poel van Ouderen dupe benzinediefstal duurzame r energie onhaalbaar* Nu 90 nachten proefslapen op je nieuwe Auping matras auping 6 BINNENLAND plaza Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) In het rapport, dat dinsdag wordt gepresenteerd, staat dat Neder land met het voorgenomen beleid voor de komende jaren uitkomt op 12,4 procent duurzame energie in 2020. Als het huidige energiebe leid onveranderd wordt doorge voerd, komt het percentage niet verder dan io,6 procent. Eerder sprak het kabinet met de Europe se Unie af om in 2020 16 procent van de energie duurzaam op te wekken. Deze doelstelling werd al snel bijgesteld tot 14 procent. Dit zou nu mogelijk ook te ambitieus zijn. Het ministerie van Economi sche Zaken wilde vrijdag niet rea geren. „Wij wachten totdat het rapport wordt gepresenteerd", al dus een woordvoerder. Verscheide ne partijen in de Tweede Kamer uitten afgelopen maand al kritiek op de uitvoering van het Energie akkoord, waarin de duurzaam heidsdoelstelling is opgenomen. 'Wat heb ik u toch misdaan?', luidt het begin en het slot van het briefje aan de benzinedief achter de voorruit van het bejaardenau tootje van Harm Hartsema en Cor Kriesels (beide 72). Toch den ken de heren niet dat de diefstal iets persoonlijks is. Kriesels: „Ik heb geen vijanden. Ik ben altijd thuis bij de tv of sta hier buiten een peuk te roken." Het is vooral de hoge benzine prijs die de dief of dieven drijft, denkt Hartsema. Een volle tank van twintig liter kost momenteel circa 35 euro. Het vervelende: steeds wordt ook de benzinedop meegenomen. Soms krijgen de se nioren een nieuwe, soms moeten ze daar 25 euro voor betalen. Krie sels: „Alles bij elkaar heeft het ons per persoon al 500 euro gekost." Zo'n acht keer zijn ze nu beiden getroffen, verspreid over ander half jaar. Twee andere bewoners van ouderencomplex De Drecht in Amsterdam-Zuidoost werden iets minder vaak slachtoffer. Hartsema heeft de longziekte COPD en mag niet met openbaar vervoer of taxi. Kriesels is hartpa tiënt en heeft het autootje, van het type Canta, vooral nodig voor zijn echtgenote. Kriesels: „Mijn vrouw zit al 25 jaar in een rolstoel. Sinds maandag ligt ze met een be roerte in het ziekenhuis, hiervóór heb ik haar jaren drie keer in de week naar het AMC gebracht voor een nierdialyse. Heel vervelend als we dan bij de Canta aankwa men en hij startte niet." Kriesels toog elke keer netjes naar de politie om aangifte te doen, Hartsema zag daar geen heil in. Politiewoordvoerder Rob van der Veen zegt dat de politie met de Het is vooral de hoge benzineprijs die de dief of dieven drijft, denkt slacht offer Harm Hartsema (72) zaak bezig is, extra is gaan surveil leren bij het ouderencomplex en hoopt dat de benzinedief'snel te gen de lamp loopt'. Dat gebeurt nu al bijna letterlijk, vertellen Hartsema en Kriesels: er is een schijnwerper op de parkeer plaats gekomen die aanspringt bij beweging. Maar de diefstal is on verminderd doorgegaan. Kriesels: „Het speelt de benzinedief juist in de kaart. Zo kan hij het 's Hartsema zette een slot op zijn benzinedop. Dat leidde tot nóg meer schade omdat de dief het openbrak nachts beter zien." Dus nemen de heren zelf voorzorgsmaatregelen. Hartsema heeft geëxperimen teerd met een slot op zijn benzi nedop. Maar dat leidde juist tot nóg meer schade, omdat de dief het slot openbrak. Sinds kort bewaren de heren alle bei een jerrycan met benzine in de auto. Per keer dat ze de 45 kilo- meter-wagen gebruiken, gooien ze een litertje in de tank. Hartse ma: „Het helpt niets. Vorige week is zelfs die liter gestolen en kon ik weer niet starten." Hoe de dief dat litertje eruit krijgt? Aanzuigen met een slang lijkt onmogelijk, omdat de brand stof onderin de tank zit, daarvoor schiet de menselijke zuigkracht te kort. Meneer Dirks, die net als en kele andere bewoners is aange schoven bij het gesprek in het ouderencomplex, heeft wat re search gedaan op internet. Dirks: „Op YouTube zag ik een filmpje van Spaanse benzinedieven. Die gebruikten een handpompje. Mis schien doet deze dief het ook zo." Als laatste redmiddel hebben Hartsema en Kriesels twee weken geleden een keurig briefje aan de dader geschreven. 'Ik heb het niet breed, deze Canta is mijn genot in het leven. Gaat u werkelijk zo ver dat u dat van mij afneemt?', staat onder meer in de tekst die nu op hun dashboard prijkt. Maar ook deze sympathietroef is tever geefs: vorige week was het ene li tertje alweer uit Hartsema's tank ontvreemd. Wist je datje lichaam gemiddeld 4 weken nodig heeft om aan een nieuwe matras te wennen? Auping geeft je wat meer tijd en daarom kun je tijdelijk 90 nachten proefslapen*. Een rustgevend idee, want als je nieuwe matras niet went, ruil je hem gewoon om. Bovendien ontvang je tijdelijk 20% voordeel op je nieuwe matras*. Kijk voor meer info op auping.nl/matrassen Geldt in de actieperiode van 4 oktober t/m 16 november 2014 op alle matrassen inclusief top- én boxspringmatrassen. Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl Cor Kriesels (72) in zijn bejaardenautootje. Meermaals is zijn benzine gestolen, foto Herman Wouters/HH HILVERSUM - De regeringsdoelstel ling om in 2020 14 procent van de energie duurzaam op te wekken, is onhaalbaar. Dat blijkt volgens za- kenzender RTLZ uit een rapport dat is opgesteld door onder meer het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) en het Ruimtelijk Planbu reau. door Emiel van Dongen AMSTERDAM - Bezitters van bejaar denautootjes in Amsterdam Zuid oost halen alles uit de kast in hun strijd tegen benzinediefstal. MKMF* m 1. «t - te* m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8