Eerst cymbaal bespelen en dan zingen in koor De Pul houdt 0.0 procent actie om jongeren weer naar soos te krijgen aan d& www.kerstaandekust.nl SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Leegstaande panden en het gebrek aan sfeer zijn ondernemers rond de Noordstraat een doorn in het oog. HAAMSTEDE - „Het zou hier een hotspot voor toeristen moeten zijn, maar de straat is steeds ver der aan het verloederen", zegt lohn Jansen uit Haamstede geër gerd terwijl hij de Noordstraat in kijkt. „Ik vind het hoog nodig dat de gemeente actie onderneemt om het hier weer wat aantrekkelij ker te maken, zoals ze momenteel in Renesse doen." Jansen stoort zich met name aan het voormalige warenhuis van Goudzwaard, dat sinds december vorig jaar te koop of te huur wordt aangeboden. Jansen: „Het staat te verpauperen. Ik snap wel dat niemand het wil huren of ko pen als het er zo aan toe is. Het zou het best zijn als er nieuwe panden voor in de plaats zouden komen." Even verderop staat nog een pand leeg. Jansen is bang dat het alleen maar erger wordt qua leegstand, maar hij stoort zich ook aan de aankleding in de straat. Die vindt hij niet uitnodi gend genoeg voor een toeristische trekpleister als Haamstede. „In plaats van wat struikjes zouden ze hier eens wat bloemen neer moeten zetten. Dat zal het straat beeld al ten goede komen." Naast Jansen zijn er in de Noord straat meer ondernemers die zich beklagen over de weinig uitnodi gende straat. Stefan Kodde van eetcafé Brandenburgh: „Ik kan niet zeggen dat ik last heb gehad van de leegstand. Mijn terras heeft: dit seizoen nog elke dag vol gezeten, maar er valt zeker iets te verbeteren in de straat. Als toerist ben je gauw uitgewandeld met die leegstand. Het zou goed voor het dorp zijn als daar zo snel mo gelijk nieuwe ondernemers of be woners voor worden aangetrok ken. Dat zorgt ook weer voor wat nieuwe aanwas. Qua aankleding valt er ook nog wel wat winst te behalen. Het mag wel wat gezelli ger worden met nieuwe beplan ting en/of verlichting. Nu hoor je mensen die hier vaker komen toch vaak zeggen dat het er niet uitziet in Haamstede." Een medewerkster van restaurant De Graaf van Haamstede, die haar naam liever niet noemt, zegt de gevolgen van de sluiting van het warenhuis wel te merken. Het res- Je hoort de mensen zeggen dat het er niet uitziet in Haamstede taurant staat pal naast het leeg staande warenhuis. „Vergeleken met vorig jaar gaat het dit jaar een stuk minder. We zijn ook wat la ter open gegaan dit seizoen, maar ik merk toch dat we vooral de mensen die langskwamen voor een kopje koffie nadat ze bij het warenhuis waren geweest nu wel missen. Veel mensen vragen ook waar ze terecht kunnen voor spul len die ze voorheen bij het waren huis konden krijgen of ze willen weten wat er voor in de plaats komt. De aanloop van toeristen is hierdoor toch wat minder. Vooral 's avonds is het hier doods. Een beter uitstraling zal al een hoop schelen. Het is hier zo donker. Het zou leuk zijn als de Noord straat uitnodigender gemaakt zou worden. Met mooie planten, maar ook mooie verlichting zou al won deren doen." Marianne van Holthe van de ge lijknamige boekhandel en post kantoor vindt het ook jammer dat het dorp zo weinig uitstraling heeft. „Het is hier doods. Als je het dorp binnenkomt, mis je de uitstraling. Het zou zoveel mooier kunnen. In Noordwijk bijvoor beeld hangen overal vlaggen en zijn bloemen geplant. Dat nodigt tenminste uit. Voor het pand van Goudzwaard zou het fijn zijn als iemand bereid is om het op te knappen en er bijvoorbeeld een Hema in te exploiteren. Ik krijg de gekste vragen. Of ik camping- stoelen verkoop bijvoorbeeld. Er is hier geen emmer of pot meer te krijgen. Op die manier kun je het aanbod in het dorp completer ma ken. Maar vindt maar eens ie mand die die klus op zich wil ne men. Daarom moet er snel actie worden ondernomen." GOES - Ooit had de Zeeuwse Koor school grote faam dankzij de be zielende leiding van oprichter en dirigent Evert Heijblok. Die tijd is voorbij, maar musicus Wim Boer uit Burgh-Haamstede heeft zich ten doel gesteld een doorstart te maken met een Zeeland Boys Choir en een Zeeland Girls Choir. Hij denkt ruim een jaar nodig te hebben voordat het eerste optre den kan worden gegeven. Jongens en meisjes apart acht Boer van be lang voor