Huishoudelijke hulp: toelage, cheque of zwart? Levenseindekliniek krijgt het druk en kent nu wachttijden 4-sterren cruises Verwentijd BINNENLAND 7 5 vragen over huishoudelijke hulp De wereld is Kras Zeecruises Compleet verzorgd 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/msccruises of bel 0900-9697,5cPm Tot september dit jaar klopten per maand gemiddeld 88 mensen aan bij de kliniek. Vorig jaar wa ren dat er gemiddeld 62 per maand en in 2012, het eerste jaar van het bestaan van de kliniek, waren het er 60 per maand. Dat blijkt uit cijfers van de Nederland se Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE) en de Le venseindekliniek. De belangrijkste verklaring is dat de Levenseindekliniek steeds be kender wordt, meent woordvoer der Koos van Wees. „Sinds we in 2012 zijn gestart, zijn er verschil lende reportages op televisie en stukken in de kranten geweest. Daardoor weten meer mensen van ons bestaan." Ook onder artsen groeit de be- kendheid van de kliniek, stelt Van Wees. „We hebben trouwens een wat misleidende naam. De Le venseindekliniek is niet echt een kliniek, maar een verzameling van mobiele teams van artsen en verpleegkundigen die door het he le land actief zijn." In 2013 honoreerde de kliniek 134 euthanasieverzoeken. Er kwamen 749 zulke verzoeken binnen. Van Wees: „Globaal kun je zeg gen dat 15 a 20 procent van de vra gen om hulp wordt ingewilligd. Het merendeel wordt afgewezen omdat er niet aan de wettelijke voorwaarden is voldaan: het lij den moet uitzichtloos en ondraag lijk zijn, het verzoek moet vrijwil lig worden gedaan en alle andere behandelopties moeten uitgeput zijn." Als de stijgende trend doorzet, komt het aantal mensen dat zich dit jaar bij de Levenseindekliniek meldt boven de duizend uit. Door het gestegen aantal aanmel dingen zijn er wachttijden ont staan. De bottleneck zit bij het re latief grote aantal psychiatrische patiënten dat zich meldt (een der de), en het kleine aantal psychia ters dat zich over hun verzoek kan buigen. „Er zijn maar vier psy chiaters aan onze kliniek verbon den, terwijl een onderzoek op een psychiatrische patiënt soms tot een jaar in beslag kan nemen", zegt Van Wees. Volgens hem zijn veel psychiaters huiverig om zich in het euthana- sieveld te begeven, omdat een doodswens bij psychiatrische pa tiënten bij een (tijdelijk) ziekte beeld kan horen en in theorie ook kan overgaan. „Maar ook psychia trische patiënten kunnen zijn uit- behandeld, net als bijvoorbeeld kankerpatiënten", is de stellige overtuiging van Van Wees. De directeur van de Levenseinde kliniek, Steven Pleiter, roept psy chiaters op de euthanasiewens van hun patiënten vaker serieus te nemen en te toetsen. En in het vakblad De Psychiater doen twee psychiaters van de Levenseindekli niek deze maand een oproep aan hun collega's de gelederen te ko men versterken. Minister Asscher (Sociale Zaken, PvdA) en staatssecretaris Van Rijn (Welzijn, PvdA) meldden de Tweede Kamer gisteren dat zo'n 14.000 huishoudelijke hulpen die ouderen bijstaan in elk geval in 2015 en 2016 hun baan kunnen be houden. Ze trekken extra geld uit (115 miljoen in 2015 en 75 miljoen in 2016) om die hulp te betalen. De ouderen moeten wel een ei gen bijdrage gaan betalen. Klopt. Op 1 januari gaan veel zorgtaken naar de gemeenten. Dat gaat gepaard met een forse be zuiniging, van zo'n 40 procent. De huishoudelijke hulp wordt het zwaarst getroffen. Volgens vak bond Abvakabo FNV staan tien duizenden banen op de tocht. De gemeenten reageren verschillend. Zo heeft Voorst bijvoorbeeld be sloten om iedereen die nu recht heeft op huishoudelijke hulp te blijven helpen, maar een derde minder. Het