11 ff1 De bezoekersaantallen die hij met zijn visuele spektakel stukken trekt, stroken niet altijd met de scherpe recen sies die hij krijgt. Maar daar trekt 'Mr. Blockbuster' Jerry Bruckheimer zich weinig van aan. 'Als ik films zou maken voor criti ci, woonde ik nu waarschijnlijk in een piep klein appartement in Hollywood', luidt een van zijn gevleugelde uitspraken. Bruckheimer woont dus niet in een klein appartement, maar pendelt tussen zijn enorme ranch in Kentucky, zijn huis in Los Angeles en zijn farm bij Santa Barbara. Per privéjet natuurlijk. Op de vraag waarom hij voor het filmvak heeft gekozen, antwoordt Bruckheimer kort. „Toen ik als jochie van 5 naar de film ging, wist ik al dat ik onderdeel van die ma gische wereld wilde zijn." Hij begon zijn carrière als maker van recla mefilms - onder meer voor Pepsi - en lever de in de jaren tachtig en negentig samen met de in 1996 overleden producer Don Simpson een onwaarschijnlijke reeks hit films af. Zo is hij de man achter Flashdance, Top gun, Beverly Hills cop, Armageddon, Pearl Harbor en de Pirates of the Carribean-films. Alleen al die laatste reeks bracht 3,7 miljard dollar op. Ook als tv-producent geldt hij, vooral dank zij de wereldwijd razendpopulaire CSI-se ries, als een van de groten in het vak. En Bruckheimer is de man achter series als De Amerikaanse filmpro ducent Jerry Bruckheimer (71) geldt als een van de succesvolste filmprodu centen aller tijden. Zijn geheim? „Ik weet wat ik leuk vind en maak wat ik zelf wil zien. En ik ben al leen bezig met vandaag en morgen." Without a trace, Cold case en de prijswin nende realitygameshow The amazing race. Televisie is een welkome afwisseling, stelt hij. „Je kunt personages fantastisch uitdie pen omdat je soms wel 22 uur te vullen hebt. In films worden karakters vaak over vleugeld door het plot. Bovendien kun je tv heel snel maken. Binnen een jaar heb je een serie op de buis en weet je of het een hit is. En dus waar je staat." Er gaapte altijd een diepe kloof tussen film en televisie. „Filmmensen haalden hun neus op voor tv. Nu is er juist een enorme kruisbestuiving. Kijk alleen maar naar Ste ven Spielberg. Een van de beste filmprodu centen ter wereld heeft opeens een heel ar senaal series lopen op televisie, zoals Under the dome. Dat zegt al genoeg." Filmmakers zorgen volgens Bruckheimer voor een kwaliteitsslag op tv. „Op het grote bioscoopscherm zie je alles. Het vergt veel vakmanschap om het er vlekkeloos uit te la ten zien. Als je dat talent naar het kleine scherm brengt, krijg je grootse dingen." De filmbusiness is er de laatste jaren niet makkelijker op geworden, stelt hij. Om te beginnen, is het maken van een film meer een proces van jaren geworden. „Over mijn laatste film, Deliver us from evil, heb ik tien jaar gedaan." Ook wordt het steeds moeilij ker het grote publiek te boeien, weet Bruck heimer. „Het verwende publiek wil steeds iets orgineels, iets nieuws, iets wat fris is. Het publiek wil onophoudelijk geënter- taind worden. Tel daarbij op dat de compe titie veel groter is dan in de jaren tachtig en dat alles veel duurder is geworden. Kort om, het is een stuk lastiger manoeuvre ren dan toen ik be gon in dit vak, dertig jaar geleden." Tv-producties kan hij iets meer op afstand besturen dan films. „Ik lees elk script, kijk alle episodes, ben betrokken bij de casting en de keuze van de regisseurs. Ik zorg ervoor dat mijn aanwezigheid wordt gevoeld, maar hoef niet de hele tijd op de set aanwezig te zijn. Bij film is dat anders. Daar moet je er wel de hele tijd bovenop zitten." Daaruit moet niet worden geconcludeerd dat producent Bruckheimer het als zijn taak ziet de acteurs aan te sturen. „Die rol heeft de regisseur. Ik probeer wel altijd Het verwende publiek wil steeds iets origineels. Het wil onophoudelijk vermaakt worden met regisseurs te wer ken die openstaan voor talent. Dus met mensen die acteurs de ruimte geven niet alleen te doen wat op papier staat, maar ook andere, eigen ideeën te exploreren. Daar komen de mooi ste dingen uit voort." Vooruitkijken, bij voorbeeld naar de toe komst van film en televisie, doet Bruckhei mer bij voorkeur niet. Schouderophalend: „Ik weet wat ik leuk vind en maak wat ik zelf wil zien. Ik ben alleen bezig met wat ik vandaag en morgen doe." 1 CSI: cyber -zijn jongste CSI-loot, met Patri cia Arquette in de hoofdrol als psycholoog - gaat volgend jaar in première. Het is de eerste keer dat er bij een spin-off van de succesvolle misdaadserie niet wordt geko zen voor een andere stad als decor, maar voor een compleet nieuw thema: cybercri- minaliteit. Een logische keuze, vindt Bruck heimer. „De wereld is zó veranderd, er zijn tegenwoordig zo veel nieuwe manieren om criminele activiteiten te ontplooien. Elke keer als je de krant openslaat of naar het nieuws kijkt, is er wel iets over wat er op het internet gebeurt en welk effect dat heeft op levens van mensen. Het is heel spannend daar in te duiken." Van links naar rechts, vanaf linksboven: Pirates of the Carribean; Deliver us from evil; Under the dome; Coldcase; Beverly Hills cop; CSI: cyber, foto's PR Mr. Blockbuster 1 leeft bij de dag Jerry Bruckheimer foto HH door Rivka Groenier Jerry Bruckheimer ©reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81