt als enige in Zeeland Cinekid-films DEN HAAG - Een deel van de Twee de Kamer maakt zich zorgen over de werkgelegenheid in Zeeland. Aanleiding is de voortdurende on zekerheid over de vraag of ener giebedrijf Delta het netwerkbe drijf moet afsplitsen van de com merciële tak. Fracties vrezen dat splitsing het einde van Delta en dus verlies van banen betekent. CDA en Groenlinks vragen deze week opheldering aan minister Henk Kamp (Economische Za ken). Ze reageren op het advies van advocaat-generaal Leen Keus aan de Hoge Raad. Hij vindt dat de rechter andermaal moet beoor delen of de Wet Onafhankelijk Netbeheer rechtmatig is. De rech ter zou zich dus opnieuw moeten buigen over de vraag of Delta en Eneco moeten 'splitsen'. Voor Del ta heeft splitsing dramatische ge volgen. Het netwerkbedrijf zorgt voor stabiele inkomsten en daar mee voldoende kredietwaardig heid voor het gehele bedrijf. Ver liest Delta het netwerkbedrijf, dan zullen kredietbeoordelaars het energiebedrijf sterk afwaarde ren, kan het niet meer goedkoop geld lenen en is het te klein om te overleven. Het CDA wil dat minis ter Kamp de Kamer direct na een uitspraak van de Hoge Raad (9 ja nuari) uitleg geeft over de gevol gen. Agnes Mulder: „Dit gaat wel over de werkgelegenheid van heel veel Zeeuwen." Delta wil dat de Kamer de wet aanpast zodat splitsen niet meer hoeft. Maar GroenLinks, D66 en CDA voelen daar niets voor. In elk geval niet zolang de zaak on der de rechter is. „Er is niet voor niets een scheiding der machten", onderstreept Liesbeth van Tonge ren (GroenLinks). Ze waarschuwt dat verandering van de wet sowie so niet eenvoudig is. „Er zijn ande re energiebedrijven die wel zijn gesplitst. Als we de wet aanpas sen, komen zij cashen." Wel zal ze deze week minister Kamp vra gen een oplossing te zoeken om de onzekerheid weg te nemen. „We willen niet dat de kerncentra le in buitenlandse handen komt, omdat Delta wordt verkocht." De PvdA beraadt zich dinsdag. Ka merlid Jan Vos noemt het advies aan de Hoge Raad 'goed nieuws'. „Op korte termijn hoeft niet te worden gesplitst. Dat is goed voor de werkgelegenheid in Zeeland." Hij heeft begrip voor de argumen ten van Delta, maar vindt het teke nend dat het bedrijf vraagt de wet aan te passen. „In het verleden zijn slechte investeringen gedaan. Daar heeft Delta meer last van dan van de Splitsingswet. Delta moet zich niet afhankelijk maken van die wet." De WD snapt dat voortdurende onzekerheid vervelend is. „Maar Delta heeft zelf de sleutel in han den", zegt René Leegte. „Ze kan ook de werkelijkheid onder ogen zien en splitsen. De consument voelt iedere dag de voordelen van de wet in de portemonnee." VLISSINGEN - Tijdens de internatio nale vogelteldag is zaterdag een re cordaantal vogels geteld. Lande lijk werden meer dan een miljoen vogels waargenomen. In Zeeland, waar op acht plaatsen werd ge teld, kwam men tot ruim 60.000. De helft daarvan werd gezien bij De Nolle in Vlissingen. De spreeuw was dit jaar landelijk topscorer met ruim 390.000 exem plaren, gevolgd door de vink, de zanglijster, de graspieper en de kolgans. In Zeeland was de gras pieper de grote uitschieter, dank zij een hoge score bij De Nolle. Het was die dinsdag in de auto een duidelijk gevalletje van 'hij heeft de klok wel horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt'. Eens per week is het de beurt van de ouders van de Middelburgse tiener om naar Brabant te rijden en een bulk voetballers mee terug naar Zee land te nemen. Deze keer was de au to niet helemaal vol, dus het zusje van de Middelburger reed ook mee. Een van de voetballers was heel nieuwsgierig naar het liefdesleven van het meisje en vroeg haar op de man af: 'Val jij op jongens?' Een beetje verrast door de vraag antwoordde ze bevestigend. 'Aha', riep de tiener triomfantelijk uit. 'Dan ben je homo!' PZO MAANDAG 6 oktober 2014 17 Zorg in Kamer om banen Delta door Jeffrey Kutterink -4». OVEZANDE - „Wat gij aan de minste der mijnen hebt ge daan, hebt gij aan mij gedaan." Op onder meer die uit spraak van Christus baseerde Sint Franciscus van Assisi- zijn filosofie. In de dertiende eeuw was het bijzonder dat Franciscus onder de minste der mijnen niet alleen arme mensen verstond, maar ook dieren. Nu Dierendag jaarlijks op de naamdag van Franciscus wordt gevierd, krijgen de dieren op tal van plaatsen de zegen van de kerk. In Ove- zande gebeurde dat zondag tijdens een speciale Francis- cusviering. Honden, katten, konijnen, vogels en hamsters mochten er de kerk voor in. Het grootvee, pony's en paar den, wachtten buiten. Hoewel er tijdens de zegening nog nooit een varken, een plofkip of een kistkalf is opgedo ken, geldt de zegen ook de dieren in de bioindustrie. Want als de heilige preekte voor de mussen, was de bood schap voor mensenoren bestemd, foto Mechteld Jansen Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17