Friese Achtkarspelen streept de huishoudelijke hulp volledig weg. En de gemeente Den Haag haalt geld uit de reser ves om de hulp in stand te hou den. Ouderen die dankzij die hulp zelfstandig wonen, hebben dus, afhankelijk van de gemeente, geluk of botte pech. Asscher en Van Rijn zijn van plan de bezuiniging te verzachten via de zogenoemde Huishoudelijke Hulp Toelage. Die dekt ongeveer de helft van wat een hulp per uur kost. Zo'n uur werk kost 22 euro. De rest - rond 11 euro dus - moet de klant zelf betalen. Volgens As scher en Van Rijn kunnen zo 14.000 huishoudelijke hulpen hun baan behouden. Zorgbedrijf Fundis heeft, samen met dienstverlener Vebego, een plan ingediend bij de Nederland se gemeenten om met diensten cheques te gaan werken. In België en Frankrijk bestaan dergelijke cheques al. De gemeente ver koopt in dit plan een voucher ter waarde van 22,50, waarvoor de ge bruiker dan voorbeeld slechts 10 euro hoeft te betalen. Het verschil komt uit de extra euro's die voor de komende twee jaar beschik baar is. Volgens dit plan zouden 10.000 banen behouden moeten blijven. De komende maanden moet er meer duidelijkheid komen. Veel thuiszorgorganisaties ontslaan nu al preventief personeel. Veel oude ren bieden hun vertrouwde huis houdelijke hulp aan om voortaan zwart te komen werken. Voor de mensen die geen geld hebben om een cheque of een witte of zwarte werkster te betalen, rest slechts twee mogelijkheden: zelf poetsen of hopen op vrijwilligers. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Canarische Eilanden en Madeira Van Gran Canaria naar Fuerteventura, Funchal (Madeira), La Palma en Tenerife. Per MSC Armonia**** 2 dagen op bloemeneiland Madeira Vertrek: dec. t/m maart Zie: Kras.nl/37252 I Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 Bij Kras heeft u altijd ruime keuze uit zeecruises van MSC Cruises, dé rederij met een van de jongste en modernste schepen ter wereld. Veelal inclusief rechtstreekse vliegreis en altijd inclusief alle maaltijden aan boord! Vandaag is het Werelddierendag: een dag om onze huisdieren eens extra te verwennen. Dat kan op veel manieren: gezellig samen een stripboek lezen, speciaal voer, een fijne wandeling, een massage, of uit eten gaan in het eerste katten- en hondenrestaurant van het land, in hartje Amsterdam. Uniek aan dit restaurant, dat op 30 september opende, is dat de dieren een geheel persoon lijke maaltijd krijgen voorgeschoteld, speciaal afgestemd op hun wensen en be hoeften. leder dier is immers anders! foto Sabine Joosten/HH door Suzanne van Dedem DEN HAAG - Steeds meer mensen melden zich bij de Levenseindekli niek met een vraag om hulp bij euthanasie. Er zijn inmiddels wacht tijden ontstaan, vooral voor psy chiatrische patiënten. Noorse fjorden Van Warnemünde naar Bergen, Hellesylt, Geiranger, Flêm en Kopenhagen. Per MSC Sinfonia**** Inclusief een volle dag in Kopenhagen Vertrek: mei t/m aug. Zie: Kras.nl/37275 Westelijke Middellandse Zee Van Genua naar Rome, Palermo op Sicilië, Tunesië, Barcelona en Marseille. Per MSC Splendida****' Bezoek optioneel o.a. Cefalu en Avignon Vertrek: dec. t/m april Zie: Kras.nl/37258 Ouderen leven in onzekerheid over hun huishoudelijke hulp. Blijft die behouden of moeten ze bijbetalen? Wat als ze geen geld hebben? door Wilko Voordouw IWat is er nou eigenlijk aan de hand? Er gaat toch van alles verande- ren met de huishoudelijke hulp? 3 Hoe gaan de bewindslieden het extra geld uitkeren? 4 Er wordt toch ook gesproken over een dienstencheque? 5 Het kost de mensen die het betreft hoe dan ook geld. Wat als je daar het geld niet voor hebt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9