een eigen identiteit. „Bij een gemengde opzet zou het na verloop van tijd alleen een meisjeskoor worden", weet hij uit ervaring. Onder het motto 'From cymbalist to chorister' begint hij binnen kort een basiscursus voor jongens en meisjes van 7 t/m 9 jaar op Schouwen-Duiveland en op de Be- velanden. „In die cursus leren de kinderen heel veel nieuwe liedjes en daarnaast alles over ritme, no ten, tonen, zingen én over spelen op de cymbaal", vertelt Boer en omdat hij wel beseft dat dit instru ment vragen oproept, geeft hij spontaan een demonstratie. Hij to vert met een plectrum heldere, frêle klanken uit de snaren die ge spannen zijn over een houten blok. „Het bespelen van een cym baal biedt kinderen een opstapje naar de koorzang. Soms wordt dit instrument in een kleine zang groep ook gebruikt als begelei ding, maar het is in de eerste plaats bedoeld om kinderen ver trouwd te maken met tonen en ritmes." In Goes geldt de Maria Magdalena kerk als standplaats voor deze ko ren in wording en in Zierikzee wordt de katholieke Willibrordus- school de cursuslocatie. Boer be nadrukt dat de katholieke signa tuur geen voorwaarde is. „Natuurlijk is er sprake van kerke lijke binding en is het de bedoe ling dat de koren tijdens diensten gaan optreden, maar deze koren bieden zeker ook ruimte voor pro testantse gezindten. Naast optre dens in kerkdiensten is het de be doeling algemene concerten te ge ven en ook concertenreizen te ma ken", aldus de initiatiefnemer. Boer beseft dat kinderen tussen 7 en 9 jaar heel veel keus hebben voor invulling van hun vrije tijd. Toch is hij ervan overtuigd dat zingen in een koor ook 'super cool' kan zijn. Bovendien geldt volgens hem het oefenen van mu ziek en zang ook als topsport. INTRODUCTIELESSEN 0111 -654163 06-43457919. VRIJDAG 12 DECEMBER 2014 ZEELANDHALLEN GOES 3JS DO XANDER DE BUISONJE LANGE FRANS ANITA MEYER NIELSON LEONA PHILIPPO NEW AMSTERDAM ORCHESTRA Vrijwilliger Arjan de Koning denkt dat de stap van een glas al cohol naar bijvoorbeeld cola net iets te groot is. Daarom wil de jeugdsoos jongeren onder de acht tien nu de kans geven om toch een 'volwassen' drankje te doen, maar dan wel zonder alcohol, zo als Radier o.o procent. De Koning: „We hebben de eerste paar maanden na invoering van de wet gezien hoe de bezoekers aantallen zijn teruggelopen. Dat wij geen alcohol meer mogen schenken aan jongeren onder de achttien, is daar wel de hoofdre den van. Er wordt ons meer dan eens gevraagd waarom we geen drank meer willen schenken." De Pul is in de zomer een aantal maanden dicht geweest. In sep tember ontstond het idee om een actie met o.o procent drankjes te houden. Dat is volgens de Koning ook wel nodig, want de maanden voor de zomervakantie zijn maar weinig rendabel geweest voor De Pul. „Het zou zonde zijn als we er na al die jaren mee moeten stop pen. De jeugdsoos is ooit opgezet als plek waar vrienden elkaar kun nen ontmoeten. Dat zou nu niet anders moeten zijn. Als jongeren bij ons komen, is er nog sprake van sociale controle. Als ze de straat op gaan met een fles drank heb je dat niet. Bovendien zijn ze nog te jong om op stap te gaan in Renesse. Ik zie de jeugdsoos als de perfecte middenweg tussen thuis blijven of op stap gaan in Renesse." ZATERDAG 4 OKTOBER 2014 'Het staat hier te verpauperen in Haamstede' Wim Boer oefent in de Maria Magdalenakerk met drie leerlingen zang en het bespelen van de cymbaal. foto Marcelle Davidse door Wendy de Jong Stefan Kodde, ondernemer door Ali Pankow Introductielessen op de cursus: Zingen en Spelen 'From Cymbalist to Chorister': Zierikzee, Willibrordusschool: woensdag 8 oktober 15.30 uur en vrijdag 10 oktober 19.00 uur. Goes, Holtkampschool: woensdag 15 oktober 12.00 uur en vrijdag 17 oktober 19.00 uur. Open Middag: Pastoraal Centrum (PAC), Zusterstraat 14, Zaterdag 1 november 13.30 tot 16.00 uur. Informatie: info@zeelandboyschoir.nl Wim Boer, cursusleider en diri gent, telefoonnummers: 33b door Wendy de Jong BRUINISSE - De invoering van de al- coholwef op 1 januari 2014 heeft er flink ingehakt bij jeugdsoos De Pul in Bruinisse. Het loopt daar al maanden niet meer vol. Daarom be ginnen de vrijwilligers volgend weekend met eeji 0.0 procent actie om jongeren uit het dorp terug naar de soos te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91